Wymieniać pieniądze w sieci możemy na dwa sposoby: albo w kantorach internetowych, albo na platformach internetowych. Czym się różnią te serwisy, i na których wymienimy euro, czy funty po korzystniejszym kursie?

Spready euro w kantorach

Internetowe kantory powstały w Polsce 8 lat temu, w 2010 roku. Od tego czasu zdobyły zaufanie setek tysięcy Polaków. Wymiana w kantorach internetowych odbywa się na podobnej zasadzie, jak w stacjonarnych – są określone ceny kupna/sprzedaży waluty, czyli np. kursu euro. Pomiędzy kupnem a sprzedażą waluty jest różnica – to ona właśnie nazywa się spreadem. Im większy spread, tym kantor więcej zarabia, a jest to mniej korzystne dla klienta. Wymiana odbywa się w oparciu o przelewy bankowe, nie trzeba wypłacać waluty w gotówce. Można ją od razu na przykład przesłać na konto walutowe, czy za granicę.

Kurs euro – platformy czy kantory?

W sieci istnieją jeszcze platformy społecznościowej wymiany walut, takie jak Walutomat.pl. Tutaj kurs euro, znajdziesz go tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/, może być jeszcze bardziej korzystny niż w kantorach internetowych, które uchodzą za najtańsze z dostępnych opcji. Dlaczego?

Platformy społecznościowej wymiany walut to serwisy, które łączą ludzi o potrzebach wymiany pieniędzy. Jeśli chcemy kupić tanio euro, szukamy zazwyczaj osoby, która chce je sprzedać, żeby ustalić sobie własny kurs. Tak właśnie działają platformy, jak choćby wspomniany Walutomat.pl. Tutaj użytkownicy sami ustalają kursy, po jakim chcą kupić, sprzedać euro. System pozwala automatycznie dobrać najlepsze oferty, dla tych, którzy nie chcą czekać na swój wybrany kurs.

Transakcje w euro bez spreadu

Na platformach społecznościowych wymiany walut w internecie nie ma więc jako takiego spreadu. Serwis ten zarabia jedynie na niewielkiej prowizji pobieranej od każdego klienta. Przykładowo w Walutomacie jest to 2 zł od każdego wymienionego 1000 zł (a dokładnie 0,2 procenta od transakcji).

Wybór odpowiedniej platformy do wymiany waluty w sieci zależy już indywidualnych preferencji wymieniającego. Na pewno należy też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danego serwisu, zaufanie innych użytkowników i funkcje dodatkowe, jakie oferuje (na przykład przelewy zagraniczne).


Materiał partnera zewnętrznego