Czy można urządzić balkon za 1000 zł? Sprawdzamy!

Każdy z nas potrzebuje miejsca, w którym może wypocząć po ciężkim dniu pracy lub w weekend w czasie słonecznej pogody. Niestety, nie wszyscy dysponują przestronnym ogrodem lub tarasem. Jednak to nie powód do zmartwień! Nawet niewielki balkon w bloku może być doskonałym miejscem na spędzanie czasu w ciepłe, słoneczne dni. Wystarczy tylko odpowiednio go urządzić, aby zamienił się w przytulny kącik. Sprawdź, jak to zrobić!

Jaka podłoga sprawdzi się na balkonie?

Najlepiej zacząć od podstaw, czyli podłoża balkonu. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym materiałem są płytki gresowe. Cechują się odpornością na mróz i ścieranie, a także łatwo utrzymać je w czystości. Jeżeli odpowiednio je ułożymy, to pozostaną w świetnym stanie przez wiele lat. Do tego zadania najlepiej więc użyć mrozoodpornego kleju oraz elastyczną fugę. Na rynku znajdziemy różne wzory płytek gresowych. Nie brakuje też takich, które imitują drewno lub kostkę brukową, więc mamy szerokie pole do popisu. Najbardziej sprawdzą się jasne kolory, które ładnie odbijają światło, a kurz i zacieki są na nich niewidoczne.

Za płytki gresowe na balkon o powierzchni 5 mkw zapłacimy ok. 130 zł, klej mrozoodporny 50 zł, a elastyczną fugę 30 zł.

Ciekawym rozwiązaniem może być też położenie na balkonie sztucznej trawy. Dzięki temu możemy poczuć się jak w prawdziwym ogrodzie. Musimy jednak pamiętać, że taka trawa świetnie sprawdzi się w sezonie wiosenno-letnim, później lepiej ją schować, aby się nie zniszczyła. Najtańszą sztuczną trawę kupimy już za ok. 12 zł/mkw.

A jakie meble warto umieścić na małym balkonie?

W sklepach znajdziemy wiele mebli balkonowych i ogrodowych. Jednak w przypadku niewielkich powierzchni musimy uważać, aby nie zagracić przestrzeni. Większość mebli balkonowych jest rozkładanych, więc można je układać w zależności od potrzeb. Na malutkim balkonie idealnie sprawdzi się stół przymocowany do balustrady, który można opuszczać i podnosić. Do siedzenia warto wykorzystać dmuchane fotele, które znajdziemy również w niewielkich rozmiarach. Taki mebel jest bardzo uniwersalny i możemy z niego korzystać w czasie odpoczynku oraz przyjmowania gości. Świetną alternatywą dmuchanych foteli są skrzynie z siedziskiem. Na takich meblach można siedzieć, a w środku przechowywać różne przedmioty. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca. W przypadku małego balkonu stół i siedziska zdecydowanie wystarczą. Niektórzy mogą jeszcze rogu umieścić niewielki regał, na którym ułożą różne elementy dekoracyjne. Taki mebel zajmie niewiele miejsca, a zupełnie odmieni oblicze naszego balkonu. Za dwa fotele zapłacimy ok. 100 zł, za stolik mocowany do balustrady 50 zł, a za regał 90 zł.

A co z dekoracjami?

Małe przestrzenie są bardzo przytulne, ale to nie znaczy, że możemy zrezygnować z dekoracji. Wręcz przeciwnie, powinny się one znaleźć nawet na niewielkim balkonie. Przede wszystkim nie może zabraknąć na nim roślin – ich wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jednak najlepiej sprawdzą się petunia, pelargonia, stroiczka, fuksja, werbena, a także rośliny iglaste. Wszystkie te gatunki będą pięknie się prezentować w doniczkach z haczykami lub na sznurkach. Taka aranżacja nie tylko pozwoli zaoszczędzić miejsce, ale też nada balkonowi niepowtarzalnego charakteru. Cena tej dekoracji jest bardzo zróżnicowana, a wszystko zależy od liczby oraz rodzaju roślin, na jakie się zdecydujemy. Najtańsze doniczki z uchwytem znajdziemy już za 5.50 zł, a potrójny stelaż za 32 zł. Natomiast ceny roślin zaczynają się od 2 zł. Jeżeli jednak chcemy wykonać piękną dekorację, warto na kwiaty i doniczki przeznaczyć przynajmniej 200 zł.

Rośliny stanowią ciekawą dekorację, ale dla niektórych to stanowczo za mało. Dlatego warto też wykorzystać regał i parapet. Na tym pierwszym możemy ułożyć książki, z których również można stworzyć ciekawą ozdobę. Parapet to doskonałe miejsce na dodatkowe kwiaty, a także lampiony. Możemy również rozwiesić girlandy, które wprowadzą romantyczny nastrój. Pamiętajmy jednak, aby wszystkie meble i ozdoby pozostawały w tym samym klimacie. Najtańsze lampiony znajdziemy już za 20 zł, a girlandy za ok. 100 zł. Natomiast książki możemy wykorzystać te, które mamy domu.

Balkon stanie się jeszcze przytulniejszy, jeśli umieścimy na nim koce i poduszki. Ich zastosowanie zależy od naszej wyobraźni. Koc możemy rozwiesić na barierkach, przykryć nim stolik lub rozłożyć na fotelach. Poduszki warto umieścić w różnych kątach balkonu. Świetnie sprawdzą się też jako ozdoba na siedzisku lub szafce. Poduszki kupimy już za 30 zł, a koc nawet za 15 zł.

Opracowanie materiału: GetHome.pl


Materiał partnera zewnętrznego