Strona główna Lifestyle Ogród Czy lampy LED są dobrym wyborem do aranżacji ogrodu?

Czy lampy LED są dobrym wyborem do aranżacji ogrodu?

246
0
Ogród z lampami LED
Technologia LED znalazła zastosowanie we wszystkich możliwych lampach ogrodowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wszystkie dane i raporty wskazują, że branża oświetlenia ogrodowego notuje rekordowe wyniki sprzedażowe w miesiącach wiosennych i letnich. Jedną z technologii, która zrewolucjonizowała ten sektor i przyczyniła się w dużej mierze do takiego obrotu spraw, jest technologia LED. Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu maksymalnie 15 lat diody ledowe będą stanowiły ponad 90% obrotu w branży oświetleniowej wewnętrznej i zewnętrznej. Co więc sprawia, że lampy ogrodowe LED stają się tak popularne? Odpowiadamy poniżej.

Od lampek dekoracyjnych do pionierów oświetlenia

Technologia wykorzystywana w diodach elektroluminescencyjnych (inaczej diodach LED) jest uznawana za pionierską w jednym z kilku rodzajów źródła światła wykorzystywanym w oświetleniu zewnętrznym. Nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, jak bardzo rewolucyjne jest dla branży zastosowanie „ledów” i możemy uznać, że oświetlenie LED jest IV generacją wśród źródeł światła. Jest ono najbardziej zaawansowane i wydajne a rozwój przebiega bardzo sprawnie i pojawiają się na rynku coraz nowsze modele lamp ogrodowych LED. Jednak nie zawsze tak było. Kilka lat temu diody elektroluminescencyjne były praktykowane tylko w przypadku lampek dekoracyjnych. Działo się tak dlatego, że jasność diod LED była bardzo niska i stosowano je jako oświetlenie nastrojowe. W 2019 roku mamy jednak wiele rodzajów lamp ogrodowych, zasilanych diodami LED, które mają mocną barwę.

Zalety lamp ogrodowych LED

Oświetlenie LED niesie za sobą spory wachlarz korzyści. Ma ono opinię oświetlenia, które załata każdą dziurę w domowym budżecie. Źródło światła oparte na diodach LED jest bowiem niezwykle energooszczędnym źródłem światła. Detronizuje w tym zakresie zarówno żarówki żarowe jak i nawet żarówki energooszczędne, które według nazwy powinno być liderem. Skoro są one tak wydajne, że obniżają rachunek za prąd znacząc, oznacza to również, że są bardzo ekologiczne. Według danych bezpośrednio od producentów, wysokiej jakości żarówka LED jest w stanie świecić nawet 50000 godzin! W trybie ciągłym daje nam to ponad 5 lat światła na jednej żarówce – a przecież używamy żarówek tylko przez określony czas w ciągu doby. To jednak nie wszystko. Zakres temperatur użytkowania żarówek ledowych waha się między -40 a +85 stopni Celsjusza. Daje to olbrzymie możliwości pod względem zastosowania tego źródła światła w praktyce. Lampy ogrodowe, które są narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych z całą pewnością zyskają na instalacji w nich właśnie żarówek LED. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci oświetlenia zewnętrznego. Dlatego też wiele rodzajów lamp jak lampa cokołowa, lampa ogrodowa stojąca, słupek oświetleniowy, kinkiet ogrodowy, oprawy są dostosowane pod gwint E27 a zalecanym źródłem światła są żarówki opisane powyżej.

Jedno, malutkie ale

By pozostać obiektywnym w ocenie lamp ogrodowych LED pragniemy nadmienić, że ten rodzaj lamp chociaż jest bardzo energooszczędny, ekologiczny i efektywny może zrazić na etapie zakupu. Żarówki LED oraz oświetlenie LED charakteryzują się wyższą ceną początkową. Niemniej jednak koszt zakupu bardzo szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za zużytą energię.

Można wycisnąć więcej

Prawdopodobnie cechy wymienione wcześniej – energooszczędność, ekologiczność, wydajność – przekonają wiele osób do postawienia na lampy ogrodowe LED. Mamy jednak fantastyczną wiadomość – producenci oświetlenia zewnętrznego chcą aby klienci otrzymali to, co będzie dla nich najlepsze. Dlatego też, dla osób które pragną osiągnąć jeszcze większą korzyść stworzone zostały lampy solarne LED. Z pewnością okażą się idealnym wyborem dla osób, które na swojej działce nie mają podpiętej instalacji elektrycznej lub które pragną zmniejszyć rachunki za prąd do minimum.

Szeroki asortyment w sklepach

Technologia LED znalazła zastosowanie we wszystkich możliwych lampach ogrodowych. Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia wybieranym do aranżacji ogrodowych są lampy ogrodowe stojące oraz słupki oświetleniowe. Ich popularność wiąże się zapewne z ich uniwersalnością zarówno w zastosowaniu jak i w designie. Te lampy najczęściej dostępne są w wysokości maksymalnie 120 centymetrów i nadają się do oświetlenia każdego miejsca w ogródku – drużki, kwietnika lub altany. Do równie popularnych wśród klientów należą również lampy cokołowe LED, lampy solarne LED oraz wszystkie lampy dekoracyjne. Podsumowując, ze względu na szeroki wybór – pod względem ceny, stylu (rustykalne, klasyczne, dekoracyjne) i zastosowania lampy zewnętrzne LED będą dobrym wyborem dla każdego.


Materiał partnera zewnętrznego