Softshell to część odzieży, bez której wielu narciarzy i snowboardzistów nie wyobraża sobie zimowego wyjazdu. Jedni uznają ją za kurtkę, inni za drugą warstwę – zależy to od osobistych preferencji i temperatur panujących na stoku. Softshell jednak posiada wiele zastosowań i sprawdza się nie tylko zimą. Przyjrzyjmy się bliżej temu zdobywającemu coraz większą popularność elementowi odzieży.

Do czego służy softshell?

Jak już wspomnieliśmy, tego rodzaju kurtka może być uznawana zarówno jako zimowa druga warstwa, jak i odzież wierzchnia. Softshell to produkt blokujący wiatr, często również posiadający specjalną wodoodporną powłokę. Sprawdzi się nie tylko podczas zimowych wyjazdów na narty i snowboard – wiosną i jesienią coraz więcej osób odkrywa jego zalety i chodzi w nim na co dzień.

Męski i damski softshell, w przeciwieństwie do klasycznych hardshellów, ma być lekką, komfortową warstwą, która ochroni nas przed wiatrem, a zarazem odprowadzi wytworzoną wilgoć na zewnątrz.

Właśnie te właściwości pozwalają na rozmaite zastosowanie tego rodzaju odzieży. Softshell nie ma za zadanie nas grzać, a jedynie izolować od niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego wskazane jest, by zimą nosić pod nim dodatkową warstwę. W ostatnich latach rozwinął się trend, w którym mniej marznący na stoku panowie decydują się wybrać męski softshell zamiast klasycznej kurtki narciarskiej czy snowboardowej. Dzięki temu czują się znacznie lżej na stoku, nie są obłożeni grubą odzieżą i mogą swobodnie wykonywać tricki. Wśród bardziej aktywnych kobiet, które nie jeżdżą tylko rekreacyjne, damski softshell również może spełnić rolę kurtki zimowej.

Model z dodatkową termoizolacją doskonale sprawdzi się pod kurtkę w ekstremalnych mrozach, pozwoli zachować prawidłową temperaturę ciała i odpowiedni przepływ powietrza między kolejnymi warstwami. Wiosną i jesienią softshell można nałożyć na koszulkę, by ochronić się przed wiatrem i opadami, a równocześnie nie przegrzać gdy na zewnątrz panuje przyjazna aura.

damski softshell
Niezależnie od tego, czy traktujemy go jako warstwę wierzchnią, czy umieszczoną pod kurtką – softshell powinien być idealnie dopasowany | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Damski softshell, męski softshell – różnice

Niezależnie od tego, czy traktujemy go jako warstwę wierzchnią, czy umieszczoną pod kurtką – softshell powinien być idealnie dopasowany. Materiał pozostaje ten sam niezależnie od płci użytkownika, jednak anatomiczne dopasowanie stanowi dużą kwestię pod względem wygody.

Męski softshell jest szeroki w ramionach i prosty w części tułowia, często również krótszy. Damski softshell może nachodzić na biodra, a w talii posiada charakterystyczne wcięcie. Tylko właściwie dopasowana kurtka może w pełni wykonać swoje zadanie, dlatego ważne również jest, by wybrać odpowiedni rozmiar. Tak dobrany model nie tylko ochroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także będzie dobrze leżał, nie powodując nawarstwiania się niepotrzebnego materiału między kolejnymi elementami odzieży.

Jak dbać o softshell?

Pranie odzieży termoaktywnej bywa kłopotliwe i często wymaga stosowania się do specjalnych zaleceń. Z kurtką typu softshell nie jest inaczej. Aby nie zniszczyć właściwości wybranego modelu zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy na metce. Dodatkowo, gdy z kurtki korzystamy w deszczu, a nie posiada ona swojej membrany, powinniśmy po każdym praniu spryskiwać ją impregnatem, który odnowi warstwę DWR. Aby wyczyścić swój softshell często wystarczy jedynie użyć środka do odzieży technicznej i ustawić pranie na łagodny program, co nie powinno sprawiać wiele problemu, a zagwarantuje długotrwałe, prawidłowe zachowanie właściwości.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online –> snowshop.pl/polary-softshelle lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

1 i 2) Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b
3) Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211
Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl


Materiał partnera zewnętrznego