Strona główna Lifestyle Zwierzęta Żywienie psów – różnice w diecie małych i dużych ras

Żywienie psów – różnice w diecie małych i dużych ras

1080
0
Dwa psy
Właściciele czworonogów mogą wybierać mieszkanki dopasowane nie tylko do wielkości pupila, ale także jego stylu życia, wieku, czy przebytych schorzeń. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każdy właściciel czworonoga chce, aby jego pupil zdrowo się rozwijał i był pełen sił. Duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie psiego organizmu ma rodzaj podawanego mu jedzenie. Zbilansowana dieta powinna być dopasowana do wszystkich potrzeb psa oraz jego wielkości, ponieważ rasy duże potrzebują zupełnie innych składników odżywczych, niż małe.

Żywienie ras małych

Niewielkie psy, takie jak maltańczyki, york teriery, czy shih tzu wymagają podawania im specjalistycznej, przeznaczonej dla psów ras małych karmy. Częstym, popełnianym przez początkujących hodowców błędem jest żywienie ich przy pomocy kram dla szczeniąt. Nie należy mylić wielkości psa z jego wiekiem. Szczeniaki potrzebują zupełnie innego rodzaju pożywienia, odpowiedniego dla ich delikatnego układu pokarmowego, natomiast dorosły pies, nawet jeśli jest niewielki, powinien otrzymywać pełnowartościowe, wysokoenergetyczne posiłki.

W jaki rodzaj karmy powinien się więc zaopatrzyć właściciel uroczego shih tzu, aby jego pupil zdrowo rósł i zawsze był pełen sił do zabawy? W tej kwestii najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, aby wybierać karmy zawierające duże ilości białka, które dostarcza energii, a jednocześnie jest lekkostrawne. Psy należące do małych ras zazwyczaj mają wrażliwy układ pokarmowy Ze względu na mogące się pojawiać problemy trawienne najlepiej podawać im mieszanki na bazie jagnięciny, cielęciny lub kurczaka, z domieszką warzyw, ryżu, czy makaronu. Większość czworonogów przepada również za karmami rybnymi, lub wzbogaconymi w rybi olej. Oprócz walorów smakowych, wykazują one również bardzo dobry wpływ na jakość sierści. Sprawiają, że jest ona gładka i błyszcząca oraz znacznie zmniejsza się stopień jej wypadania.

Karmy przeznaczone dla małych psów różnią się nie tylko składem, ale również wielkością. Możliwości golden retrivera do połykania dużych kawałków jedzenia są zdecydowanie większe niż jamnika, yorka, czy wspomnianego już wcześniej shih tzu dlatego mieszanki stworzone z myślą o małych psach są odpowiednio rozdrobnione. Dzięki temu pogryzienie i połknięcie ich nie sprawi maluchom problemu.

Co należy wiedzieć przed dokonaniem zakupu psa rasy shih tzu? Sprawdź na https://www.pupilo.pl/wiadomosc/shih-tzu-usposobienie-cena-hodowla-charakter-choroby-opinie/9174/

Żywienie psów dużych

Duże psy, takie jak labrador, golden retriver, czy owczarek niemiecki również wymagają specjalistycznego żywienia. Nie możemy zapominać, że zazwyczaj są to psy aktywne, potrzebujące wiele ruchu. Większość dużych ras wywodzi się od psów pasterskich, myśliwskich lub zaprzęgowych, więc ich zapotrzebowanie na energię jest bardzo duże. Przeznaczone dla nich karmy powinny być lekkostrawne lecz wysokoenergetyczne. Ważne jest dostarczenie im odpowiedniej ilości białka, tłuszczu oraz przeciwutleniaczy.

Duże psy mają specyficzne wymagania żywieniowe ze względu na szczególną podatność na skręt żołądka i jelit. Domowe posiłki nie są dla nich najlepszym wyborem. Specjaliści zalecają kupno odpowiedniej, skondensowanej i pełnowartościowej karmy oraz dbanie, by nie jadły zbyt łapczywie.

Dodatkowo, labradory, golden retrivery, boksery, czy rottweilery często mają problemy z nadmiernym obciążeniem stawów biodrowych, w wielu przypadkach kończących się dysplazją. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o zapewnianiu im diety bogatej w składniki dbające o prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego i chrzęstnego, takie jak: glukozamina, witamina D, wapń, czy kwasy Omega.

Jaka karma dla Labradora Retrievera będzie najlepsza? Czytaj na https://www.pupilo.pl/wiadomosc/jaka-karma-dla-labradora-retrievera-bedzie-najlepsza-ktora-wybrac/6087/

Pomoc specjalisty

Obecnie, na rynku znajduje się wiele różnorodnych rodzajów karm dla psów. Właściciele czworonogów mogą wybierać mieszkanki dopasowane nie tylko do wielkości pupila, ale także jego stylu życia, wieku, czy przebytych schorzeń. Również ilość smaków i dodatków może przytłaczać, szczególnie jeśli nie jest się profesjonalnym hodowcą. Dlatego, jeżeli masz problem z doborem karmy lub Twój pies źle reaguje na obecną, nie bój się konsultacji z wykwalifikowanym pracownikiem sklepu. Specjaliści, tacy jak w Pupilo.pl z pewnością udzielą Ci wielu cennych informacji, bez względu na to, czy jesteś właścicielem owczarka berneńskiego, dalmatyńczyka, czy shih tzu.


Materiał partnera zewnętrznego