Smaczne i zdrowe naleśniki nie różnią się sposobem przygotowania od ich nieco mniej przyjaznej zdrowiu tradycyjnej wersji. Tym co je odróżnia są zastosowane składniki. Dzięki niewielkiej modyfikacji bazowego przepisu, możliwe jest przygotowanie dietetycznych i pożywnych naleśników. Natomiast połączenie ich z jednym z pysznych dodatków lub nadzień sprawi, że naleśniki staną się prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Użyj mąki pełnoziarnistej

Typowe naleśniki powstają z użyciem mąki pszennej o niskim przemiale, która jest dosyć uboga w składniki odżywcze. Jest za to źródłem prostych węglowodanów. Aby sprawić, że naleśniki będą bardziej odżywcze, warto zastąpić ją mąką pełnoziarnistą. Spowoduje to cztero- lub nawet pięciokrotne zwiększenie zawartych w niej niezbędnych dla organizmu minerałów! Dodatkowo wraz z pierwiastkami przybędzie ważnego dla procesów trawiennych błonnika. Jak wiadomo pozwala on na uzyskanie większego uczucia sytości po spożytym posiłku. Pomaga także oczyścić jelita z zalegających toksyn i złogów. Ze względu na większą zawartość węglowodanów złożonych w mące pełnoziarnistej, tak przygotowane naleśniki będą posiadać niższy indeks glikemiczny. Oznacza to, że będą mniej tuczące.

Mąka orkiszowa

Przygotowując naleśniki warto wykorzystać inne rodzaje mąki. Dobrym wyborem będzie zastąpienie mąki pszennej – mąką orkiszową. Może być w wersji pełnoziarnistej (przemiał 2000) lub też innej. Orkisz ma nieco odmienny smak od zwykłej pszennej mąki, według wielu osób jest on pełniejszy i nieco słodszy. Jest także bogatszy w składniki odżywcze. Dodatkowo działa na żołądek rozgrzewająco i łagodząco.

Mąka ryżowa i kukurydziana

Innym pomysłem może być zastosowanie maki ryżowej lub kukurydzianej. Z pewnością poprawią one walory smakowe naleśników oraz będą stanowić miłe oderwanie od smaku ich tradycyjnej wersji. Warto jednak w takim wypadku zmieszać je w proporcji 1:1 z mąką pszenną (lub orkiszową) o niskim przemiale. Sprawi to, że ciasto będzie bardziej zwarte, nie będzie się kruszyć i rwać.

Dodatki do naleśników

Do naleśników na słodko warto dodać świeże owoce jak truskawki, jeżyny i maliny. Ze względu na słodki i intensywny smak, mogą one zastąpić cukier (dodawany zwykle do nadzienia). Zamiast śmietany lepiej wykorzystać mniej tłusty jogurt grecki. Dodatkowo, aby naleśniki były mniej tłuste, można spróbować wykorzystać patelnię teflonową. Jednak taki wybór może sprawić, że będą one grubsze i mniej chrupiące.

Naleśniki na słono

Wiele osób zapomina, że naleśniki można spożywać także na słono. Idealnym nadzieniem jest szpinak z dodatkiem gałki muszkatołowej i serem feta. Interesującym rozwiązaniem będzie także nadzienie mięsne. Takie połączenia sprawiają, że naleśniki stają się pełnowartościowym posiłkiem, zdrowym i sycącym. Z kolei nadzienie z kapusty i grzybów pozwala na przyrządzenie pysznych krokietów.

Naleśniki to popularna potrawa, jednak zazwyczaj znana w swojej głównej odsłonie. Używając do ich przygotowania innego rodzaju mąki oraz nadziewając je w jeden z wyżej przedstawionych sposobów, można na nowo odkryć ich niepowtarzalny smak.


PBI