Strona główna Technologia Drukarka atramentowa czy laserowa – którą wybrać?

Drukarka atramentowa czy laserowa – którą wybrać?

273
0
Drukarka ze skanerem
Podział drukarek ze względu na typ technologii wykorzystywanej do nakładania obrazu na papier lub inny nośnik to podstawowe kryterium przy wyborze właściwego modelu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przymierzasz się do kupna nowej drukarki do domu lub biura? Wybór pomiędzy modelem laserowym a atramentowym to jedna z pierwszych decyzji, jakie powinieneś podjąć, by zawęzić sobie krąg poszukiwań. Jednak który wariant jest lepszy? Jak wybrać drukarkę, aby spełniała Twoje oczekiwania i potrzeby? Zapraszamy do naszego poradnika!

Podział drukarek ze względu na typ technologii wykorzystywanej do nakładania obrazu na papier lub inny nośnik to podstawowe kryterium przy wyborze właściwego modelu. Obecnie na rynku znajdują się dwa podstawowe typy urządzeń do zastosowania biurowego i domowego:

 • drukarki atramentowe – wykorzystujące specjalny tusz,
 • drukarki laserowe – wykorzystujące toner.

Poznaj ich podstawowe cechy.

Drukarki atramentowe – zalety i wady

Drukarki atramentowe uważa się za urządzenia dla mniej wymagających użytkowników, jednak w tym segmencie znajdziemy bardzo duży przekrój rozwiązań. Obecnie wszystkie drukarki atramentowe dostępne w sprzedaży umożliwiają zarówno czarno-biały, jak i kolorowy druk. Są one tańsze od maszyn laserowych, choć różnice w cenach zależą w większej mierze od jakości podzespołów i wykorzystanych technologii.

Drukarki atramentowe uważa się za urządzenia podstawowe, skierowane do użytkowników, którzy planują ich sporadyczne wykorzystanie. Technologia ta jednak wciąż jest udoskonalana i nowoczesne maszyny oferują znacznie większą wydajność, precyzję i szybkość pracy niż ich poprzednicy. Biorąc pod uwagę ogół maszyn atramentowych, można wyróżnić pewne ich wady, takie jak:

 • wolniejsza praca,
 • wyższe koszty eksploatacji – wyższa cena pojedynczego wydruku,
 • mniejsza wydajność,
 • konieczność częstszej wymiany materiałów eksploatacyjnych (pojemników z atramentem).

Wydruk atramentowy uważany jest też za mniej wyraźny i precyzyjny, jednak ten parametr zależy przede wszystkim od konstrukcji głowicy użytej w danym modelu.

Do zalet drukarek atramentowych można zaś zaliczyć:

 • niższą cenę zakupu,
 • wszechstronność (możliwość wydruku dokumentów, obrazów, zdjęć w pełnym kolorze),
 • cichszą pracę.

Urządzenia atramentowe są też zazwyczaj mniejsze. Nie jest to regułą, ale prawdziwie kompaktowe drukarki znajdziesz tylko w tym segmencie.

Ważnym kryterium przy zakupie tego typu maszyny jest cena zamiennych tuszów. Warto zawczasu sprawdzić cenę oryginalnych atramentów i dostępność wysokiej jakości zamienników, ponieważ niekiedy cena nowego kompletu potrafi przewyższać koszt zakupu nowego urządzenia. Cena tuszu to również główny czynnik decydujący o kosztach eksploatacji drukarki.

Drukarki laserowe – zalety i wady

Użytkownikom, którzy planują bardziej intensywną eksploatację swojego urządzenia, najczęściej poleca się drukarki laserowe. Technologia laserowa jest nowsza i wydajniejsza, jednak nie oznacza to jej jednoznacznej przewagi nad atramentem. Drukarki laserowe są z reguły droższe i masywniejsze, chociaż coraz częściej można znaleźć modele, które ceną i wyglądem zbliżają się do swoich atramentowych krewnych.

Na rynku dostępne warianty, które dają wydruki czarno-białe oraz kolorowe. Ten typ urządzeń nie jest pozbawiony wad, a należą do nich:

 • wyższa cena zakupu,
 • konieczność wyboru pomiędzy drukarką czarno-białą a laserową.

To jednak również wiele zalet, wśród których można wymienić:

 • wyższą prędkość pracy,
 • wyższą wydajność,
 • niższe koszty eksploatacji,
 • większą trwałość gotowego wydruku (brak ryzyka rozmazania, wodoodporność itd.).

Osoby, które dużo drukują, doceniają możliwość wymiany tonera zaledwie raz na kilka miesięcy i szybkość, z jaką maszyna zapełnia kolejne kartki.

Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Różnice pomiędzy maszynami atramentowymi i laserowymi obecnie nieco się zacierają. Nadal można jednak powiedzieć, że atrament sprawdzi się przede wszystkim przy sporadycznym użytkowaniu, podczas gdy laser przeznaczony jest dla bardziej wymagającej eksploatacji. Wybór konkretnego modelu zależy jednak od indywidualnych potrzeb. Oferta jest tak duża, że każdy bez trudu znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie.


Materiał partnera zewnętrznego