Wyjątkowe kompozycje zapachowe, zamknięte w stylowe, niewielkie flakony zachwycają  różnorodnością zapachów. Co kryje się za słynnymi kompozycjami, które otulają skórę zniewalającym zapachem? Perfumy to kwintesencja kompozycji zapachowych. Wśród dostępnych rodzajów kompozycji zapachowych, stanowią esencję, odpowiednią na szczególne okazje. Perfumy zawierają 30 –  40% olejków zapachowych oraz wysoko procentowy alkohol etylowy. Ich zapach utrzymuje się na skórze przez wiele godzin. Jak są tworzone?

Proces powstawania perfum, czyli jak tworzy się esencjonalne zapachy?

Powstawanie perfum to proces wieloetapowy, złożony ze starannie zaplanowanych i respektowanych czynności, mających istotne znaczenie dla finalnego efektu. Współcześnie mamy do czynienia z tak zróżnicowanym rynkiem perfum, że dla niewprawionych „nosów” odróżnienie zapachów, skomponowanych z kilkuset składników może stać się zadaniem niemożliwym. Tworzeniem tych kompozycji zajmują się osoby, stojące w cieniu wielkich marek, sygnujących zapachy. Perfumy powstają z połączenia substancji zapachowych, alkoholu etylowego oraz utrwalaczy zapachu. Wśród substancji zapachowych, z których tworzone są perfumy, warto wyróżnić substancje pochodzenia roślinnego, czyli olejki eteryczne roślinne, żywice zapachowe, pochodzenia zwierzęcego, jak piżmo lub ambra oraz substancje syntetyczne, jak wanilina lub kumaryna. Po skomponowaniu zapachu następuje proces leżakowania. Po wymaganym czasie do kompozycji dolewana jest woda, aby uzyskać roztwór zapachowy o odpowiednim stężeniu. Perfumy nie są jeszcze gotowe. Po okresie dojrzewania zapachu, perfumy poddawane są procesowi filtracji oraz barwienia. Przygotowana kompozycja jest już gotowa do zapakowania w flakon, pudełko oraz trafienia w ręce klientów.

Jak stosować perfumy, jak je wybierać?

Perfumy, w przeciwieństwie do wód perfumowanych, wód toaletowych oraz mgiełek, są niezwykle skoncentrowaną formą kompozycji zapachowej, której skład stanowi alkohol etylowy. Zawartość alkoholu wyklucza stosowanie perfum podczas ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, co mogłoby powodować podrażnienia lub przebarwienia skóry. Wysokiej jakości perfumy, doskonale sprawdzają się na wieczór. Trwałe, wyraziste kompozycje zapachowe znakomicie komponują się z naturalnym zapachem skóry. Perfumy stosujemy na szczególne okazje. Nie używamy ich w nadmiarze. Kilka kropli perfum w miejscu, gdzie krew przepływa przy skórze lub tam, gdzie występują zgięcia pozwala cieszyć się stylowym zapachem przez wiele godzin. Dla kobiet, ceniących delikatne, lekkie zapachy, zdecydowanie polecane są kompozycje kwiatowe, można pokusić się o nutę drzewną. Osoby, które preferują ciężkie zapachy, doskonale będą czuły się, otulone perfumami o zapachu orientalnym charakterze. Osoby, będące stale w ruchu docenią nuty świeże, owocowe i lekkie. Pamiętaj o stosowaniu perfum na wyjątkowe okazje oraz unikaniu nadmiaru. Na co dzień, zwłaszcza latem, używaj lekkiej wody toaletowej.

BWI