Strona główna Lifestyle Kuchnia Zasada 4m – jak zrobić idealną kawę?

Zasada 4m – jak zrobić idealną kawę?

334
0
makinetka i kubek kawy na drewnianym stole
Zasada 4M to cztery warunki, które muszą być spełnione, aby barista mógł przygotować idealne espresso | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Za ojczyznę kawy uważa się Włochy. To właśnie mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego wymyślili zasadę 4M, której opanowania pozwala zrobić idealną kawę. Poznaj tajniki przygotowania włoskiego espresso jak z kawiarni.

Jak zrobić włoskie espresso? Zasada 4M

Zasada 4M to cztery warunki, które muszą być spełnione, aby barista mógł przygotować idealne espresso. Zasadę 4M przy parzeniu kawy wymyślili Włosi. To właśnie Włochy uważane są bowiem za ojczyznę kawy. Świadczą o tym między innymi nazwy różnych rodzajów kaw – espresso, latte, cappuccino, macchiato. Wszystkie wywodzą się z języka włoskiego. Zasada 4W wzięła swą nazwę od czterech włoskich określeń:

  • miscela – mieszanka ziaren kaw,
  • maccinadosatore – młynek do mielenia ziaren,
  • macchina – maszyna, czyli ekspres do kawy,
  • mano – ręka baristy.

Zgodnie z tą zasadą, aby przygotować idealne włoskie espresso potrzebny jest dobry ekspres, dobry młynek do mielenia ziaren, odpowiednio dobrana mieszanka kaw oraz umiejętności samego baristy, czyli osoby przygotowującej kawę. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczny smak i aromat kawy.

La miscela – starannie dobrana mieszanka ziaren

Aby zrobić idealne włoskie espresso potrzebujemy odpowiedniej mieszanki ziaren. Espresso włoskie pali się na kolor niemal czarny, z wykorzystaniem ziaren 100% Arabica. W branży baristów nosi to zresztą miano włoskiego palenia. Kawa ziarnista powinna być jednorodna i pochodząca z jednego regionu świata. Można pokusić się o przygotowanie mieszanki, na przykład Arabici z Robustą w proporcji 70 do 30, ale to wymaga wprawy i znajomości różnego typu ziaren i dobierania odpowiedniego czasu parzenia. Takie umiejętności posiadają nie jeden mobilny barista, którego możesz wynająć i urozmaicić przyjęcie czy wesele. Do zaparzenia pojedynczego włoskiego espresso potrzeba ok. 7-10 gr zmielonych ziaren.

Il maccinadosatore – odpowiednie mielenie ziaren

Młynek to najważniejszy element odpowiadający za grubość zmielenia ziaren. Za najlepsze uważa się młynki żarnowe, które rozdrabniają ziarna wolno bez niepotrzebnego ich nagrzewania. Do mielenia można używać młynków ręcznych starszego typu, jak i nowoczesnych elektrycznych. Trzeba wiedzieć, że przez równomiernie zmielone ziarna lepiej przepływa woda, co ma wpływ na smak i aromat kawy. Espresso nie może być bowiem ani zbyt mocno zaparzone, ani niedoparzone. Ziarna najlepiej mielić na świeżo, tuż przed parzeniem, oraz w małej ilości, aby pozostała część nie zwietrzała.

La macchina – ekspres do kawy

Ekspres (la macchina) to w domyśle ekspres ciśnieniowy, który generuje wysokie ciśnienie i utrzymuje odpowiednią temperaturę wody. Dzięki temu maszyna wydobywa z ziaren pełnię smaku i aromatu. Proces ekstrakcji ziaren powinien odbywać się przy zachowaniu niezmiennych parametrów. Ciśnienie wody powinno wynosić 9 barów, a temperatura wody nie powinna przekraczać 90°C. Sam proces parzenia trwa ok. 25-30 sekund. Profesjonalni bariści radzą, aby najpierw przez ekspres przepuścić samą wodę. Jeśli niechcący ją zagotujemy, czyli jej temperatura osiągnie 100°C, wodę należy wylać i wlać nową jeszcze raz. Jeśli zaś chodzi o objętość pojedyncze espresso, to przyjmuje się, że powinno wynosić miedzy 25 a 35 ml. Możemy także złagodzić smak kawy obniżając ciśnienie w ekspresie oraz temperaturę wody do ok. 88°C. Kawa będzie miała wówczas łagodniejszy smak i będzie nieco słabsza.

La mano – utlaentowany barista

Proces parzenia idealnej kawy to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Nikt nie rodzi się ze zdolnością do odpowiedniego doboru ziaren czy sposobu parzenia. Aby móc zrobić idealne włoskie espresso potrzebne jest doświadczenie. Dlatego ręka baristy (la mano – ręka) to ostatnia składowa zasady 4M. Umiejętności osoby, który przygotowuje kawę wpływają na to, czy będzie ona prawdziwą rozkoszą dla podniebienia. Barista powinien mieć odpowiednie przygotowanie praktyczne oraz teoretyczne. De facto jednak każda osoba może nauczyć się, jak zrobić idealną kawę. Służą temu specjalne szkolenia baristyczne, które oferuje coraz więcej firm. Takie szkolenia pozwalają nauczyć się w praktyce, jak parzyć prawdziwe włoskie espresso, którą to umiejętność można później na co dzień wykorzystywać w domu i robić prawdziwe czary we własnym ekspresie w kuchni.


Materiał partnera zewnętrznego