Botswana położona jest w środkowej części Afryki Południowej. Jest średniej wielkości krajem śródlądowym. Stolicą jest Gaborone. Botswana to dziewicza przyroda i najwyższej klasy parki narodowe z wieloma gatunkami zwierząt i ptaków. Delta Okavango i gorące przestrzenie Pustyni Kalahari, jaskinie skalne i wioski Buszmenów. Turyści mają możliwość zobaczyć ogromną liczbę zwierząt i ptaków, cieszyć się egzotyczną naturą. Mogą również odwiedzić wioskę starożytnego afrykańskiego plemienia Buszmenów, które zachowało dawny styl życia, starożytne zwyczaje i kulturę.

Botswana – ekskluzywna wycieczka z biurem podróży

Botswana jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc turystycznych w Afryce. Mieszkańcy są bardzo spokojni i przyjaźni, a ogólne niespieszne tempo życia znajduje odzwierciedlenie nawet w zachowaniu zwierząt, które prawie nie boją się ludzi. Najczęściej turyści podróżują do kraju ze względu na parki narodowe Botswany. W poszukiwaniu przygody i nowych wrażeń można wybrać się w taką podróż, wycieczka Botswana jest oferowana przez biuro podróży, zobacz pełną ofertę wycieczek.

Centralna część doliny Okawango

Centralna część doliny rzeki Okawango obejmuje rezerwat Moremi. Istnieje wiele małych obozów, od luksusowych domków po domy położone w koronach drzew. Wszystkie oferują różnorodną rozrywkę dla podróżnych, którzy jako cel podróży wybrali tę część Doliny Okawango: spacery w dzień oraz nocne spacery, przejażdżki łodzią i wycieczki wydrążonymi kajakami, które są uważane za główne atrakcje programu.

Park Narodowy Chobe

Zajmując imponująco duży obszar pustyni o powierzchni 10 700 kilometrów kwadratowych, Park Narodowy Chobe rozciąga się od północnej Botswany do granic Delty Okawango. Jest tu wiele wspaniałych krajobrazów, od szmaragdowej równiny zalewowej rzeki Chob po przestronne pastwiska na obszarze Savuti Marsh i drzewa rosnące wzdłuż kanału Savuti. W regionie z tak różnorodną florą i fauną podróżników czeka wiele wrażeń i entuzjazmu dzikiej przyrody. Bogata roślinność przyciąga gnu, impalę, kudu, żyrafy, antylopę tapi i kozę wodną.

Żyje tu wiele drapieżników: gepardy, lamparty, dzikie psy, lwy, serwale, szakale w paski i wielu innych drapieżników. Chobe jest również znany z dużej populacji bawołów i słoni. Organizowana przez biuro podróży wycieczka Botswana to możliwość zobaczenia ogromnych stad obu gatunków zwierząt. Populacja słoni waha się od, 40 000 do 60 000, więc te spokojne olbrzymy można zobaczyć wszędzie. Szczególnie imponujący widok można zaobserwować w sezonie suszy, kiedy słonie przechodzą przez rzekę Chob, więc jeśli turyści wyruszą w rejs w tym czasie, będą mieli doskonałą okazję do robienia zdjęć.

Rezerwat Moremi

Park Narodowy Moremi znajduje się po wschodniej stronie delty Okavango i został nazwany na cześć jednego z plemion Botswany. Rezerwat łączy obszary bardziej wilgotne i jałowe, które tworzą oszałamiające naturalne kontrasty. Moremi jest najlepszym miejscem do oglądania ptaków w lagunach i podziwiania zmieniających się krajobrazów sawanny. Rzadkie afrykańskie dzikie psy i lamparty żyją w gęstych obszarach leśnych.

Całkowita wielkość rezerwatu wynosi 5000 m², co w cudowny sposób łączy lasy Mopane i lasy akacjowe, równiny zalewowe i laguny. Tylko około 30% terytorium rezerwatu leży na kontynencie, reszta to małe wyspy, przestrzenie wodne i zatoki. Moremi jest domem dla prawie 500 gatunków ptaków, a także obszerną listę innych dzikich zwierząt, takich jak bawoły, żyrafy, lwy, gepardy, hieny, szakale, antylopy.

Parki narodowe Makhadikhadi i Nksai-Pan

Obejrzenie i podziwianie Parków narodowych Makhadikhadi i Nksai-Pan zapewni wycieczka Botswana, określając dokładną lokalizację i ciekawe miejsca. Parki narodowe znajdują się w połowie drogi między miastami Maun i Nat w północnej części kraju i stanowią ogromny płaskowyż, który niegdyś był największym jeziorem w Afryce.

Teraz to miejsce przypomina płaską równinę pokrytą skorupą solną z okazjonalnymi wgłębieniami wypełnionymi wodą w okresie deszczowym. Z tymi miejscami wiąże się wiele legend i opowieści, które można poznać szczegółowo, odwiedzając kilka lokalnych wiosek. Jeden z nich znajduje się w rejonie wzgórz Njuca, 26 km na południe od głównego wejścia do parku, jest to najlepsze miejsce do obserwacji corocznej migracji zebr i gnu w porze deszczowej, a także dużej liczby ptaków wodnych.

Lud afrykański – Buszmeni

Inną wyjątkowością Botswany są Buszmeni, tajemniczy lud Afryki, plemię zbieraczy i myśliwych, którzy przetrwali w suchych częściach Kalahari, gdzie ich starożytne rysunki przedstawiające sceny polowań, bitew, mitycznych zwierząt są nadal zachowane na skałach. Od czasów starożytnych Buszmeni, których główną bronią jest łuk, używali go również, jako instrumentu muzycznego. Ponadto, grając na nim w trakcie wykonywania magicznych rytuałów, muzycy leżą na plecach i trzymają jeden koniec łuku przed otwartymi ustami, które w tym momencie stają się rodzajem rezonatora.

Mity, legendy i tajemnice otaczają wyjątkowe wzgórza Tsodilo, kawałki skały, które gwałtownie wznoszą się nad pustynią. W oczach ludów Makoku i Dzukwa wzgórza są pierwotnym chaosem, obszarem, który powstał podczas narodzin świata.

Dolina Okavango w Botswanie to największa na świecie delta śródlądowa, utworzona przez kanał w basenie tektonicznym w centralnej części zlewni Kalahari. Cała woda ostatecznie odparowuje i nie płynie ani do morza, ani do oceanu. W wyniku sezonowych powodzi i wysokich temperatur delta wzrasta trzykrotnie w stosunku do stałej wielkości. Przyciąga zwierzęta na całe kilometry i tworzy jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych grup afrykańskiej fauny. Dla turystów w rezerwacie jest kilka obozów safari, wszystkie zapewniają wycieczki samochodem do rezerwatu, w połączeniu z wysokim poziomem komfortu i bezpieczeństwa.