Wino to bardzo szlachetny trunek. W Polsce systematycznie rośnie jego spożycie, choć nadal na tle pozostałej części Europy Polacy konsumują go niewiele. Potencjał wzrostu jest jednak bardzo duży, co cieszy importerów i dystrybutorów wina w kraju. Polacy piją wino podczas imprez okolicznościowych czy w domowym zaciszu w gronie znajomych. Wiedza o winie może w znaczący sposób pomóc w przygotowaniu wystawnego obiadu czy kolacji. W końcu najlepiej jest dobrać wino do konkretnego posiłku. Jakie wina należy podawać do dań mięsnych i rybnych?

Wino – informacje ogólne

Napój alkoholowy jakim jest wino powstaje w wyniku fermentacji winogron. Wyróżniamy wina białe, czerwone oraz różowe. Dodatkowo można je podzielić ze względu na ilość występującego w nich cukru. Przy takiej klasyfikacji wyróżniamy wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Wino może być także musujące lub nie. Istnieje wiele szczepów winogron, z których otrzymuje się wina, a wśród nich wymienić można chociażby takie popularne odmiany jak chardonnay czy cabernet sauvignon. Do krajów produkujących najwięcej wina zalicza się Włochy, Francję, Hiszpanię czy USA. Natomiast kraje, w których spożywa się tego trunku najwięcej to Watykan, Księstwo Andory, Chorwacja, Słowenia oraz Francja.

Wina do dań z mięsem

Wiele osób, szykując posiłek oparty na produktach mięsnych, nie wie, jakie wino najlepiej będzie do nich pasować. Tak naprawdę nie funkcjonują żadne konkretne zasady, według których należy dobierać wino do mięsa. Warto jednak skorzystać z kilku porad, które nieco rozjaśnią tę kwestię. Przede wszystkim do białego mięsa, czyli drobiowego, najlepiej podać wino białe, np. wino białe półwytrawne. Dojrzałe wina czerwone będę się dobrze komponować z czerwonym mięsem, także z mięsem zwierząt dzikich. Słodkie wina absolutnie nie będą odpowiednie do tego typu potraw – takie trunki najlepiej zostawić do deserów.

Wina do dań rybnych

Na polskich stołach coraz częściej pojawiają się dania z ryb. To świetna wiadomość, bowiem ryby dostarczają wielu niezbędnych składników odżywczych. Jak jednak dobrać właściwe wino do takich potraw? Jeśli podajemy ryby delikatne, np. okonia morskiego, najlepiej zdecydować się na wino subtelne, np. białe półwytrawne. Do ryb bardziej tłustych, jak tuńczyk, poleca się wina cięższe, a więc czerwone. Do pieczonej ryby można bez przeszkód podać chardonnay, a do ryby surowej – rieslinga.

Tradycja mówi, aby do dań mięsnych podawać wina czerwone, a do dań z ryb – wina białe. Jednak obecnie zdecydowanie odchodzi się od tej zasady. Znaczenie mają bowiem nie tylko składniki danej potrawy, ale także osobiste upodobania. Z winem warto eksperymentować, aby odnaleźć własny smak. W końcu jedzenie i picie wina powinno być przede wszystkim przyjemnością! Z całą pewnością warto także czytać etykiety znajdujące się na butelkach. Można na nich znaleźć wskazówki, do jakiego typu pożywienia dane wino będzie idealnie pasować. Taka pomoc to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które chcą rozkoszować się dobrym winem i posiłkiem bez konieczności zagłębiania się w winne zawiłości.


NPA