Karmienie piersią jest wpisane w fizjologię każdej kobiety, jednak – szczególnie na początku – może sprawiać wiele trudności. Sprawy nie ułatwia to, że wokół tego procesu narosło wiele mitów. Czas więc odróżnić je od faktów, aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości.

Noworodek rodzi się z wykształconym odruchem ssania – trenuje to już na etapie życia płodowego, m.in. poprzez systematycznie ssanie kciuka. Dzięki temu karmienie piersią jest znacznie łatwiejsze, jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo.

1. Wyłączne karmienie piersią jest rekomendowane przez ekspertów

Fakt. Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści – nie tylko dla noworodka, ale również dla samej mamy. Dlatego WHO rekomenduje wyłączne podawanie naturalnego pokarmu przez pierwszych 6 miesięcy życia malucha. Potem można rozpocząć etap rozszerzania diety, kontynuując karmienie piersią.

2. Karmienie powinno odbywać się co kilka godzin

Mit. Takie podejście do karmienia niemowlęcia obowiązywało kilkadziesiąt lat temu. Obecnie rekomendowane jest karmienie na żądanie, co pozwala dopasować się do indywidualnych potrzeb każdego malucha.

Kiedy rozpocząć karmienie na żądanie? Wtedy, kiedy pociecha wysyła ku temu sygnały, np. wkłada rączki do buzi, kręci głową, ssie paluszki. Często pojawia się płacz – wówczas, gdy maluch jest głodny, a jego potrzeba nie została spełniona.

3. Dziecka nie trzeba budzić w nocy na karmienie

Fakt. Działając zgodnie z ideą karmienia na żądanie, niemowlęcia nie trzeba budzić w nocy na jedzenie – jeśli się tego nie domaga. Wyjątek stanowi sytuacja wówczas, gdy maluch nie przybiera na wadze.

4. W pewnych okresach laktacja jest mniejsza

Fakt. Laktacja nie utrzymuje się na jednakowym poziomie – ilość produkowanego pokarmu może się zwiększać lub zmniejszać. Organizm jest bowiem tak zaprogramowany, aby mleko było w pełni dopasowane do potrzeb konkretnego dziecka – zarówno pod kątem ilości, jak i składu.

Dlatego w okresie karmienia piersią dochodzi do tzw. kryzysów laktacyjnych. W tym czasie ilość pokarmu jest mniejsza – po to, aby dostosować produkcję do potrzeb żywieniowych malucha.

5. Jedno karmienie = jedna pierś

Mit. Jedno karmienie może obejmować dwie piersi – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Jeżeli zachodzi taka konieczność, nic nie stoi na przeszkodzie podania najpierw jednej piersi, a potem drugiej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z karmieniem niemowlęcia – także w kwestii karmienia na żądanie, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym. Specjalista pomoże rozwiązać problemy, jeśli np. zmagasz się z niedoborem pokarmu.


Materiał partnera zewnętrznego