Wszystko jedno, czy chodzi o patio, balkony lub tarasy, czy o domowe półki bądź parapety. Miejsca te zdecydowanie nabierają jeszcze więcej życia, kolorów i szczególnej urody, gdy towarzyszą im piękne, naturalne kwiaty. Pamiętajmy jednak, że to, jakie efekty w aranżacji wnętrza uzyskamy za sprawą zieleni oraz czy same rośliny będą odpowiednio funkcjonowały w tym wystroju, zależy nie tylko od konkretnych gatunków, ale i wybranych dla nich doniczek lub osłonek.

Obecność roślin w naszych domach wiąże się m.in. z podstawowymi potrzebami człowieka, do których zalicza się kontakt z naturą. Jest on szczególnie pożądany w mieście, w oddaleniu od większych skupisk zieleni. Poza tym, kwiaty nadają przestrzeni świeżości, potrafią roztaczać przyjemną woń, nadają wrażenie przytulności, nawet oczyszczają powietrze, a przede wszystkim znakomicie pełnią rolę dekoracyjną. Jednak podobnie jak ludzie, rośliny również potrzebują „domu”, w postaci odpowiednich doniczek. Warto więc zapewnić kwiatom właściwe warunki, a przy tym zadbać o akcesoria, które dodatkowo upiększą nasze domowe zacisze.

Różne rodzaje kwiatów oraz ich potrzeby

Jak łatwo się domyślić, kwiaty doniczkowe różnią się nie tylko wielkością, rozłożystością czy wyglądem. Często poszczególne gatunki charakteryzują też odmienne potrzeby, dotyczące zarówno pielęgnacji, jak i warunków bytowania. A zatem w czym trzymać rośliny? Pomijając bardziej szczegółowe uwarunkowania, można wyszczególnić pewne ogólne zasady hodowli kwiatów doniczkowych.

Zasadniczą kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze pojemnika na roślinę, jest zdolność do rozrostu konkretnego gatunku. Zatem nie tylko to, jakiej wielkości jest kwiat w momencie zakupu, ale też jakie rozmiary może osiągnąć z upływem czasu. Istotną rolę odgrywa tu także system korzenny danej rośliny. Istnieją np. kwiaty, które wręcz lubią ciasne doniczki. Wynika to z faktu, że w środowisku dla nich naturalnych żyją w sporym zagęszczeniu: ich silne kłącza rosną poziomo. Zatem kaktusy przesadzamy w momencie, gdy naprawdę nie ma już dla nich miejsca w doniczce. Podobnie nie należy się spieszyć ze zmianą donicy w przypadku takich kwiatów, jak fiołek afrykański, sansewieria (tej przyda się także odpowiednio wyższa doniczka) czy fitonia. Wysokie donice poleca się chociażby w przypadku palm, cechujących się głęboko wrastającymi w ziemię korzeniami (tzw. palowymi). Także jukki i draceny potrzebują wysokich i wąskich donic. Fikusy, mirty czy kloniki będą się czuły dobrze w szerokich doniczkach o kształcie lekko beczkowatym. Z kolei niskie tego typu naczynia są wręcz stworzone dla azalii. Te bowiem posiadają dość drobne ukorzenienie i w dodatku płytko wnikające w ziemię.

storczyk osłonka
Storczyki wymagają specjalnych osłonek, które zgromadzą nadmiar wody z podlewania | fot.: Fotolia

Tymczasem dla takich kwiatów, jak storczyki, najlepsze okażą się doniczki niezbyt duże i… przeźroczyste! Takie rozwiązanie ma podwójne zastosowanie. Po pierwsze, możemy dokładniej kontrolować wilgotność ziemi, co w przypadku tych roślin jest dość istotne. Po drugie, storczyki są lepiej odżywiane przez ich korzenie, gdy te mają dostęp do światła. Okazuje się więc, że w przypadku tych wyjątkowo popularnych kwiatów przeźroczyste donice nie są zwykłą fanaberią, a odpowiedzią na konkretne wymogi rośliny. Ponieważ jednak okazały storczyk raczej nie utrzyma równowagi w wiotkiej plastikowej doniczce, w sklepach ogrodniczych i tych z elementami dekoracyjnymi do domu możemy zakupić dodatkowe efektowne osłonki na te kwiaty. Niezależnie czy wybierzemy osłonkę kolorową, plastikową, czy też efektowną, szklaną i pokrytą niezwykle modną siatką pęknięć, ma ona do spełnienia kilka podstawowych zadań. Przede wszystkim powinna zapewnić odpływ wody tak, aby jej nadmiar nie powodował gnicia korzeni rośliny. Z tego też powodu warto zadbać o to, żeby doniczka zatrzymała się kilka centymetrów nad dnem osłonki. Korzystnie jest także, gdy osłonka jest transparentna i przepuszcza światło do korzeni. Ważne, by osłonka nie miała dziurek w podstawie – dzięki temu resztki wody mogą parować i nawilżać korzenie storczyka. W przypadku dekoracyjnych orchidei efektowna osłonka jest także oprawą dla samych kwiatów, a także ciekawym elementem ozdobnym dla całego wnętrza.

Choć powyższe zasady to wiedza podstawowa dla każdego hodowcy storczyków, to osłonki sprawdzą się także w przypadku innych roślin. Zwłaszcza, jeśli nie lubią one stać w wodzie i zależy nam, żeby jej nadmiar bezpiecznie odpływał z doniczki.

Bogaty wybór donic i doniczek

Jeśli chodzi o akcesoria dla zieleni hodowanej w warunkach domowych, obecnie nietrudno zapewnić roślinom odpowiednie „warunki zakwaterowania”. Na rynku znajdziemy mnóstwo pojemników i rozwiązań ich montażu – wszystko jedno, czy wybieramy doniczki do storczyków, czy dla innych gatunków kwiatów. Różnorodność ta dotyczy także strony estetycznej wspomnianych rozwiązań. Na stronach profesjonalnych sklepów ogrodniczych, takich jak https://sklep.swiatkwiatow.pl/doniczki-i-oslonki/, uzyskamy dostęp do szerokiego wyboru doniczek na taras lub parapety, skrzynek balkonowych, pojemników, podwieszanych koszy oraz przeróżnych inspiracji. Wszystko bowiem zależy też od tego, którą część domu chcielibyśmy ukwiecić oraz w jaki sposób zaaranżować daną przestrzeń. Jeśli myślimy o bardziej tradycyjnych wystroju, postawmy na klasyczne kształty doniczek. Jeśli chcielibyśmy poeksperymentować ze stylami, możemy wybrać osłonki na storczyki w oryginalniejszych, nowocześniejszych kształtach albo metalowe, ozdobne kosze wiszące w stylu retro. Istnieją też osobne doniczki przeznaczone do zamontowania na balustradach, rozwiązania w rodzaju ogrodu wertykalnego z kieszeniami kwiatowymi czy też eleganckie ziołowniki. Dodatkowo, wykonane z różnych tworzyw lub w odmiennych kolorach bądź designach.

Sposobów na roślinne urozmaicenie wystroju naszego mieszkania bądź domu jest ogromna ilość – począwszy od bardziej stonowanych i tradycyjnych, a skończywszy na oryginalnych, nietypowych i nowoczesnych rozwiązaniach. Wystarczy więc popuścić trochę wodze fantazji, sprawdzić, jakie rośliny czy doniczki najlepiej pasowałyby do warunków oraz aranżacji miejsca i nabyć akcesoria, które sprawią, że dana przestrzeń nabierze nowego, wyjątkowego oblicza.


OLI