Na przestrzeni dziejów akceptacja brudu bardzo się zmniejszyła. W dawnych czasach ludzie tolerowali brud ze względu na małe możliwości. Nieporządek zwiększał się wraz ze zwiększeniem skupisk ludzi i coraz większą produkcją opakowań i surowców wtórnych. W miarę upływu czasu, brud i bałagan zaczęto wiązać ściśle z bieda i nieróbstwem. Im bardziej ludzie ucywilizowani tym większy porządek w mniemaniu społeczeństwa.

Skład

W sprzątaniu niezbędne są środki czystości. Składają się z substancji czyszczących, których budowa jest zbliżona do mydła. Posiadają również emulgatory oraz substancje pianotwórcze. Mogą występować w postaci emulsji, proszków, płynów, granulatu. Detergenty służą do czyszczenia różnorodnych powierzchni. Dzięki nim łatwiej jest zachować higienę pomieszczeń w domu. Dawniej wystarczała woda, mydło, piasek. Dzisiaj mamy niezliczoną ilość środków czyszczących przeznaczonych do wielu różnych zadań.

Rodzaje

Środki czystości można podzielić na trzy główne rodzaje: myjące, dezynfekujące oraz piorące. Jeśli chodzi o ich przeznaczenie możemy wyróżnić kilka typów. Detergenty do mycia podłóg są przeznaczone w zależności od ich rodzaju. Są podłogi laminowane, drewniane, ceramiczne, a także winylowe. Trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju środka należy użyć, by nie zaszkodzić powierzchni. Znakomitym rozwiązaniem jest użycie koncentratów myjących. Pomyślne rezultaty będą widoczne na każdej podłodze. Do pielęgnacji podłóg stosuje się również środki zabezpieczające i nabłyszczające. Następnym rodzajem detergentów są środki do pielęgnacji szyb, które najczęściej wykorzystujemy do różnego rodzaju szkła. Dobry preparat powoduje, że szkło błyskawicznie wysycha, nie zostawia zacieków, dobrze rozpuszcza brud i nabłyszcza. Detergenty kuchenne służą z reguły do dezynfekcji i mycia. Skuteczne środki będą likwidowały zatłuszczenia, rozpuszczając tłuszcze, będą likwidowały kamień, osady i przypalenia. Ważnymi detergentami są również środki czystości do łazienek. Zabezpieczają one przed osadem, pleśnią i kamieniem. Nabłyszczają, są szybkoschnące, dzięki czemu nie pozostawiają smug.

Bezpiecznie i w zgodzie ze środowiskiem

Sprzątanie w mieszkaniu nie potrzebuje przemysłowych środków czystości. Wystarczą dobre, sprawdzone artykuły sanitarne przeznaczone do sprzątania mające łagodne działanie. Musimy jednak zwracać uwagę na skład środka czyszczącego. Tanie, niesprawdzone mogą mieć bardzo szkodliwe składniki, a te mogą powodować reakcje alergiczne. Po użyciu nieprzyjaznych preparatów występują podrażnienia, wysypki, wysuszenie skóry. Mając na względzie swoje zdrowie warto zainwestować w detergenty droższe, ale sprawdzone i bezpieczne. Mimo wszystko zawsze należy zachowywać ostrożność podczas korzystania ze środków czyszczących. Podstawową zasadą jest unikanie kontaktu preparatu ze skórą. Zalecana jest ochrona w postaci rękawiczek. W czasie używania detergentu pomieszczenie powinno być wietrzone. Po pracy należy używać kremów ochronnych. Wybierając środki czystości należy zwracać uwagę na preparaty bezpieczne i ekologiczne. Nie da rady zrezygnować ze środków czystości, da się jednak zmniejszyć ilość chemii. Można włączyć w proces czyszczenia ocet, sodę, a nawet proszek do pieczenia. Ograniczamy wtedy zanieczyszczenie wody, a tym samym mniej trujemy środowisko.

Artykuł powstał we współpracy z krainablasku.eu


Materiał partnera zewnętrznego