Restauracja to miejsce, które powinno przyciągać swoich Gości przepysznym jedzeniem oraz niepowtarzalną atmosferą, którą zagwarantować może między innymi trafiona aranżacja wnętrza. Tworzeniem ciepłych i jednocześnie stylowych przestrzeni restauracji zajmują się dekoratorzy wnętrz. I to na ich pracy skupimy się w dzisiejszym artykule.

Kiedy wyobrażamy sobie idealną restaurację, nie mamy w głowie jej projektu, a efekt końcowy. Restauracja taka jest pięknie wystylizowana, posiada miejsce dla każdego Gościa, jest funkcjonalna, krzesła w niej są wygodne, oświetlenie zachęca do wejścia do środka, a kelnerzy mają ułatwione drogi, po których się poruszają.

Zaprojektowana restauracjaWarto zastanowić się, jakie elementy powinien zawierać w sobie idealny projekt restauracji.

1. Przemyślane rozstawienie mebli

Na meble w restauracji składają się zarówno krzesła i stoliki dla Gości, jak i bar oraz pełna infrastruktura, z której korzystają kelnerzy oraz barmani. Kiedy ich układ jest przemyślany i pozostaje w zgodzie zarówno z wyznacznikami typowo praktycznymi, jak i estetycznymi – możemy mówić o idealnym rozstawieniu. Kiedy jednak projektant nie przemyśli dokładnie tej kwestii zdarzają się uchybienia, w efekcie których Gościom niewygodnie przebywa się w restauracji, a kelnerzy chodzą więcej niż musieliby przy innym ustawieniu.

Projektant podczas pracy

2. Kolorystyka pasująca do klimatu miejsca

Jak wiadomo – kuchnia, jaką prezentuje restauracja, powinna iść w parze wraz z wystrojem. Jeśli natomiast mówimy o wystroju – pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl, jest kolorystyka ścian, mebli oraz dodatków. Projektant wnętrz powinien tak dopasować kolory farb oraz reszty wystroju, by współgrały one z całkowitym klimatem miejsca. Restauracja góralska nie powinna bowiem wyglądać jak nowoczesna restauracja sushi, natomiast w restauracji z polskim jedzeniem nie powinno być ścian w kolorze flag jakichś innych państw.

3. Ekonomia wnętrza

Jeśli wybrany przez nas dekorator okaże się być dobrym ekonomem, możemy liczyć na to, że w naszej restauracji miejsce zostanie tak podzielone, by wszystkim było jak najwygodniej. Większa sala jadalna pozwoli nam na obsługiwanie większej ilości Gości – a co za tym idzie – na generowanie większych zysków. Z kolei kuchnia również powinna mieć optymalną przestrzeń, tak by kucharze mieli swobodę działania, sprzęty kuchenne spokojnie się w niej mieściły i było miejsce dla każdego produktu spożywczego potrzebnego do stworzenia dań.


Materiał partnera zewnętrznego