Znalezienie dobrego fotografa to kolejna niezwykle ważna czynność podczas organizacji wesela. Poszukiwania wcale nie są proste, a decyzję warto podjąć możliwie jak najszybciej. Dowiedz się jak znaleźć fotografa ślubnego.

Kiedy zacząć szukać fotografa?

Wiele par zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej jest zacząć szukanie fotografa ślubnego. Mimo iż usług w tym zakresie nie brakuje, poszukiwania najlepiej jest rozpocząć zaraz po wyborze sali weselnej. Z jakiego powodu jest to tak istotne? Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim dobry fotograf, który za swoje usługi liczy przeciętną stawkę lub lekką wyższą ma zazwyczaj zarezerwowane terminy na kilka miesięcy wcześniej. Podobnie jak w przypadku sali jedno z pierwszych pytań, jakie usłyszymy to, kiedy jest ślub, więc jego data musi być bezwzględnie znana. W jakich sytuacjach przydaje się adres sali? Niekiedy fotograf dolicza stawkę za dojazd. Parametr ten dotyczy nie tylko odległości, jaką ma do pokonania ze swojego domu do panny młodej, ale także na salę czy wykonując trasę powrotną. Mimo to może się zdarzyć, że bardziej opłacalne będzie zapłacenie za dojazd niż dopłacenie do usługi lokalnym fotografom.

Czym charakteryzuje się dobry fotograf ślubny?

Definicja dobrego fotografa ślubnego dla każdej pary może wyglądać nieco inaczej. Przy wyborze odpowiedniego usługodawcy warto jednak zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że fotograf jest osobą, która pracuje z ludźmi. Właśnie z tego powodu powinien on zrobić na nas dobre ogólne dobre wrażenie. Dotyczy ono nie tylko sposobu rozmowy z nami, ale także wyglądu zewnętrznego. Oczywiście nie oznacza to, że fotograf na spotkanie ma włożyć garnitur. Dobrze jednak, aby był schludnie ubrany. W kontekście stroju dobrze jest także dopytać, jak prezentuje się na weselu. Pamiętajmy jednak, że jest osoba, która na naszym ślubie musi być ubrana swobodnie. O ile nie należy spodziewać się, że fotograf włożony garnitur to nie powinien mieć także dresów, T-shirt czy niebieskich jeansów. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez fotografów jest ubiór w kolorze grafitowym, czarnym lub granatowym. Z jakiego powodu jest on tak chętnie wybierany? Osoba ubrana w jeden ciemny, stonowany kolor jest niewidoczna dla gości. Dzięki temu wykonuje swoją pracę, nie zakłócając przy tym zabawy co z pewnością uznanie wśród uczestników przyjęcia.

Ile zapłacisz za zdjęcia?

Ceny usług fotografów są zróżnicowane oraz zależą od tego, jaki wariant sami wybierzemy. Wybierając usługodawcę, w pierwszej kolejności warto zorientować się, w jakiej wysokości jest średnie wynagrodzenie. Dobry fotograf będzie miał stawkę znacznie wyższą od średniej lub zbliżoną, Usługodawca, który proponuje zdecydowanie niższą cenę, powinien być przez nas dokładnie sprawdzony. Niestety praktyka pokazuje, że wysokość wynagrodzenia ma wpływ na jakość pracy. W przypadku średnich kwot i wyższych można trafić na bardzo dobrego fachowca, który poda cenę bliżej średniej półki. Jeżeli zaś fotograf poda niższe wynagrodzenie, powinno to wzbudzić naszą czujność. – Na to, ile kosztują usługi fotografa, ma także wpływ zakres interesujących nas usług. Przeciętne kwota za podstawowy pakiet wynosi około 1500-2000 zł – tłumaczy Katarzyna Zupka z https://wedding.pl/. Za co możemy dopłacić? Przyjazd do domu panny młodej i/lub pana młodego na przygotowania może być dodatkowo płatny. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chęci wykonania zdjęć plenerowych w innym dniu niż wesele.

Fotograf ślubny – gdzie szukać?

Podobnie jak w przypadku sali weselnej poszukiwania zazwyczaj rozpoczynamy w internecie. Są one nieocenione z kilku powodów. Po pierwsze pozwalają zorientować się w średniej cenie rynkowej, Dzięki internetowi, m.in., stronom, jak ta – https://wedding.pl/fotograf-slubny/wroclaw, i portalom społecznościowym możemy poszukiwać opinii na temat danej osoby. Nie bez znaczenia jest także możliwość obejrzenia portfolio fotografa. Jest to dla nas niezwykle cenne źródło informacji o tym, w jakim stopniu usługodawca jest elastyczne oraz czy styl wykonywanych przez niego zdjęć odpowiada nam.


Materiał partnera zewnętrznego