W Europie istnieje sporo wulkanów, które nadal są czynne. Warto wiedzieć, iż budzą one duże emocje, ponieważ mogą stanowić duże zagrożenie – w przypadku nastąpienia wybuchu takiego wulkanu może nastąpić zalanie lawą. Co warto wiedzieć o wulkanach oraz czy prawdopodobieństwo wybuchu jest duże? 

Wulkany na Islandii

Co ciekawe, większość aktywnych wulkanów znajduje się na Islandii. Mimo to do ich erupcji dochodzi stosunkowo rzadko. Jednym z wyjątków od tej reguły był wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjoell. Po tym wydarzeniu na terenie całej Europy przez długi czas unosił się pył, co z kolei doprowadziło do fatalnych, globalnych skutków. Jeśli chodzi o wulkany, które nadal są czynne to warto wspomnieć o wulkanie Katla, który jest zlokalizowany w południowej części Islandii, na lodowcu o nazwie Myrdalsjokull. Opisywany wulkan jest powszechnie uznawany za zagrożenie i słynie on z gwałtowności. Zdaniem ekspertów wulkan wybuchnie w niedługim czasie – wynika to z analogii z wulkanem Eyjafjoll, który znajduje się w pobliżu wulkanu Katla. Warto wiedzieć, że zazwyczaj wybuchają one w niedalekim odstępie czasowym. Co więcej, oba wulkany są do siebie podobne pod kątem geologicznym. Ich lawa ma podobny skład, natomiast ich systemy magmowe na głębokości 6 kilometrów są oddalone od siebie tylko o 20 kilometrów.

Włoskie wulkany

Kolejnym czynnym wulkanem w Europie jest Etna znajdująca się na Sycylii. Sięga on wysokości 3323 m n.p.m. oraz ma około 270 kraterów bocznych. Jak do tej pory Etna wybuchała już ponad 200 razy, natomiast najsilniejszy wybuch został zanotowany w 1669 roku. Wybuch ten spowodował zniszczenie Katanii. Etna stanowi niebezpieczeństwo dla tubylców oraz dla turystów. Warto wspomnieć także o Marsili, czyli o podwójnej górze lodowej na Morzu Tyrreńskim w pobliżu Neapolu. Jego wierzchołek znajduje się pod powierzchnią wody. Wulkan jest czynny, jednakże to, czy i ewentualnie kiedy wybuchnie jest trudno określić nawet specjalistom. Ponieważ Marsili został odkryty dopiero w latach 50. XX wieku nic nie wiadomo o jego historii erupcyjnej. Mimo to udało się dostrzec wzmożoną aktywność wulkanu od 2011 roku, czego następstwem może być erupcja. Innym wulkanem w Europie, który nadal jest czynny jest Stromboli, który także znajduje się na Morzu Tyrreńskim we Włoszech. Co więcej, nadwodna część Stromboli stanowi aktualnie wyspę, która jest często odwiedzana przez turystów, natomiast zbocze krateru jest miejscem upraw winorośli. Interesującym jest fakt, iż nad opisywanym wulkanem nieustannie unosi się specyficzny dym, który wywiera niezwykłe wrażenie. 

Każdy czynny wulkan w Europie to potencjalne zagrożenie. Budzą one niepokój nie tylko wśród naukowców, ale także przede wszystkim mieszkańców terenów zagrożonych. Warto wiedzieć, iż aktywny wulkan może być zagrożeniem dla mieszkańców terenów oddalonych od wulkanu nie tylko o kilka, ale nawet o kilkanaście tysięcy kilometrów. Każdy aktywny wulkan może stanowi zagrożenie dla terenów Europy, dlatego tak ważna jest stała obserwacja wulkanów oraz wdrażanie odpowiednich procedur w razie wystąpienia zagrożenia.

EMA