Kredyt mieszkaniowy w dzisiejszych czasach to dla wielu osób ogromne wyzwanie. Umowa z bankiem podpisywana na najbliższe 30, 20 czy nawet 10 lat rodzi wiele obaw – co będzie, gdy pojawią się kłopoty ze zdrowiem czy pracą. Dlatego warto w kosztach kredytu uwzględnić polisę na życie.

Zaciąganie pożyczki banku na zakup nieruchomości wiąże się z wykupieniem polisy. Bank na pewno będzie chciał się zabezpieczyć i zażąda od nas ubezpieczenia nieruchomości (z zakresem co najmniej na mury), aby w razie pożaru czy innej szkody, móc odzyskać resztę pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeń.

Po co polisa na życie do kredytu?

Drugim wymogiem może być też zakup polisy na życie, dzięki której nie zostaniemy z kredytem w razie wypadku czy innego zdarzenia, które uniemożliwi nam regularną spłatę zobowiązań.

Ubezpieczenie na życie w swojej podstawowej formie ma za zadanie chronić najbliższych ubezpieczonego na wypadek śmierci właściciela polisy. W przypadku zgonu – te osoby (wskazane w umowie jako uposażeni) otrzymują ustaloną kwotę odszkodowania. Pozwala to przykładowo współmałżonce czy dzieciom utrzymać przez pierwsze miesiące płynność finansową nawet w sytuacji utraty bliskiej osoby.

Jednak polisa na życie może chronić również w innych sytuacjach, jak np. wypadek samochodowy, złamanie ręki czy zachorowania na raka. W takich okolicznościach ubezpieczony może liczyć zarówno na odszkodowanie w postaci jednorazowej wypłaty lub comiesięcznej renty.

Aby mieć taką ochronę, należy rozszerzyć zakres ubezpieczenia o tzw. umowy dodatkowe. Mogą one dotyczyć:

  • zdrowia – trwały uszczerbek na zdrowiu, uraz, złamanie,
  • śmierci – w wyniku nieszczęśliwego wypadku, w wyniku wypadku komunikacyjnego,
  • choroby – poważnego zachorowania (udar, zawał, nowotwór), pobyt w szpitalu, operacja,
  • wizyty lekarskiej – w ramach medycznego assistance łącznie z dostawą leków do domu czy wizytą pielęgniarki, transportem medycznym, dofinansowaniem do nierefundowanych leków, wsparciem psychologa, konsultacjami u specjalisty bez kolejek.

Wybór rozszerzenia zależy od ubezpieczonego – to on decyduje które rozszerzenie jest mu najbardziej potrzebne. Innego może potrzebować osoba z trójką małych dzieci, która z powodów rodzinnych obawia się zachorowania na raka, innego z kolei osoba, której praca wymaga częstych wyjazdów.

Warto też zastanowić się nad sumą, na którą się ubezpiecza. Wśród ofert polis na życie można znaleźć kwoty rzędu zarówno 50 000 zł, jak i 500 000 zł. Kwota powinna być dopasowana do możliwości finansowych, ale można mieć na uwadze wysokość posiadanych zobowiązań finansowych, jak np. kredyt mieszkaniowy.

Jeśli do spłaty kredyt zostało ubezpieczonemu jeszcze 200 000 zł, to ważne, by kwota sumy ubezpieczenia była w miarę możliwości zbliżona. Na wypadek nagłej śmierci bliscy będą w stanie udźwignąć spłatę kredytu.

Bank może oczekiwać ubezpieczenia na życie

Każdy, kto bierze kredyt na mieszkanie, wierzy, że uda mu się go spokojnie spłacić, bez względu na to czy spłata będzie trwała 10 czy 30 lat.

Banki jednak znają statystyki rozwodowe, zachorowalności na wiele różnych ciężkich chorób, wypadków samochodowych oraz wielu innych scenariuszy, jakie spotykają przeciętnego kredytobiorcę.

Z tego właśnie powodu musi uwzględnić ryzyko, przez co może oczekiwać od klienta zakupu ubezpieczenia na życie.

Kredytobiorca, który posiada polisę – w trudnych życiowych sytuacjach nie musi podejmować decyzji rodzaju „zapłacić ratę w terminie czy przeznaczyć pieniądze na rehabilitację?”. Należne odszkodowanie pozwoli wrócić do zdrowia oraz pełnej sprawności bez uszczerbku na budżecie.

Coraz więcej banków stosuje obecnie metodę oferowania produktów ubezpieczeniowych przy zaciąganiu kredytu. Nie zawsze jest to dobry sposób na ubezpieczenie się. Dlaczego? Ponieważ bank zaoferować może jedną wybraną firmę ubezpieczeniową, opcjonalnie w kilku wariantach cenowych. To powoduje brak wyboru oraz brak porównania. Nawet jeśli zakup wydawać się może korzystny – na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć lepsze i tańsze oferty.

Polisę na życie najlepiej wybierzesz sam

Czy oferta banku uwzględni wysokość kredytu, ilość posiadanych dzieci, prowadzenie firmy, wsparcie dla dziecka na studiach, ryzyko zachorowania na raka, kontuzjogenny sport jako hobby, pomoc schorowanym rodzicom, długie dojazdy samochodem do pracy? Niekoniecznie.

Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne szukanie ubezpieczenia na życie. Dzięki temu można wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze kwestie, które mogą mieć wpływ na chorobę, kontuzję lub wypadek. Każdy z nas posiada mniejszą lub większą rodzinę, ma inne zobowiązania, inaczej spędza wolny czas. A to wszystko może rzutować na przyszłe potrzeby finansowe. Dobra polisa na życie do kredytu hipotecznego to oferta, która uwzględni wszystkie potrzeby Klienta.

Samodzielnie szukane ubezpieczenie to również spora oszczędność własnych środków. Polisa proponowana w banku zazwyczaj jest uśrednioną ofertą, a w dodatku klient nie ma możliwości wyboru spośród kilku ofert. Polisa na życie w banku to propozycja tylko jednego ubezpieczyciela, ewentualnie w kilku wariantach. Istnieje wówczas ryzyko przepłacenia za składkę.

Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia?

Istnieje kilka metod szukania dobrego ubezpieczenia. Pierwszą z nich jest oczywiście przeglądanie wszystkich dostępnych ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to jednak niezwykle czasochłonne zajęcie, które na dodatek wywoła więcej frustracji niż pożytku. Po kilku ofertach łatwo pogubić się w tym, co oferowała która polisa i w jakiej cenie.

Drugą metodą jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej, więc takim produktem będzie np. polisa na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl. Porównywarka to narzędzie, które pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i wiele cennego czasu. Skraca czas poszukiwań oraz pozwala na znalezienie kilku najlepiej dopasowanych ofert, z których samodzielnie ustala się, jaką finalnie się wybierze.

Skorzystanie z porównywarki jest dużym ułatwieniem dla zabieganych. Wymaga jedynie uzupełnienia krótkiej ankiety, na podstawie której specjaliści będą mogli opracować listę kilku najlepiej dopasowanych produktów. Należy udzielić odpowiedzi dotyczących zarobków, sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony.

Po uzupełnieniu formularza skontaktuje się z nami konsultant. Jego zadaniem jest przedstawienie oferty, jaka w naszym przypadku będzie najbardziej dopasowana. Konsultant może również umówić nas na spotkanie z agentem w dowolnie wybranym przez nas czasie oraz miejscu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych dojazdów, ponieważ spotkanie można umówić zarówno w domu, jak i w kawiarni położonej miejsca pracy.

Trzecią, dobrą metodą na znalezienie wysokiej jakości ubezpieczenia – jest sprawdzenie aktualnych rankingów ubezpieczeniowych. Strony poświęconej tematyce ubezpieczeniowej zazwyczaj przedstawiają więcej informacji o danym produkcie niż strona poświęcona konkretnemu towarzystwu ubezpieczeniowemu. Ponadto ranking posiada oceny przyznawane przez specjalistów. Można mieć zatem pewność, że wybrana polisa posiada najwyższą jakość oraz uznanie innych Klientów.


Materiał partnera zewnętrznego