Strona główna Technologia Jak wybrać kierownicę do gry na konsoli?

Jak wybrać kierownicę do gry na konsoli?

381
0
Kierownica do gier
Wybierając kierownicę, sprawdź najpierw, czy na pewno pasuje do Twojej konsoli. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co uwielbiamy w grach na konsolę? Na pewno ogromne emocje towarzyszące zabawie i możliwość prawdziwego wczucia się w to, co dzieje się na ekranie. Jeśli jesteś miłośnikiem symulacji rajdowych, w pełniejszym przeżywaniu gry z pewnością pomoże Ci kierownica do gry na konsoli — a najlepiej cały zestaw, razem z pedałami, hamulcem ręcznym oraz dźwignią zmiany biegów. Jak znaleźć odpowiednią kierownicę?

Dopasuj rodzaj kierownicy do posiadanej konsoli

Dobra kierownica do konsoli sprawi, że symulacja rajdowa będzie o wiele bardziej wiarygodna, a Ty poczujesz się jak za kierownicą najprawdziwszego auta. Na pewno warto zainwestować w to rozwiązanie, jeśli jesteś prawdziwym fanem wyścigów.

Wybierając kierownicę, sprawdź najpierw, czy na pewno pasuje do Twojej konsoli. Chociaż niektóre sprzęty dostępne na rynku można wykorzystywać na różnego rodzaju urządzeniach, to wiele z nich dedykowane jest jedynie konkretnej konsoli np. xbox 360 bądź komputerom stacjonarnym. Przekonaj się zatem, jaki typ złącza posiada dana kierownica — być może konieczne okaże się zakupienie specjalnego adaptera, by podłączyć ją do Twojej konsoli. Najczęściej kierownice podłącza się do sprzętu za pomocą kabla, dostępne są jednak również modele łączące się bezprzewodowo, poprzez Bluetooth.

Jeśli interesuje Cię bardziej kompleksowe rozwiązanie, sięgnij po gotowe zestawy, które przemienią Twój fotel do gier w prawdziwe auto rajdowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sama kierownica czy cały zestaw akcesoriów?

Jeżeli nie chcesz przeznaczać na nowy zakup dużej ilości pieniędzy, zdecyduj się po prostu na samą kierownicę. Jeśli jednak interesuje Cię bardziej kompleksowe rozwiązanie, sięgnij po gotowe zestawy, które przemienią Twój fotel do gier w prawdziwe auto rajdowe.

W zestawach, oprócz kierownicy, znajdziesz też pedał gazu, hamulec i sprzęgło, a także hamulec ręczny oraz dźwignię zmiany biegów.

Zobacz, w jaki sposób zamocujesz kierownicę

Dla Twojego komfortu podczas gry, ważne jest stabilne zamocowanie kierownicy. Do wyboru masz kilka rozwiązań. Jednym z nich są przyssawki, dzięki którym przymocujesz kierownicę do płaskiej powierzchni. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze zapewnia to wystarczającą stabilność. Możesz też zdecydować się na składany stojak, do którego mocujesz kierownicę — plusem jest tu możliwość regulacji wysokości. Najmocniejsze mocowanie zapewniają jednak specjalne uchwyty, dzięki którym w stabilny sposób przytwierdzisz kierownicę np. do stołu.

Stabilnie przymocowana kierownica do gier
Dla Twojego komfortu podczas gry, ważne jest stabilne zamocowanie kierownicy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Działanie dodatkowych elementów: zmiany biegów i pedałów

Jeśli decydujesz się na zakup dodatkowych elementów, takich jak dźwignia zmiany biegów czy pedały, sprawdź dokładnie, w jakim trybie działają. Biegi możesz zmieniać za pomocą przymocowanej do kierownicy bądź umieszczonej osobno manetki, albo za pomocą specjalnych łopatek, znajdujących się za kierownicą — to drugie rozwiązanie pozwoli Ci poczuć się jak kierowca prawdziwej Formuły 1. Miłośnikom realistycznych symulacji polecamy też pedały analogowe, ponieważ ich cyfrowe odpowiedniki nie zapewnią takiego stopnia realizmu, a do tego mogą zmniejszać stabilność jazdy w newralgicznych momentach wyścigu.

Zwróć uwagę na kąt obrotu

Jeszcze jedną istotną kwestią, której nie można przegapić podczas wybierania kierownicy do konsoli, jest kąt obrotu. Optymalny wydaje się kąt liczący od 300 do 360 stopni. Po pierwsze, sprawia, że gra jest bardzo realistyczna. Po drugie, zwiększa zwrotność Twojego wirtualnego pojazdu, jednocześnie zapewniając komfort gry.

Zbyt mały kąt obrotu, dostępny w tańszych modelach, może być mało satysfakcjonujący. Jednak wbrew pozorom kąt mający nawet 900 stopni niekoniecznie okaże się lepszy, ponieważ wymusza bardzo długie kręcenie kierownicą — często wpływa to negatywnie na komfort zabawy.


Materiał partnera zewnętrznego