Wielu z nas pewnie słyszało historie o tym, jak proste nawyki mogą wpłynąć na nasze zdrowie i długość życia. Długowieczność stanowi od wieków temat do rozmyślań w niemalże każdym kręgu kulturowym. Nic więc dziwnego, że od lat jest kwestią rozpatrywaną przez naukowców z różnych dziedzin. Pragnienie, by żyć długo i pozostawać w zdrowiu, często jednak sprowadza nas na manowce. Co właściwie nam służy, a co powoduje, że oddalamy się od celu, jakim jest długowieczność? 

Wszystko, by żyć dłużej

Nie ma jednego w pełni sprawdzonego sposobu na to, by wydłużyć swoje życie. Możemy jednak zadbać o własne zdrowie oraz kondycję, aby jak najdłużej być w dobrej formie. Warto zacząć od zdrowej, zbilansowanej diety, która jest bogata w witaminy i minerały. Głodówki, często długotrwałe, nie są metodą, która przysłuży się naszemu zdrowiu. By żyć, należy jeść, by żyć w zdrowiu, należy zadbać o jakość i zróżnicowanie naszej diety. Kiedy nasz organizm odczuwa deficyt, zaczyna funkcjonować w trybie wykorzystywania rezerw energetycznych. Stajemy się zmęczeni i ospali. Podobnie wygląda sprawa w przypadku uprawiania sportu. Od dziecka uczymy się, że sport to zdrowie. Owszem, łagodne treningi, spacery i rekreacyjna aktywność fantastycznie wpływają na naszą kondycję. Jeśli jednak uprawiamy sport wyczynowo, eksploatujemy nasz organizm. Intensywny i częsty wysiłek fizyczny wpływa niekorzystnie nie tylko na zdrowie, ale również, w przypadku kobiet starających się o dziecko, na płodność. Pamiętajmy więc, że najzdrowszy jest umiar i odnalezienie złotego środka.

Precz z nałogami

Wielu z nas docenia wieczorny relaks z lampką wina w dłoni, zwłaszcza po ciężkim i stresującym dniu. I nie ma w tym niczego złego, o ile poprzestaniemy na jednej lampce. Alkohol, spożywany często i w dużych ilościach, z pewnością nie przysłuży się naszemu zdrowiu. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje przewlekłe nudności, żylaki, choroby przyzębia oraz bardzo uciążliwy refluks żołądkowo-przełykowy. To tylko kilka przykładów tego, jak alkohol wpływa na nasze zdrowie, ale listę moglibyśmy kontynuować w nieskończoność. Specjaliści są zgodni, że lampka wina jest maksymalną ilością alkoholu, jaką możemy spożyć w ciągu dnia. Niektórzy sugerują nawet, że taką ilością są 2-3 lampki tygodniowo. Taka ilość dobrze wpłynie na trawienie oraz pomoże nam się zrelaksować, jednak warto pamiętać, by zachowywać umiar i nie doprowadzić do odwodnienia organizmu wskutek nadużycia alkoholu. Podobnie, choć nieco bardziej radykalnie, specjaliści traktują palenie papierosów. W tym przypadku nie ma mowy o dopuszczalnej ilości, a wskazuje się na całkowitą rezygnację z palenia. Nikotyna nie posiada żadnych właściwości, które mogłyby, choćby w małej ilości, korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Aby zapewnić sobie długowieczność, należy całkowicie zrezygnować z nałogu tytoniowego.

Nerwy na wodzy

Czynnikiem, o którym słyszy się rzadziej, a który ma zbawienny wpływ na zdrowie i z pewnością przysłuży się wydłużeniu naszego życia, jest dbałość o zdrowie psychicznie. Stres, zabieganie i ciągłe nerwy odbijają się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale również na zdrowiu. Warto zadbać o to, by czuć się dobrze. Na nasze zdrowie psychiczne na pewno korzystnie wpłynie lekki wysiłek fizyczny oraz zadbanie o jakość i długość snu. Wyspani jesteśmy mniej podatni na stres i rozdrażnienie, które wprowadzają nas w stan napięcia i dyskomfortu. Nie ma magicznego suplementu diety, który sprawi, że dożyjemy w zdrowiu i szczęściu stu lat, choć wielu producentów z pasją przekonuje nas o skuteczności swoich produktów. Tajemnicą długowieczności jest spokój ducha oraz zdrowe nawyki, które możemy wprowadzić z dnia na dzień bez większego wysiłku i zbędnych kosztów.

KPI