Strona główna Technologia Internet Badania użyteczności stron internetowych – metody i rodzaje

Badania użyteczności stron internetowych – metody i rodzaje

369
0
Badanie użyteczności stron internetowych
Badania użyteczności stron internetowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Badania użyteczności stron internetowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. W chwili obecnej można wyróżnić nie tylko profesjonalne badania makiet i layoutów, ale również badania samych stron internetowych i formularzy. Najważniejszym krokiem do sukcesu jest oczywiście dobranie odpowiedniej metody.

Clicktracking

W dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych metod badania użyteczności stron internetowych jest „Clicktracking”. Metoda ta w dużym skrócie polega na dokładnym śledzeniu aktywności poszczególnych użytkowników na stronach www. Clicktracking jak sama nazwa wskazuje opiera się na pomiarach kliknięć co do piksela. Pod uwagę brane są nie tylko miejsca kliknięć, ale również wielkość okien przeglądarki oraz informacje o rozdzielczości. Dzięki prostym badaniom można bardzo szybko ustalić, które miejsca na witrynie są najczęściej klikane.

Card Sorting

Bardzo popularną metodą badania użyteczności stron internetowych jest również Card Sorting. Z metody tej można skorzystać nie tylko podczas tworzenia nowego serwisu internetowego, ale również przy późniejszej optymalizacji poszczególnych struktur informacji. Card Sorting pozwala ustalić jak poszczególni użytkownicy naszego serwisu postrzegają hierarchię elementów. Przy projektowaniu nowych stron i aplikacji najlepiej sprawdzi się sortowanie otwarte (ang. open sort). Sortowanie zamknięte (ang. closed sort) sprawdzi się z kolei w przypadku dodawania nowych treści do istniejącej już strony (główne kategorie są narzucone z góry).

Paper prototyping

Do weryfikacji pierwszych interfejsów doskonale nadaje się metoda „Paper prototyping”. Metoda ta polega na zaprojektowaniu papierowych makiet interfejsu, które badane i omawiane są z potencjalnymi użytkownikami. Głównym zadaniem tej metody jest oczywiście wybranie tych elementów na kartce, które użytkownicy najczęściej klikają w celu znalezienie określonych informacji. Jest to jedna z najskuteczniejszych i najszybszych metod na wykrycie błędów funkcjonalnych systemu. Pamiętać należy jednak o tym, że metoda „Paper prototyping” jest bardzo czasochłonna i nie skupia się na layoucie strony.

Analizy eksperckie

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że bardzo wiele firm korzysta również z profesjonalnych analiz eksperckich. Doświadczeni eksperci UX dokonują dogłębnej analizy danego produktu, dzięki czemu są w stanie ocenić jego użyteczność w różnych sektorach. Najczęściej przeprowadzane są analizy heurystyczne, gdzie sprawdza się daną stronę internetową pod kątem ogólnych zasad użyteczności. Warto wspomnieć również o metodzie „Cognitive walkthrough”, w której to eksperci UX wcielają się w postać potencjalnych użytkowników i zgodnie z scenariuszem wykonują kluczowe zadania na witrynie.

Podsumowanie

Badania użyteczności stron internetowych stanowią jedną z kluczowych analiz, które pozwalają określić jak łatwo jest dokonać danej konwersji na stronie www. Dzięki badaniom można dowiedzieć się, które elementy przykuwają najwięcej uwagi i jak łatwo użytkownicy mogą osiągnąć wyznaczony cel. Najważniejszym zadaniem badań jest oczywiście wykrycie i wyeliminowanie wszystkich błędów, które są popełniane podczas procesu dotarcia do celu.


Materiał partnera zewnętrznego