Miłośników gier komputerowych nie brakuje. Nic w tym dziwnego, bo świat gier komputerowych wciąga z różnych względów. Niestety, czasami gry komputerowe mogą stać się zagrożeniem. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na symptomy, które mogą świadczyć o uzależnieniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dostrzegają swoją podatność na różnego rodzaju uzależnienia.

Czy masz kontrolę nad tym jak długo grasz?

Wiele osób mylnie sądzi, że o uzależnieniu od gier zawsze decyduje ilość czasu, którą spędzamy przed konsolą lub komputerem. Nic bardziej mylnego. Wiele jest bowiem osób, dla których gry komputerowe są pasją i dlatego poświęcają im one mnóstwo czasu. Różnica między takimi osobami, a osobami uzależnionymi jest taka, że osoby uzależnione nie mają kontroli nad czasem, który poświęcają grom. Zaniedbują przez to swoje podstawowe obowiązki. Oczywiście jednorazowa rezygnacja z zakupów na rzecz gry nie będzie jeszcze symptomem uzależnienia.

Jeżeli jednak notorycznie rezygnujemy z przygotowywania posiłków, a nawet z chodzenia do pracy, może to sygnalizować problem. Osoby, które mają trudność z wyznaczeniem sobie granic, mogą zrezygnować również z innych swoich pasji na rzecz gier.

Bardzo powszechna wśród takich osób jest również rezygnacja ze spotkań ze znajomymi czy ze swoją drugą połówką. Nierzadko zdarza się również tak, że uzależnieni gracze nie śpią wystarczająco dużo, bo szkoda im na to czasu. Wolą go bowiem poświęcić na zdobycie nowego poziomu w grze komputerowej.

Czy uzależnieniu może towarzyszyć agresja?

Nie ulega wątpliwości, że uzależnienie od gier komputerowych bardzo często manifestuje się poprzez agresję. Osoba uzależniona od gier może kierować agresję do wewnątrz, ale znacznie częściej adresatem agresji jest otoczenie zewnętrzne takiej osoby.

Agresywne zachowania mogą przejawiać się w różny sposób. Jeżeli ktoś powie osobie uzależnionej, że za dużo gra, może ona uciec się do wyzwisk. Uwagę wynikającą z troski może odbiera bowiem ona jako atak personalny. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że przyczyną agresji mogą okazać się niepowodzenia w samej grze. Jeżeli bowiem przez bardzo długi czas graczowi nie udaje się uzyskać satysfakcjonującego wyniku w grze, może narastać w nim frustracja. Ta z kolei może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu gniewu.

Z agresją możemy mieć do czynienia również wtedy, gdy jesteśmy uzależnieni i próbujemy zrezygnować z gier na rzecz innej aktywności. Mowa tu na przykład o spotkaniu ze znajomymi. Podczas takiego spotkania możemy odczuwać irytację i znudzenie. Samopoczucie może nam się zaś poprawić wtedy, gdy ponownie odwiedzimy wirtualny świat ulubionej gry.

Podsumowując, można stwierdzić, że istnieją symptomy świadczące o tym, że możemy być uzależnieni od gier. Aby móc racjonalnie ocenić czy mamy problem, dobrze jest słuchać innych. Jeżeli bliska nam osoba mówi, że spędzamy za dużo czasu grając, być może warto byłoby przyjrzeć się swoim codziennym aktywnościom. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja psychiatryczna.


AUN