Pierwsze, jesienne chłody to wręcz idealny czas na eksperymenty kulinarne. Jeżeli do tej pory nie było nam po drodze z sezonowymi potrawami, nadszedł moment, by zakosztować nowych smaków. Jesienny sezon na warzywa trwa stosunkowo krótko, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w jego trakcie zaszaleć nieco w kuchni.

Dynia – królowa jesiennego stołu

Czerwień i pomarańcz to wiodące kolory jesieni. Nic zatem dziwnego, że potrawy z dyni cieszą się taką popularnością właśnie w okresie września i października. Najciekawszym daniem, jakie można z niej przyrządzić, to z pewnością uwielbiana przez wszystkich zupa krem z dyni. Do jej przyrządzenia wystarczy średniej wielkości warzywo, odrobina imbiru i curry, oraz marchewka, seler, pietruszka. Zupa krem doskonale smakuje podana ze śmietaną i natką pietruszki.

Ponadto dynia idealnie sprawdzi się jako deser w postaci ciasta dyniowego lub lekkich ciasteczek, jak również jako zapiekanka. Wielu wielbicieli tego warzywa używa go także do sporządzenia nalewek, kompotów oraz niezwykle zdrowych i smacznych konfitur.

Warzywa i owoce zawsze na pierwszym miejscu

Kiedy za oknem panuje chłód, warto postawić na dania rozgrzewające. Jednym z nich jest z pewnością warzywne leczo lub leczo w wersji z kiełbasą. Skomponowane z warzyw takich jak pomidory, papryka, ogórek kiszony, cebula, czosnek, a w niektórych wersjach rozszerzonych także z cukinią i bakłażanem, wspaniale rozgrzeje wychłodzony organizm i jednocześnie dostarczy sporej ilości niezbędnych witamin i minerałów. Leczo jest daniem bardzo uniwersalnym, można traktować je zarówno jako osobny posiłek, jak również jako warzywny dodatek do obiadu, czy kolacji.

Innym sposobem na warzywa są wszelkiego rodzaju tarty, które możemy uzupełnić ulubionymi produktami. Najbardziej jesienne wydają się być tarty ze wspomnianą wcześniej dynią, ale również z krajowymi owocami. Zapach jabłecznika lub szarlotki już na stałe wpisał się w klimat jesiennego weekendu – czy jest ktoś, kto mógłby mu się oprzeć?

Idealna pora na grzyby

To właśnie jesienią w polskich lasach rozpoczyna się prawdziwe polowanie na grzyby. Borowiki, kurki i maślaki to tylko nieliczne z tych, które z łatwością można rozpoznać wśród dziesiątek innych gatunków. Warto więc wykorzystać je w kuchni. Sławna na świecie polska zupa grzybowa to tylko początek dań jesienno-zimowych, które zebrane własnoręcznie grzyby mogą urozmaicić. Zupa kurkowa, pierogi z nadzieniem z borowików czy przepyszny sos grzybowy, podkreślający smak każdego niedzielnego obiadu – takich i więcej przykładów można wymieniać bez końca. Wiele osób unika grzybów ze względu na nieznajomość gatunków, jednak obecnie nie ma problemu z zakupieniem już zebranych – najważniejsze, by pochodziły one ze sprawdzonego, zaufanego źródła.

Jak zatem widać jesień na polskich stołach wcale nie musi być nudna i niesmaczna. Ta specyficzna pora roku dostarcza nam mnóstwa rodzimych warzyw, z których można sporządzać wiele różnorodnych dań. Jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia.


AMU