Jazda po nierównym terenie i zmaganie się z wymagającymi trasami może dać sporo satysfakcji. Wybierając się na rowerowe wyprawy po górach, dotrzemy do wielu pięknych i trudnodostępnych miejsc. Podjazdy i wkładanie większego wysiłku w jazdę jednośladem, wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne rowery górskie, tzw. górale, to podstawa. Jednak istnieją jeszcze inne, przydatne przedmioty, które warto ze sobą zabrać.

Do jazdy po górach najlepiej nadaje się oczywiście rower górski. Inne rodzaje, które warto rozważyć, to modele crossowe i trekkingowe. Należy wybierać modele znanych marek. Dzięki temu zwiększymy swoje bezpieczeństwo i zyskamy większą gwarancję bezawaryjności. W celu znalezienia odpowiedniego wyposażenia poradźmy się doświadczonych, znajomych rowerzystów, albo poszukajmy wiarygodnych informacji na forach. Przydatne są również recenzje sprzętowe na stronach dedykowanych rowerzystom.

Odpowiedni model powinien posiadać inserty, które pozwolą na dokręcenie bagażnika. Jeżeli ich nie mamy, możemy zakupić specjalne obejmy do montażu. Do jazdy w trudnym terenie konieczne są też mocne, wytrzymałe hamulce, najlepiej hydrauliczne tarczowe, które umieścimy przynajmniej w przednim kole. Zapewnią one pewniejsze i efektywniejsze hamowanie nawet na mokrej i błotnistej nawierzchni. W przypadku jazdy górskiej istotny jest nie tylko model roweru, ale również dobre jakościowo opony. Zazwyczaj „górale” są wyposażone w opony terenowe, które nie sprawdzają się na asfalcie. Właśnie dlatego jedną z najchętniej wybieranych opcji jest Continental Race King 2.2, czyli opona uniwersalna – dostosowana zarówno do miejskich, jak i leśnych terenów. Warto rozważyć jej zakup, aby uniknąć konieczności częstej wymiany opon na dopasowane do konkretnej trasy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Kask, odzież i oświetlenie

W górach nie możemy zapominać o kasku. To prawdziwa podstawa, ponieważ w takim terenie osiągamy bardzo duże prędkości przy zjazdach. Co więcej, jeżeli zdarzy się nam jakiś wypadek, możemy oczekiwać na karetkę o wiele dłużej, niż w mieście. Przy jeździe po lesie często możemy zahaczyć głową o wystające gałęzie, a to kolejny powód, dla którego warto chronić głowę. Dlatego nie warto unosić się dumą i rezygnować z kasku. Musi być on dobrze dopasowany, atestowany, a także przewiewny i wygodny. Istotna jest również odzież. Najlepiej postawić na sportową i termoaktywną, która dopasowuje się do ciała i zapobiega powstawaniu obtarć.

Wśród wyposażenia, które polecają amatorzy jazdy górskiej, znajdują się również rękawiczki i buty SPD. W przypadku rękawiczek chodzi o produkty z palcami, oddychające i komfortowe. Dzięki nim palce nie będą się zeslizgiwać z klamki hamulcowej Za to buty rowerowe posiadają sztywną podeszwę, która ułatwia przenoszenie siły mięśni na pedały . Mają również specjalny, wyprofilowany i anatomiczny kształt. Podtrzymują oraz wzmacniają te miejsca, które są szczególnie narażone na urazy. Oprócz tego, dla zwiększenia bezpieczeństwa, dobrze jest wyposażyć się w małe, diodowe lampki rowerowe, które schowamy do plecaka i wyjmiemy w razie potrzeby.


Materiał partnera zewnętrznego