Strona główna Społeczeństwo Parenting Moda dziecięca, czyli must have młodego człowieka

Moda dziecięca, czyli must have młodego człowieka

153
0
Moda dziecięca
Współczesna moda dla dzieci umiejętnie korzysta z motywów, które zachwycą maluchy, ale też bierze to, co najlepsze ze stylizacji dorosłych. | fot.: Fotolia

Kompletując dziecięcą garderobę coraz rzadziej musimy już wybierać pomiędzy estetyką a wygodą malucha. Co więcej, wzory, kroje i praktyczne rozwiązania bywają tu zaczerpnięte z mody dorosłych. Ten ciekawy trend zacierania granic pomiędzy tym, co zarezerwowane dla rodziców, a co dla dzieci, otwiera mnóstwo nowych możliwości i pozwala wszystkim na nieskrępowaną zabawę modą.

Spodnie to podstawa

Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, mają w swej szafie co najmniej kilka par spodni. Przez długi czas rodzice mieli do wyboru jeansy albo dresy. Obecnie spodnie dresowe to ultramodne fasony: baggy, joggersy czy pumpy. Umiejętnie zestawione z innymi elementami garderoby tworzą ciekawe stylizacje. Jak rozpoznać określone modele? Baggy charakteryzują się obniżonym krokiem. Pumpy są szerokie i zwężone ku dołowi. Joggersy zaś wyróżniają się ściągaczem na dole nogawek. Co ciekawe, wszystkie wymienione rodzaje spodni wybierają także dorośli. Zwłaszcza joggersy stały się współczesnym symbolem wygody i strojem niemal uniwersalnym.

Jeszcze słowo o samym materiale, z którego zostały wykonane spodnie. Warto wybierać te, które w swym składzie mają mieszankę bawełny, poliestru i elastanu, co zapewnia wygodę i trwałość użytkowania jednocześnie. Zwróćmy także uwagę na jakość wykonania i samego materiału – spodnie, zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci, szybko się brudzą na placu zabaw czy podwórku, a więc postawmy na takie, które po praniu zachowają fason i kolory.

Modna koszulka decyduje o stylizacji

To, co najbardziej przykuwa uwagę zarówno w stylizacjach dorosłych, jak i dzieci, to ciekawe koszulki z oryginalnym nadrukiem. Na szczęście współczesna moda zapomniała już o kolorach przeznaczonych dla określonej płci czy wieku. Zamiast tego otrzymujemy stonowane barwy, a nawet uznawane kiedyś za zupełnie niepraktyczne w ubraniach dziecięcych biele i beże. Oczywiście współcześnie koszulka musi mieć intrygujący nadruk. Zazwyczaj mamy do wyboru przeróżne konwencje: humorystyczny obrazek, dowcipny napis, mniej lub bardziej realistyczne sylwetki zwierząt, elementy superbohaterskie, nawiązania do profesji czy sportów, postacie z komiksów czy bajek albo popkulturowe inspiracje. W okresie okołoświątecznym wybierzmy zaś koszulki nawiązujące tematycznie do tego magicznego czasu. Dzięki mnogości pomysłów, styli i kolorów możemy podkreślić osobowość dziecka, albo po prostu stworzyć zabawną i cieszącą oko stylizację.

Koszulka z lwem
Koszulka Tulzo

O czym pamiętać kupując koszulki dla dzieci? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał. Wygodne, oddychające koszulki powinny być wykonane w 100% z bawełny. Niebagatelną kwestią przy wyborze koszulek z nadrukami jest też jakość i trwałość samego wydruku. W końcu chcemy, żeby ulubiony wzór przetrwał więcej niż jedno pranie. Dodatkowym walorem będzie ręczne farbowanie produktu.

Koszulka z liskiem
Koszulka Tulzo

Mówiąc o koszulkach warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym trendzie. Otóż w Internecie znajdziemy sklepy, w których rozmiarówka każdego modelu rozpoczyna się od strojów na 1-2 latki, a kończy na 5XL. To najlepiej pokazuje, że adresatami dobrze wykonanych ubrań mogą być zarówno dzieci, jak i dorośli, a sztywne podziały na „dziecięce” i „dorosłe” ubrania ulegają zatarciu. Co więcej, daje nam to możliwość stworzenia dopasowanych stylizacji, także coraz bardziej popularnych wśród odbiorców mody w różnym wieku. Ojciec i syn w identycznych koszulkach? My jesteśmy za.

Buty dopasowane do sytuacji

Każde dziecko powinno mieć także do dyspozycji kilka par butów dostosowanych do różnych okoliczności. Obuwie musi być przede wszystkim wygodne i odpowiednie do pogody czy podejmowanej aktywności. Pamiętajmy jednak, że buciki malucha, który dopiero uczy się chodzić, powinny mieć odpowiednio miękką podeszwę, która nie utrudnia stawiania pierwszych kroków. Jeśli mamy w domu przedszkolaka – obuwie na rzepy wspomoże naukę samodzielnego ubierania. Starsze dzieci zaś zwracają uwagę nie tylko na wygodę, ale i wygląd czy fason buta. Pozostawmy im wybór obuwia, dbając jedynie o dobrej jakości materiały, z których zostało wykonane.

Współczesna moda dla dzieci umiejętnie korzysta z motywów, które zachwycą maluchy, ale też bierze to, co najlepsze ze stylizacji dorosłych: wygodę, dystans do siebie i wysoką jakość wykonania. Wszystko po to, aby młody człowiek mógł jeszcze lepiej wyrazić siebie.


OLI