Kiedy w 2008 roku do polskiego internetu wkraczał Facebook, większość zapalonych internautów zafascynowana była portalem Nasza klasa. Po niedługim czasie jednak trend się odwrócił i to właśnie Facebook uznawany jest za króla social mediów. Błyskawicznie rosnąca popularność Facebooka spowodowała istny boom na pojawienie się coraz to nowszych social mediach. Popularne powiedzenie „nie ma cię w mediach społecznościowych, to nie istniejesz” zyskuje coraz większy sens. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam przenoszą się wszystkie dziedziny z życia społecznego. Wśród licznych aplikacji i portali każdy znajdzie coś dla siebie.

Serwisy multimedialne

Pragniesz być w kontakcie i informować swoich przyjaciół o tym, co robisz i gdzie jesteś na bieżąco? Poszukujesz swojej drugiej połówki? Nie ma problemu. Do poznania nowej osoby lub utrzymania kontaktu z gronem wybranych osób wystarczą aplikacje na smartfona. W ostatnim czasie hity popularności bije aplikacja randkowa Tinder. Poszukiwanie osoby, która zaciekawiła nas swoją aparycją i opisem jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wirtualna rozmowa będzie możliwa tylko w sytuacji, gdy obie osoby wyrażą na nią chęć. Z kolei znakomitym medium dla firm, blogerów oraz dla influencerów okazał się fotograficzny serwis Instagram umożliwiający użytkownikom dodawanie i edycję zdjęć oraz filmów. Jest to przestrzeń zarówno dla marek, celebrytów, jak i dla osób chcących wypromować własny styl życia lub pewne idee. Osobną aplikacją Facebooka, służącą jedynie do wymiany wiadomości stał się Messenger. Dzięki niemu łatwo skontaktujemy się z osobami posiadającymi konta na Facebooku, bez konieczności otwierania samego portalu. Na inny, interesujący pomysł komunikacji wpadli twórcy aplikacji Snapchat – jest to komunikator wysyłający zdjęcia, które po określonym z góry czasie znikają. Zdjęcia lub filmiki można edytować, dodając emotikony i podpisy.

Serwisy informacyjne i biznesowo-zawodowe

Szukasz pracy lub pracownika? Otworzyłeś biznes i potrzebujesz reklamy? Budowania własnej sieci kontaktów zawodowych ułatwi serwis LinkedIn. To właśnie tam zakładając konto, dodajemy swoje CV i opisujemy doświadczenie zawodowe, przebyte kursy i szkolenia, a także chwalimy się zdobytymi dyplomami. Na swoim profilu możemy zaznaczyć, czy jesteśmy otwarci na nowe propozycje zawodowe, możemy również wykorzystać serwis do wyszukania potencjalnego pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami.

A może masz aspiracje dziennikarskie lub polityczne? Serwis społecznościowy o charakterze informacyjnym, służący do wymiany poglądów i komentowania aktualnej sytuacji społeczno-politycznej oraz kontaktu z osobami z różnych branż to Twitter. Z powodu limitu znaku w danym twittcie musimy zwęzić swoją wypowiedź tak, by przekazać najważniejszą myśl.

Potencjał serwisów społecznościowych

Warto również zauważyć, że media społecznościowe doskonale przystosowały się do nieustannie zmieniających się wymagań marketingowych. Posty sponsorowane to część polityki serwisów społecznościowych, które odkryły potencjał reklamowy wraz z szybko rosnącą liczbą obserwujących dany profil. Biorąc pod uwagę zaciekawienie nowymi aplikacjami, a także utrzymujące się zainteresowanie i aktywność użytkowników w popularnych mediach społecznościowych, lista nowych portali na pewno będzie się wydłużać.


JNA