Strona główna Technologia Innowacje W jaki sposób (bezpiecznie) kupić kryptowalutę

W jaki sposób (bezpiecznie) kupić kryptowalutę

57
0
Zakup bitcoinów
Istnieją proste i bezpieczne sposoby kupna i sprzedaży kryptowaluty, a samo korzystanie z niej nie jest tak trudne, jak może się wydawać | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Doszedłeś do wniosku, że najwyższy czas zacząć korzystać z kryptowaluty. Nie wiesz jednak za bardzo jak się za to zabrać. Mnogość terminów, takich jak łańcuch blokowy, cyfrowa giełda, portfele softwarowe i sprzętowe, kopanie kryptowaluty oraz kilka innych sprawiają, że świat krypto wydaje się być zbyt skomplikowany dla nowicjusza. Jeśli jeszcze dodamy do tego możliwość zostania ofiarą hakera, wiele ludzi po prostu porzuca pomysł i ostatecznie nie inwestuje nawet złotówki.

Tak naprawdę jednak nie ma się czego bać. Istnieją proste i bezpieczne sposoby kupna i sprzedaży kryptowaluty, a samo korzystanie z niej nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Przewodnik, który właśnie czytasz na pewno ułatwi ci wejście w tę branżę – otrzymasz kilka porad odnośnie tego, jak kupić Bitcoin i na co uważać wchodząc w ekscytujący świat kryptowaluty.

Załóż konto na giełdzie

Aby korzystać z waluty tradycyjnej (którą określa się również mianem waluty fiat) potrzebujesz zwykle konta w banku. Oczywiście nie jest to obowiązkowe – możesz chować banknoty w skarpecie, a płatności uiszczać gotówką. Jest jednak kilka dość podstawowych rzeczy, których nie da się załatwić płatnością gotówkową.

Podobnie funkcjonuje świat kryptowalut. Jeśli chcesz w nim uczestniczyć, należy założyć konto na przynajmniej jednej giełdzie, a środki przechowywać w cyfrowym portfelu, który pełni rolę twojego konta w banku.

Zanim wybierzesz odpowiednią giełdę, najlepiej zrobić mały research, aby zdecydować się na platformę, która najlepiej spełni twoje wymagania. Powinna to być giełda, która funkcjonuje przynajmniej od kilku lat i korzysta z niej wielu użytkowników.

Mieszkańcy Europy na pewno powinni zwrócić uwagę na giełdy, które są zarejestrowane i regulowane przez właściwe organy, jak również nie łamią prawa obowiązującego na danym obszarze. Branża kryptowalutowa dojrzewa i rozwija się, a odpowiedzialne giełdy coraz częściej rezygnują z podejścia rodem z Dzikiego Zachodu, jakie charakteryzowało branżę na początku jej istnienia. W związku z tym nie mają one nic przeciwko podleganiu rozmaitym regulacjom.

Przykładem takiej giełdy może być Kriptomat. Jest to firma, która bierze pod uwagę zalecenia uwzględnione w normach bezpieczeństwa informacji ISO 27002:2013, jak również przestrzega przepisów zawartych w Standardzie Bezpieczeństwa Kryptowalut.

Platforma stworzona została również w zgodzie z wymaganiami Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), dzięki czemu dane osobowe użytkowników przechowywane oraz zabezpieczone są w należyty sposób. Aby zapobiegać przestępstwom finansowym i zapewnić swoim użytkownikom dodatkową ochronę, giełda przeprowadza procedurę należytej staranności KYC (ang. Know Your Customer).

Kriptomat jest również giełdą, która zaprojektowana została z myślą o początkujących użytkownikach. Właśnie dlatego poruszanie się na stronie jest niezwykle proste, a w zrozumieniu rozmaitych procesów oraz cech kryptowalut pomagają umieszczone na stronie poradniki. Wydatnie pomagają one początkującym inwestorom w ich pierwszych działaniach.

Zakup bitcoinów
Klucz prywatny stosuje się w przypadku szyfrowania transakcji, natomiast klucz publiczny wykorzystywany jest do ich odszyfrowania | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wybierz portfel cyfrowy

Portfel cyfrowy zawsze składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest klucz publiczny (nazywany też adresem publicznym), który można udostępniać innym ludziom. Drugi element to klucz prywatny i w tym przypadku – ze względów bezpieczeństwa – powinieneś być jedyną osobą, która ma do niego dostęp.

Klucz prywatny stosuje się w przypadku szyfrowania transakcji, natomiast klucz publiczny wykorzystywany jest do ich odszyfrowania. Klucz publiczny stanowi jednocześnie dowód na to, że to ty jesteś posiadaczem danego portfela.

Wyróżnić można dwa rodzaje portfela: zależny lub niezależny od giełdy. Pierwszy z nich to portfel na którym twoje środki przechowywane są przez giełdę kryptowalutową. Porównać można to do banku – tam też pieniądze należą do ciebie, ale konto oraz przechowywanie środków kontrolowane są przez bank, który również odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo twoich pieniędzy.

Portfele niezależne od giełdy zazwyczaj występują w formie oprogramowania, które instalujesz na swoim urządzeniu i tylko ty znasz swoje klucze. Być może są one wtedy nieco bardziej bezpieczne, ale mimo wszystko początkującym zalecalibyśmy wybór portfela na giełdzie. Różnica między nimi jest naprawdę niewielka, o ile oczywiście powierzysz środki godnej zaufania firmie.

Giełda taka jak Kriptomat daje swoim klientom rozwiązanie kompleksowe. Przy rejestracji otrzymują oni bowiem dostęp do giełdy, jak również portfela cyfrowego.

Wybierz swoją walutę

Po stworzeniu konta, zdeponowaniu wybranej ilości środków i zrozumieniu działania portfela, nadchodzi czas na najbardziej ekscytującą część – wybór kryptowaluty, którą zamierzasz kupić.

Większość ludzi zna oczywiście Bitcoina, ale inwestować można w dużo innych kryptowalut. Twoja giełda powinna być pełna informacji odnośnie wszystkich dostępnych na niej coinów, z którymi oczywiście warto się zapoznać. Można też sprawdzić historię kursu oraz poczytać blogi pisane przez ekspertów – pomoże ci to wybrać kryptowalutę, która będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Zarobić na kryptowalucie można na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest kupno i przechowywanie kryptowalutowy do momentu wzrostu jej kursu – wówczas należy ją sprzedać, a zarobioną walutę fiat wypłacić na swoje konto bankowe. Oczywiście metoda ta wymaga od ciebie odpowiedniego wyczucia chwili, jak również sporej dawki szczęścia. Wielu ludzi, którzy postanowili zainwestować w Bitcoina parę lat temu, dorobiło się milionów sprzedając go w momencie osiągnięcia najwyższej ceny w historii. Taka strategia inwestowania nazywa się fachowo „kupuj i trzymaj”.

Po zdobyciu pewnego doświadczenia w inwestowaniu możesz oczywiście spróbować innych metod, takich jak na przykład dywidendy, day trading czy nawet kopanie kryptowaluty.


Materiał partnera zewnętrznego