Strona główna Lifestyle Dom Remont łazienki: malowanie płytek łazienkowych – praktyczny poradnik

Remont łazienki: malowanie płytek łazienkowych – praktyczny poradnik

791
0
Usunięta glazura z łazienki
Malowanie płytek to sposób na remont łazienki bez konieczności usuwania starej glazury i układania nowej. | fot.: materiał partnera

Malowanie płytek to sposób na remont łazienki bez konieczności usuwania starej glazury i układania nowej. Wystarczy dobra farba i odrobina cierpliwości, aby łazienka zyskała nowy, odświeżony wygląd. Wybór farby jest tak istotny, ponieważ w łazience panują specyficzne warunki; jest wilgotno, a podczas prysznica resztki kosmetyków osadzają się na ścianach.

Farba do płytek łazienkowych

Remont poprzez malowanie płytek łazienkowych to sposób na całkowitą odmianę pomieszczenia, bez konieczności kosztownego skuwania i układania nowych kafelków. Aby metamorfoza wnętrza była efektywna, należy wybrać odpowiednią farbę przeznaczoną specjalnie do malowania płytek, gdyż jest ona odporna na ścieranie, wilgoć czy osadzające się resztki kosmetyków jak: mydło, żele, szampony. W łazience sprawdzi się farba na bazie żywicy epoksydowej, która tworzy nieprzepuszczalną warstwę ochronną, co jest szczególnie ważne w miejscach najbardziej narażonych na działanie wody. Na ściany zwykle wystarczy nałożyć dwie warstwy farby, z kolei na podłodze czasem potrzeba ich aż trzech. Na warstwę farby epoksydowej można dodatkowo nałożyć poliuretanowy bezbarwny lakier.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Odpowiednie przygotowanie powierzchni płytek do malowania to bardzo ważny etap w pracach remontowych, którego nie można pominąć. W pierwszej kolejności płytki należy dokładnie umyć z wszelkich zabrudzeń i pyłu, najlepiej za pomocą specjalistycznego środka czyszczącego lub zwykłego płynu do mycia naczyń, a następnie odtłuścić ich powierzchnię. W przypadku występowania różnego rodzaju ubytków, np. w fugach, trzeba je uzupełnić.

Malowanie płytek ceramicznych, krok po kroku

Farby do malowania płytek mają tendencję do dość szybkiego zastygania, dlatego należy nakładać je dość sprawnie, aby uniknąć nieestetycznych zacieków. W pracach przydadzą się takie akcesoria jak: precyzyjny pędzel do fug, nieduży miękki wałek oraz kuweta do odciskania nadmiaru farby. Drugą warstwę koloru nakłada się dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu produktu dotyczącymi szybkości schnięcia, a także czasu po jakim można użytkować pomieszczenie po zakończeniu malowania. Farbę najlepiej nakładać metodą krzyżową, czyli każde pociągnięcie wałkiem wykonać w innym kierunku. Dodatkowo należy pamiętać, aby zabezpieczyć sprzęty w łazience, takie jak: zlew, bidet, toaletę czy wannę, folią malarską, aby nie zabrudzić ich powierzchni w trakcie prac remontowych.


Artykuł partnera