Krwawienia lub plamienia budzą niepokój kobiet spodziewających się dziecka. I chociaż tego rodzaju przypadki zawsze trzeba konsultować z lekarzem ginekologiem, nie zawsze są powodem do obaw. Sprawdź, co może oznaczać plamienie we wczesnej ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży jest okresem, w którym ryzyko poronienia jest największe. Dlatego kobiety spodziewające się dziecka mają poważne wątpliwości, jeśli w tym czasie pojawi się choćby delikatne plamienie. Krwawienie z dróg rodnych np. w okolicach 8.-11. tygodnia ciąży nie zawsze jest jednoznaczne z zakończeniem ciąży.

Krwawienie implementacyjne to fizjologia

Pierwsze krwawienie we wczesnej ciąży często wynika z fizjologii. Pojawiające się ok. 12.-13. dnia po zapłodnieniu świadczy o zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. Dochodzi do niego wówczas, gdy naruszy on ściankę naczynia krwionośnego. O krwawienie nie jest trudno, ponieważ na tym etapie błona śluzowa macicy jest bardzo przekrwiona, ze względu na zwiększone stężenie estrogenów oraz progesteronu.

Warto jednak podkreślić, że plamienie implementacyjne występuje rzadko – pojawia się tylko u niektórych kobiet.

Plamienia we wczesnej ciąży – co je powoduje?

1. tydzień ciąży to okres, w którym – podobnie jak we wcześniejszych tygodniach pierwszego trymestru – mogą pojawić się tzw. plamienia nieprawidłowe. Ich przyczyny są zróżnicowane i najczęściej wynikają z:

  • małego stężenia progesteronu – hormonu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży,
  • rozwoju ciąży pozamacicznej – to sytuacja, kiedy zarodek zagnieżdża się np. w jajowodzie, jajniku, szyjce macicy,
  • utworzenia krwiaka podkosmówkowego.

Plamienia we wczesnej ciąży często zwiastują także poronienie. Krwawieniu wówczas towarzyszą objawy dodatkowe, takie jak np. ból w dolnej części brzucha.

Plamienia we wczesnej ciąży wymagają konsultacji

Niezależnie od tego, czy krwawienie pojawiło się w 7., czy 11. tygodniu ciąży, zawsze wymaga dokładnej obserwacji oraz właściwego postępowania leczniczego. Ginekolog przeprowadzi badanie, na podstawie którego oceni pochodzenie plamienia. Ponadto wykona USG, które pozwoli ocenić lokalizację łożyska.

Jeśli plamienia we wczesnej ciąży powtarzają się, wówczas kobieta powinna się oszczędzać. Nie jest wskazany wysiłek fizyczny – niekiedy nawet ten mało intensywny.

Żadnych krwawień nie należy lekceważyć, ponieważ nieodpowiednie postępowanie może doprowadzić nawet do utraty ciąży. Tymczasem wczesna reakcja – szczególnie jeśli plamienie jest niewielkie i nie towarzyszy mu ból brzucha – może zwiększyć szansę na podtrzymanie ciąży.


Materiał partnera zewnętrznego