Strona główna Społeczeństwo Parenting Ćwiczenia logopedyczne – zabawy dla dzieci od pierwszych lat życia

Ćwiczenia logopedyczne – zabawy dla dzieci od pierwszych lat życia

54
0
Dzieci podczas ćwiczeń logopedycznych
Treningi wspomagające rozwój mowy są dla dzieci niezwykle istotne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Aby rozwinąć talent językowy swojej pociechy, wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci. Treningi wspierające procesy komunikacyjne dziecka można rozpocząć bardzo wcześnie. Praktycznie każdy trzylatek rozumie, co chcemy mu przekazać, spełnia proste polecenia, a także potrafi wymówić większość głosek. Nie da się ukryć, że jest to dobry moment na wspomagające ćwiczenia logopedyczne, które bez problemu mogą przyjąć formę zabawy. Dlaczego więc warto wspierać rozwój mowy ćwiczeniami logopedycznymi?

Kiedy zacząć działać?

Im szybciej nasze dziecko rozpocznie przygodę z logopedią, tym lepiej. Wadę wymowy u dwu lub trzylatka koryguje się o wiele łatwiej niż np. u sześciolatka. Dziecko w tym wieku potrzebuje więcej czasu i uwagi. Wizyty u logopedy nie należy odkładać. Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej wymagają zwykle dodatkowej reedukacji, ponieważ utrwalone od lat wady wymowy mają wpływ nie tylko na funkcjonowanie wśród rówieśników, lecz także na rozwój intelektualny.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Treningi wspomagające rozwój mowy są dla dzieci niezwykle istotne. Śmiało można rzec, że ćwiczenia wykonywane w domu są równie ważne, jak zajęcia w przedszkolu czy u logopedy. Praktyczna nauka wymowy poza obowiązkowymi zaleceniami lekarza powinna być uskuteczniania nie tylko przez dzieci, u których stwierdzono konkretną wadę, lecz także u zdrowych maluchów. Ćwiczenia logopedyczne warto wdrażać stopniowo do codziennych rytuałów. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że w procesie poprawnej komunikacji najważniejszą rolę odgrywają ruchome narządy mowy. A więc w tym przypadku dorośli powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na pracę: warg, podniebienia, języka, a także policzków. Ważny jest także oddech i odpowiednia praca przepony – o tym także nie należy zapominać. Jeżeli podczas codziennych czynności zostaną zauważone złe nawyki związane z oddychaniem i przełykaniem, należy koniecznie je wyeliminować.

Chłopiec dmucha dmuchawiec
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci w wieku 4-5 lat, a także starszych można podzielić na: oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zalety zabaw logopedycznych

Niezbędnym warunkiem prawidłowej wymowy jest bardzo wysoka sprawność aparatów, które biorą udział w akcie mowy: oddechowego, artykulacyjnego, słuchowego i fonacyjnego. Ważne jest, aby każdy moment dnia codziennego – spacer, wspólne przygotowywanie posiłków, sprzątanie czy ubieranie się było dla dziecka źródłem dźwięków, które może usłyszeć, naśladować, a także powtarzać. Drugą formą nauki powinny być ćwiczenia logopedyczne realizowane w formie zabawy. Nie da się ukryć, że zabawa jest ulubioną formą aktywności wybieraną przez dzieci. To źródło wielu bodźców, a także niesamowita okazja do poznawania otaczającego świata oraz samych siebie. Różnorodność ćwiczeń logopedycznych w trakcie codziennych zabaw wpływa pozytywnie m.in. na: stymulację właściwego oddychania, prawidłową pracę języka, warg czy podniebienia, rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej, a także doskonalenie prawidłowej artykulacji i wzbogacanie słownictwa.

Rodzaje ćwiczeń logopedycznych

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci w wieku 4-5 lat, a także starszych można podzielić na: oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne. Wśród oddechowych najpopularniejsze jest dmuchanie baniek mydlanych. Im większa bańka, tym większa radość, a także więcej wydmuchiwanego powietrza – same plusy. Celem treningów fonacyjnych jest nauczenie stosowania odpowiedniej wysokości dźwięków. W tym przypadku idealnie sprawdzi się zabawa polegająca na naśladowaniu odgłosów zwierząt. Ćwiczenia artykulacyjne to nic innego jak zwiększenie fizycznych możliwości aparatu mowy. Tutaj sprawdzi się każdy trening ust, policzków czy języka.

Warto pamiętać, że odpowiedni zestaw ćwiczeń zawsze powinien być dobrany przez logopedę wg indywidualnych potrzeb dziecka. Zadaniem rodziców jest tylko znalezienie wolnego czasu oraz chęci na systematyczne ćwiczenia z maluchem. Treningi wspierające rozwój mowy dają zazwyczaj efekty dopiero po kilkunastu miesiącach regularnej pracy. To głównie od rodziców zależy, w jaki sposób ich dziecko będzie porozumiewało się z otaczającym go światem.


Materiał partnera zewnętrznego