Zakupy bez wychodzenia z domu to wyjątkowe udogodnienie, na które pozwala nam współczesna technologia. Nie dotyczy to już wyłącznie popularnych portali aukcyjnych czy dużych sklepów internetowych – dziś za pośrednictwem sieci możemy kupić także produkty codziennego użytku. To ważne, zwłaszcza w czasie trwania światowego kryzysu epidemiologicznego. Jak wyglądają takie zakupy i z jakich rozwiązań warto korzystać, by usprawnić cały proces?

Popularność zakupów online

Robienie zakupów przez Internet nie jest niczym nowym. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad kupowanie za pośrednictwem sieci dla wielu z nas stało się niemalże codziennością. Wyjątkowa sytuacja na całym świecie sprawiła jednak, że coraz więcej zwykłych sklepów także rozszerzyło swoją działalność i  dziś oferują dostarczenie zakupów prosto pod drzwi klientów. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i bezpieczne – w końcu kupujemy i płacimy kartą kredytową bez wychodzenia z domu. Cała transakcja przebiega praktycznie bezkontaktowo, od płatności po dostarczenie zamówionych produktów.

Gdzie kupować?

W jaki sposób możemy dokonywać zakupów przez internet? Możliwości jest kilka, będzie to zależeć przede wszystkim od wybranego dostawcy. Największe sieci sklepów uruchomiły na swoich stronach specjalne platformy zakupowe. Wystarczy zalogować się, wybrać lokalizację oraz adres dostawy i gotowe – możemy przejść do robienia zakupów. Wszystkie dostępne towary podzielono na konkretne kategorie, dzięki czemu ich znalezienie nie zajmuje dużo czasu. Dodatkowo na stronie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat danego produktu – od zdjęcia aż po opis z etykiety.

A co z płatnością?

Gdy w naszym wirtualnym koszyku znajdzie się już wszystko, czego potrzebujemy, możemy przejść do płatności. Ta – dla zwiększenia bezpieczeństwa – również odbywa się głównie za pośrednictwem internetu. Do wyboru jest zazwyczaj kilka metod. Za zakupy możemy zapłacić, wykonując przelew z konta lub korzystając z karty płatniczej.

W obliczu pandemii odradza się korzystania z gotówki. Przede wszystkim taka płatność wymaga kontaktu z kurierem, a ponadto same pieniądze mogą stać się nośnikiem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i wirusów. Osoby, które wciąż nie posiadają karty, zachęcamy do jej wyrobienia. Można to zrobić bezpiecznie np. za pośrednictwem Santander Consumer Banku – banku od kredytów.

Dostawa prosto pod drzwi

Co z samym dostarczeniem zamówienia? W przypadku różnych dostawców wygląda to trochę inaczej. Większe sklepy organizują specjalne dostawy do domu klientów. Zamówienie zostanie dostarczone samochodem pod wskazany adres. Problemem mogą okazać się jednak terminy dostaw – zakupy warto robić z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Aplikacje pośredniczące w zakupach działają szybciej. Zakupy możemy dostać nawet po kilkudziesięciu minutach od złożenia zamówienia. Tu z kolei ograniczeniem jest rozmiar zamówienia. Nie może ono przekroczyć maksymalnej wagi, np. 9 kg. Wielu dostawców porusza się na rowerach, przewożenie większej ilości towarów jest więc dla nich niemożliwe.


Materiał partnera zewnętrznego