Strona główna Lifestyle Podróże Przewoźnik zgubił Twój bagaż? Zobacz, jak wywalczyć odszkodowanie!

Przewoźnik zgubił Twój bagaż? Zobacz, jak wywalczyć odszkodowanie!

53
0
Trzy walizki na lotnisku
Uważaj na swój bagaż – wbrew pozorom historie zaginionych walizek zdarzają się dość często. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Lecisz na wakacje samolotem? Uważaj na swój bagaż – wbrew pozorom historie zaginionych walizek zdarzają się dość często. Zobacz, jakie ubezpieczenie podróżne wybrać, by otrzymać pomoc w takiej sytuacji, i jak zachować się na lotnisku!

Czy za opóźnienie bagażu należy się odszkodowanie?

Zastanawiasz się nad tym, czy należy Ci jakaś rekompensata za to, że Twój bagaż nie przyleciał wraz z Tobą? Oczywiście – w końcu zapłaciłeś za pewną usługę (czyli przewóz Ciebie i bagażu), która nie została w pełni zrealizowana. Masz zatem prawo do jakiegoś odszkodowania za wszelkie niedogodności, które Cię przez to czekały – np. brak ubrań czy innych potrzebnych na co dzień rzeczy, bez których musisz się obyć.

Za takie rzeczy jak zgubienie walizki odpowiada zawsze przewoźnik – nawet wtedy, gdy jesteś na zorganizowanym wyjeździe, który wykupiłeś w biurze podróży. Zgłaszając zdarzenie, musisz zatem udać się do obsługi lotniska. Poniżej podpowiadamy, jak to prawidłowo załatwić.

Kobieta z bagażem
Za takie rzeczy jak zgubienie walizki odpowiada zawsze przewoźnik. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zgłosić zaginięcie bagażu?

Co zrobić, by otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie lub też zgubienie walizki w czasie lotu? Pamiętaj, że takie roszczenia najlepiej składać od razu po zauważeniu braku – powinieneś więc od razu udać się do punktu informacyjnego na lotnisku, zgłosić zaistniałą sytuacją i wypełnić specjalny wniosek nieprawidłowości bagażowej, podając w nim wszystkie szczegóły – wygląd walizki, jej zawartość, numer Twojego lotu itd. Koniecznie zachowaj też kopię tego wniosku.

Kolejny krok to napisanie pisma reklamacyjnego i dołączenie do niego powyższego wniosku oraz kwitu bagażowego. Pamiętaj również o tym, że możesz domagać się od przewoźnika dziennej diety na wydatki spowodowane tym, że nie masz przy sobie wszystkich potrzebnych na co dzień rzeczy. O ile zachowasz rachunki i będą to racjonalne rzeczy (czyli takie, bez których naprawdę nie możesz się obyć), otrzymasz za nie zwrot pieniędzy. Musisz tylko złożyć stosowny wniosek na lotnisku i przedstawić w nim całą sytuację oraz dołączyć rachunki.

Bagaż podręczny
Zgłaszając zdarzenie, musisz zatem udać się do obsługi lotniska. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Więcej informacji na temat tego, jak złożyć wniosek o odszkodowanie za zgubienie walizki, znajdziesz tutaj: W jakich sytuacjach powinieneś ubezpieczyć bagaż?

Czy dodatkowe ubezpieczenie turystyczne pomoże czy raczej zaszkodzi?

W ramach ubezpieczenia podróżnego otrzymałeś polisę na wypadek zgubienia lub zniszczenia bagażu. Uważaj – to nie to samo, co odszkodowanie należne od linii lotniczych. Powinieneś zatem zgłosić tę sytuację osobno do ubezpieczyciela i osobno na lotnisku – a zatem otrzymasz dwa osobne odszkodowania. A zatem jest to dla Ciebie wyjątkowo korzystna opcja.

Warto zatem pamiętać o tym, wykupując ubezpieczenie turystyczne na wyjazd. Tym bardziej dlatego, że często jest to opcja „dorzucana” za darmo lub tez kosztująca naprawdę niewiele – do kilkunastu złotych. A dzięki temu zyskasz większe świadczenia w razie problemów z walizką w czasie wakacji.


Materiał partnera zewnętrznego