Urządzenie pokoju dla dziecka to prawdziwe wyzwanie dla rodziców i chyba najtrudniejsza aranżacyjnie przestrzeń w każdym domu. A jednym z większych wyzwań są tu bez wątpienia dywany, które najlepiej sprawdzą się w pokoju dziecka.

Dlaczego aranżacja pokoju dziecięcego to aż takie wyzwanie? Po pierwsze dlatego, że musi się on podobać zarówno małemu (i wybrednemu) właścicielowi, jak i rodzicom. Po drugie, ponieważ musi być tak skomponowany, aby pobudzać wyobraźnię, zachęcać do zabawy oraz twórczego i kreatywnego myślenia. Po trzecie, gdyż powinien łączyć walory estetyczne z bezpieczeństwem, o co, wbrew pozorom, wcale nie tak łatwo.

Dywany dla dzieci – uniwersalne czy spersonalizowane?

Kupując dywany do pokoju dziecięcego rodzice bardzo często starają się wybierać modele uniwersalne, takie, które ich zdaniem, będą się podobały ich pociechom zarówno w danym momencie, jak i za kilka lat. Niestety jednak, jest to duży błąd. Przede wszystkim powinni się bowiem koncentrować na potrzebach malucha, a nie starać się im narzucić swojego zdania.

Ponadto, kupowanie jakichkolwiek rzeczy na wyrost zupełnie się tutaj nie sprawdzi i to przede wszystkim dlatego, że dzieci poddają wszelkie swoje zabawki i sprzęty „testom”, o jakich często nie śniło się producentom. W efekcie po kilku latach wymagają one zwykle wymiany. Dlatego najlepszym wyjściem będą takie dywany, które będą się podobały głównie dziecku, rodzice natomiast powinni doradzać przede wszystkim co do jakości czy zastosowanych w produkcji materiałów.

Dywany do pokoju dziecięcego – parametry

Jeżeli chodzi o dywany do pokoju dziecięcego, niezwykle ważnymi parametrami są wysokość runa oraz rozmiar. Co do pierwszej kwestii, to starajmy się raczej wybierać modele z dłuższym, gęstym włosiem, gdyż będzie ono stanowiło doskonałe zabezpieczenie w czasie upadków i z pewnością ochroni dziecko przed wieloma sińcami i kontuzjami. Jeśli natomiast chodzi o wielkość, to, jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante.pl, dywany powinny być na tyle duże, aby z każdej strony zachodziły nieco pod meble. Dzięki temu nie będą się przesuwać nawet w czasie najbardziej szalonej zabawy dodatkowo podnosząc poziom bezpieczeństwa w pokoju.

Wzory dla dzieci

Dywany dla dzieci występują w niemal nieskończonej ilości wzorów i fasonów. Do najpopularniejszych należą modele przedstawiające plansze go gry, mapy prawdziwych lub legendarnych miast, plany bajkowych krain i zamków, gwiazdozbiory lub zwierzęta. Ozdobiona w ten sposób podłoga będzie wprost wymarzonym miejscem do zabawy stymulując na każdym kroku umysł malucha, rozbudzając jego zainteresowanie i kształtując pasję. Aby efekt był jeszcze lepszy, można zdecydować się na dywany 3D, w których efekt trójwymiarowości uzyskuje się w nich za pomocą specjalnego przystrzygania runa. Takie dywany jeszcze lepiej spełnią swoje zadanie przez długi czas stanowiąc dla dziecka jedną z większych atrakcji.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Ostatnią, ale z pewnością jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o dywany do pokoju dziecięcego, jest bezpieczeństwo. Decydując się na jakikolwiek model należy dokładnie sprawdzić, czy posiada on wszystkie wymagane atesty i certyfikaty, gdyż w ten sposób zyskujemy pewność, że w procesie produkcji nie zastosowano żadnych szkodliwych substancji, w tym tak niebezpiecznych dla najmłodszych metali ciężkich. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na miejsce produkcji i wybierać raczej dywany wytworzone w Unii Europejskiej niż w Chinach czy innych państwach azjatyckich. Trzeba bowiem wiedzieć, że normy obowiązujące na naszym kontynencie są znacznie surowsze, stąd wyprodukowane tu dywany cechuje wyższa jakość i poziom bezpieczeństwa.


Materiał partnera zewnętrznego