Zgaga w ciąży to jedna z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości. Chociaż może pojawić się już w I trymestrze, zwykle nasila się w późniejszych okresach. Jeżeli i Ty zmagasz się z tą przypadłością, poznaj sposoby na jej złagodzenie.

Zgaga to przykra dolegliwość, która objawia się nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i palenia w przełyku spowodowanym cofaniem się kwaśnej treści z żołądka. Przyczyną zgagi w ciąży jest wysokie stężenie progesteronu – hormonu, który odpowiada nie tylko za utrzymanie ciąży, ale również działa rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego. Problem ze zgagą może pojawić się już na początku, ale najczęściej występuje w II i III trymestrze. Wówczas powiększająca się macica zaczyna uciskać żołądek, co skutkuje przedostaniem się niestrawionych resztek pokarmu z kwasem do przełyku. Pojawia się pieczenie, a w ustach pozostaje gorzko-kwaśny posmak.

Sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga w czasie ciąży nie stanowi zagrożenia dla zdrowia cieżarnej i rozwijającego się płodu. Jest natomiast mało przyjemną dolegliwością, dlatego warto poznać sposoby na jej wyeliminowanie.

  • Odpowiednia dieta

To podstawowy element walki ze zgagą w ciąży. Kobieta powinna stosować się do kilku zasad związanych ze spożywaniem posiłków oraz unikaniem niektórych pokarmów.

Z codziennej diety należy wyeliminować potrawy pikantne, tłuste i ciężkostrawne. Nie są wskazane również sosy i zupy w proszku, fast foody, wypieki z dodatkiem proszku do pieczenia. Warto ograniczyć także spożywanie napojów zawierających kofeinę, soków z kartonów, napojów gazowanych.

Chcąc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi, należy wprowadzić modyfikacje w samo spożywanie jedzenia. Zamiast 3 dużych posiłków, zjedz 5-6 mniejszych porcji, dzięki temu żołądek nie będzie przepełniony. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Zaś bezpośrednio po posiłku, staraj się unikać wypoczywania w pozycji leżącej – znacznie lepsza będzie pozycja siedząca.

  • Unikanie schylania się

Zgaga może nasilać się przy schylaniu podczas sznurowania butów, przy sięganiu po przedmiot z podłogi itp. Takka pozycja zwiększa ucisk na żołądek, co może skutkować cofaniem treści pokarmowej do przełyku.

Jeżeli chcesz wykonać wyżej wymienione czynności, nie rób tego bezpośrednio po posiłku. Odczekaj co najmniej godzinę.

  • Pomocne zioła

W walce ze zgagą w ciąży nieodzowne mogą okazać się zioła. Chociaż niektóre rośliny są w tym okresie niedozwolone, lista ziół bezpiecznych jest dość długa. Gdy męczą Cię nieprzyjemne dolegliwości, sięgnij m.in. po: siemię lniane, majeranek, prawoślaz lekarski.

Kiedy środki farmakologiczne są konieczne?

Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie przynoszą żadnej ulgi, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem. Specjalista dobierze odpowiedni preparat – taki, który będziesz mogła bezpiecznie stosować.

Nie zaleca się przyjmowania „na własną rękę” jakichkolwiek środków farmakologicznych – nawet tych wydawanych bez recepty. Niektóre z preparatów mogą być nieodpowiednie dla kobiet w ciąży.


Materiał partnera zewnętrznego