Strona główna Lifestyle Zwierzęta Bezpieczeństwo Twojego pupila – jak o nie zadbać w różnych sytuacjach?

Bezpieczeństwo Twojego pupila – jak o nie zadbać w różnych sytuacjach?

147
0
Pies z kotem
Tak samo, jak każdy może mieć psa lub kota, tak samo każdy posiadacz pupila ma obowiązek odpowiednio o niego zadbać. | fot.: Fotolia

Obecność psa lub kota w domu czy podczas podróży z pewnością dostarcza mnóstwa radosnych chwil, zarówno najmłodszym, jak i dorosłym osobom. Ale pamiętajmy, że posiadanie czworonoga wiąże się także z dużą odpowiedzialnością. Dlatego istnieje szereg ważnych kwestii, o które powinien zadbać każdy, kto ma zwierzaka. Jedna z nich to konieczność zapewnienia pupilowi odpowiednich warunków, sprawiających, że poczuje się komfortowo i bezpiecznie.

Kot i bezpieczeństwo w warunkach domowych

Wydawałoby się, że skoro pupil znajduje się w naszym domu lub mieszkaniu – czyli miejscu, w którym wszystko jest tak, jak my chcemy – to absolutnie nic mu nie grozi. Niestety, realia przedstawiają się mniej kolorowo i dowodzą, że albo nie doceniamy możliwości tych czworonogów, albo przeceniamy własne. Pamiętajmy, że w przypadku balkonu, kuszącego świeżym powietrzem, promieniami słonecznymi, przelatującymi ptakami i dodatkową przestrzenią, koty potrafią zachowywać się nieprzewidywalnie. A od ich ciekawości, skoków i gibkich ruchów niedaleko do ryzyka dotkliwego upadku, który może się źle skończyć dla naszego pupila. Co więcej, uchylone okna nie zawsze okazują się rozwiązaniem tego problemu. Wielu kotom przydarzają się próby przedostania przez utworzoną szparę, kończące się ich zaklinowaniem. Często nie dzieje się to na naszych oczach, przez co nie możemy w porę zareagować.

Dlatego musimy zdawać sobie sprawę, że sama przytulna, domowa atmosfera to nie wszystko – powinniśmy właściwie zabezpieczyć nasze lokum przed wypadkami, jakie mogą spotkać czworonoga. Tym bardziej, że obecnie mamy dostęp do wielu stworzonych w tym celu rozwiązań. W przypadku balkonów dobrze sprawdzają się różnego rodzaju siatki (np. stalowe bądź wzmacniane drutem) z odpowiednimi mocowaniami. Jeśli zaś chodzi o okna, często stosuje się ograniczniki otwarcia bądź specjalne ramki zabezpieczające. Ponadto, możemy sami stworzyć konkretne elementy bądź poprosić o pomoc fachowców, którzy nie tylko doradzą najlepsze rozwiązania, ale i pomogą w ich instalacji.

Pies w samochodzie, a komfort w podróży

Jedni z różnych względów nie mogą zostawić swojego pupila pod opieką innej osoby, drudzy zaś – zwyczajnie nie chcą się z nim rozstawać na dłuższy czas. Wtedy często pada decyzja o zabraniu zwierzaka w podróż samochodem. W takim przypadku tym bardziej zadbać o komfort naszego czworonoga. Jeśli chodzi o koty, nierzadko idealnym rozwiązaniem bywa popularna klatka. Z drugiej strony nie każda rasa psów umożliwia skorzystanie z tego rozwiązania. Jak w takiej sytuacji sobie radzić?

W samochodzie musimy zapewnić komfort nie tylko psu, ale i kierowcy. Zwierzę nie może mu przeszkadzać ani go dekoncentrować, gdyż grozi to spowodowaniem wypadku. Dlatego nie zaleca się umieszczania pupila, nawet spokojnego, na przednim siedzeniu pasażera – nigdy bowiem nie wiadomo, jak pies zareaguje na bodźce generowane przez ruch uliczny. Najlepiej, by czas jazdy spędził na tylnej kanapie. Można też zakupić specjalne szelki dla czworonogów, które zapewniają im większe bezpieczeństwo (np. podczas ostrzejszego hamowania) i uniemożliwiają zbyt swobodne poruszanie się po samochodzie. Pamiętajmy też o tym, że przy większych upałach nie wolno nam zostawiać zwierzęcia w samochodzie. Brak świeżego powietrza i wysokie temperatury przez dłuższy czas, bez możliwości napicia się i schłodzenia, mogą zagrozić zdrowiu lub życiu pupila. Na szczęście o tego typu okolicznościach jest coraz głośniej, o czym świadczą kampanie i akcje społeczne, przeprowadzane w polskich miastach w okresie letnim.

Tak samo, jak każdy może mieć psa lub kota, tak samo każdy posiadacz pupila ma obowiązek odpowiednio o niego zadbać. Brak wiedzy czy wyobraźni nie stanowi tu wytłumaczenia, tym bardziej, że wciąż pojawiają się coraz nowsze i skuteczniejsze rozwiązania, pozwalające podwyższać tego typu standardy. Warto o nich pomyśleć już w momencie, gdy decydujemy się na przygarnięcie czworonoga.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem zoologicznym www.keko.pl.


OLI