Zapach jest jednym z elementów kształtowania atmosfery panującej w domu, biurze czy samochodzie. Nasz umysł nie tylko podpowiada nam, czy dany zapach jest przyjemny, ale również ma tendencje do łączenia woni z określonymi wspomnieniami i osobami. Sprawdź, jak na co dzień otaczać się ulubionymi zapachami – poniżej prezentujemy kilka wskazówek.

Zapach do domu

Jeśli chodzi o zapachy do domu, to producenci oferują kilka kategorii produktów. Są wśród nich odświeżacze w aerozolu, dyfuzory zapachowe w postaci patyczków umieszczonych w olejku eterycznym, zawieszki zapachowe, czy puszki zapachowe. Oprócz nich możemy skusić się także na świeczki zapachowe, które nie tylko wydzielają przyjemną woń, ale również budują niepowtarzalny klimat. Dodatkowo, na rynku dostępne są także elektryczne zapachy do kontaktu czy automatycznie rozpylające aerozol zapachowy w danym pomieszczeniu ułatwiają stałe utrzymanie pożądanej woni tam, gdzie tego chcemy.

W zależności od pory roku do domu mogą pasować nieco inne zapachy. Kiedy zbliża się okres bożonarodzeniowy, a domownicy rozpakowują kalendarz adwentowy 2022, wybierz zapach pieczonego jabłka z cynamonem, goździków czy wanilii, który przywodzi na myśl atmosferę świąteczną. Natomiast na wiosnę skorzystaj z odświeżaczy i zapachów wiosennych kwiatów – konwalii, tulipanów czy narcyzów. Różany aromat nie każdemu przypadnie do gustu, jednak wielu osobom może przywodzić na myśl miłe wspomnienia i na stałe zagościć w ich wnętrzach. Uniwersalne zapachy bryzy morskiej, świeżego prania, czy leśnych drzew możemy stosować właściwie przez cały rok.

Zapach do samochodu

O przyjemny zapach warto zadbać nie tylko w swoim domu, ale również samochodzie. Miły aromat otaczający nas już od momentu otworzenia samochodowych drzwi niewątpliwie wpłynie na nasz dobry nastrój. Możemy czerpać wówczas większą przyjemność z jazdy samochodem – zarówno jako kierowca, jak i pasażer.

Zapach do samochodu nie powinien być zbyt intensywny, ponieważ na dłuższą metę może mieć negatywny wpływ na nasz organizm i powodować choćby rozdrażnienie czy bóle głowy. Złym pomysłem może także być zapach zbyt relaksujący, ponieważ może mieć on wpływ na senność prowadzącego. A jakie formy może przybierać taki gadżet? Jest ich wiele, poczynając od standardowej kartonowej zawieszki w różnym kształcie, aerozolu stosowanego doraźnie, kulek żelowych, czy perfum do auta w płynie i elektrycznych zapachów samochodowych. Ładny zapach to kwestia gustu, ale najczęściej wybierane są kompozycje stanowiące połączenie aromatów kwiatowych, owocowych i orientalnych, jak drzewo sandałowe, wanilia czy kardamon.

Jeśli pozwalamy naszym pasażerom palić we wnętrzu auta lub sami to robimy, zastosowanie profesjonalnego zapachu samochodowego to nie tylko opcja, ale wręcz konieczność. Dobry odświeżacz powietrza przeznaczony do auta będzie usuwać nieprzyjemną woń i maskować zapach dymu papierosowego, który niestety wnika głęboko w tapicerkę, wykładzinę czy podsufitkę.

Wnętrze naszego pojazdu narażone jest na wiele czynników mogących powodować nieprzyjemny zapach. Wilgoć z atmosfery, resztki jedzenia pozostawione pod siedzeniami lub wonie z zewnątrz, których nie zniwelował filtr kabinowy. Dlatego właściwie każdy kierowca powinien od czasu do czasu zaopatrzyć się w nowy zapach samochodowy. Dzięki temu każda podróż upłynie znacznie przyjemniej.

Materiał partnera