Wiele kobiet nosi źle dobrany biustonosz do swojego typu biustu. Okazuje się, że wybierając stanik ważny jest nie tylko jego rozmiar, ale także rodzaj. Istnieją różne modele biustonoszy, każdy z nich lepiej będzie spisywał się u osób z np. dużym biustem, ale już niekoniecznie w przypadku mniejszych miseczek. Konsekwencją noszenia źle dobranego stanika jest ból pleców, utrata jędrności piersi, odciski i dyskomfort.

Jak ustalić swój idealny fason biustonosza?

Wybierając właściwy model stanika, należy kierować się typem posiadanego biustu. Przede wszystkim należy ustalić, czy jest to biust duży czy mały? Przyjmuje się, że miseczka A i B to biust mały, miseczka C – średni, natomiast D i większa – biust duży. Dla miseczki C dobre będą rozwiązania przewidziane zarówno dla piersi małych, jak i dużych. Kolejne rozróżnienie należy poczynić pomiędzy piersiami rozstawionymi na boki oraz osadzonymi blisko. Ostatnie natomiast czy piersi są jędrne, czy też opadają ku brzuchowi.

Mały biust

W przypadku posiadania mniejszego biustu, stanik powinien optycznie powiększać piersi, ale jednocześnie przeciwdziałać temu, aby wyglądały spłaszczone. W takim wypadku oczywistym wyborem wydaje się być stanik push-up. Jednak tylko pozornie. Wiele staników typu push-up mimo tego, że wywiązuje się z pierwszego zadania, nie spełnia drugiego kryterium. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w stanik, który będzie „wypychał” biust do przodu. Umożliwiają to modele z krótszymi fiszbinami na środku, np. „plunge”. Ewentualnie dobrym wyborem będzie także stanik z miseczką ½ („half cup”), która odsłania i lekko zbiera biust, co daje efekt optycznego powiększenia.

Duży biust

W przypadku dużego biustu nadal ważne jest, aby podkreślić jego wizualne walory. Ale jeszcze bardziej istotną kwestia staje się konieczność stabilizacji i komfortowego podtrzymania piersi. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie stanik w pełni zabudowany („full-cup”), który odpowiednio podtrzyma piersi. Jednak nie nadaje się on do większych dekoltów. Dlatego warto także zwrócić uwagę na dobrze uszyty stanik z miseczką ¾ (tzw. balkonetka)

Piersi rozstawione na boki

Według wielu kobiet taki sposób układania się biustu jest kłopotliwy. Przy dużym rozmiarze piersi i źle dobranym typie stanika zmniejsza komfort noszenia oraz sprawia, że dekolt wygląda mało atrakcyjnie. Tymczasem wystarczy wybrać stanik wyposażony w tzw. „side-support”, czyli boczny panel zbierający. Pozwala on na zbieranie biustu ku środkowi klatki piersiowej. Taką możliwość oferuje wiele modeli staników, także tych z obniżonym mostkiem (możliwość ubrania głębszego dekoltu). Najczęściej spotyka się to rozwiązanie w stanikach „full-cup” oraz typu balkonetka (miseczka ¾). 

Piersi o mniejszej jędrności 

Mniej jędrne piersi najlepiej są formowane przez staniki typu „full-cup” oraz balkonetka. Dzieje się tak, ponieważ umożliwiają one odpowiednie zebranie całego biustu, podnoszą go oraz nadają mu właściwy kształt. Dzięki temu możliwe jest nawet zakładanie lekkich i średnich dekoltów (w tym wypadku najlepszym wyborem będzie balkonetka, najlepiej z obniżonym mostkiem). 

Nierzadko wybór właściwego biustonosza wymaga czasu. Często trzeba wcześniej zapoznać się z wieloma modelami staników, aby wreszcie wybrać ten najlepszy. Jednak jest to wysiłek wart poświęconego mu czasu. Dobrze dobrany biustonosz to gwarancja atrakcyjnego wyglądu, komfortu oraz zdrowych pleców i ramion.


PBI