Strona główna Lifestyle Dom Ramka na zdjęcie czy antyrama?

Ramka na zdjęcie czy antyrama?

277
0
Ozdobne ramki na zdjęcie z dziewczynką i psem mopsem
Wśród najcenniejszych pamiątek zdjęcia wciąż plasują się dość wysoko. Te z różnych rodzinnych wydarzeń, fotografie z rodziną, dziećmi, przyjaciółmi | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Od czasów naszych rodziców, kiedy zrobienie zdjęcia było swego rodzaju świętem, a miejsce na filmie fotograficznym było niezwykle cenne, wydają się prehistorią. W dobie nowoczesnych smartfonów nosimy przy sobie setki, a nawet tysiące zdjęć. Dokumentujemy pierwsze dni na świecie naszych dzieci, egzotyczne wakacje, zabawne zachowania zwierzaków domowych, ale też zdjęcia wykonane pod wpływem impulsu, obrazy śniadań czy robione naprędce zdjęcia z koncertów – niekoniecznie ostre i dobrze skadrowane. I choćby wydawało się, że wartość zdjęć się zdewaluowała, nie ma nic bardziej mylnego.

Wśród najcenniejszych pamiątek zdjęcia wciąż plasują się dość wysoko. Te z różnych rodzinnych wydarzeń, fotografie z rodziną, dziećmi, przyjaciółmi. Jednak te najlepsze i najważniejsze, aby nie zagubiły się pośród innych fotografii, drukujemy albo do cyfrowego albumu, albo tradycyjnie – do albumu, czy do odpowiedniej oprawy by cieszyły nasze oko jako element wystroju domu czy mieszkania. Aby nasze zdjęcia prezentowały się odpowiednio atrakcyjnie, warto je odpowiednio oprawić. Ramka czy antyramka? Wybór nie zawsze jest taki prosty, warto jednak wiedzieć, kiedy lepszym rozwiązaniem będzie zwyczajna ramka, a kiedy antyrama. W sklepach internetowych znajdziemy szeroki wybór dla obydwu rozwiązań. Najciekawsze z nich warto sprawdzić w sklepie ramka.pl

Antyrama – co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie antyramka do zdjęć staje się coraz bardziej popularna. Dzięki niej można wyeksponować ważne zdjęcia i grafiki w bardzo schludny i prosty sposób.

W przeciwieństwie do ramki na zdjęcia, antyramka na zdjęcie nie posiada żadnych zdobień i elementów dekoracyjnych. Jej zadaniem jest tylko i wyłącznie wyeksponować swoją zawartość, przez co antyramy są niezwykle uniwersalne i nie zaburzają żadnej koncepcji wnętrzarskiej. Fotografie w minimalistycznej antyramie prezentują się bardzo elegancko zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych wnętrzach. Jeśli nie zdecydujemy się na zawieszenie jej na ścianie, a na przykład zamiast tego oprzemy całość na półce czy oprzemy o książki, uzyskamy element dekoracyjny nawiązujący do stylu skandynawskiego.

W sklepach można znaleźć przede wszystkim antyramki na zdjęcia prostokątne i kwadratowe, znajdziemy także oferty antyram na wymiar. Ich różnorodność jeżeli chodzi o kształty i wymiary jest naprawdę wielka. Każdy z pewnością da radę dobrać odpowiednią antyramę do swoich potrzeb. Dostępne są małe egzemplarze w formacie A4, a także dużo większe, które pozwalają zająć całą ścianę. Biorąc pod uwagę wymiary antyramy warto pamiętać o tym, że zdjęcie powinno wypełniać całą powierzchnię antyramy – nie ma nic bardziej nieestetycznego niż puste przestrzenie poza obszarem zdjęcia. Kolejną ważną kwestią jest materiał. Przód może być wykonany z rożnych odmian szkła (także z drobnymi elementami dekoracyjnymi czy w mlecznym odcieniu) lub z pleksi, a to drugie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla domowników lub zwierząt domowych. Pleksi bowiem nie stłucze się.

Nowoczesna ozdobna srebrna ramka
W klasycznych wnętrzach dobrze się sprawdzi zwyczajna, prostokątna ramka, z kolei w nowoczesnych pomieszczeniach można trochę bardziej zaszaleć i postawić na coś oryginalnego | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Rama do zdjęć – czy warto?

Jak wspomniano wcześniej antyramka do zdjęcia ma za zadanie wyeksponowanie fotografii lub grafiki. Jednak, jeżeli ktoś poszukuje dodatkowych elementów dekoracyjnych, z pewnością może zdecydować się na ramki do zdjęć, które doskonale uzupełnią aranżację wnętrz i komponują się z otoczeniem lub przeciwnie – stanowią jego wyróżniający się i zwracający uwagę element. Z tego też powodu kształt i wykończenie ramki najlepiej dobrać do charakteru zdjęcia, a także do wystroju mieszkania. W klasycznych wnętrzach dobrze się sprawdzi zwyczajna, prostokątna ramka, z kolei w nowoczesnych pomieszczeniach można trochę bardziej zaszaleć i postawić na coś oryginalnego. Oprócz ramek drewnianych w wielu wariantach kolorystycznych, możemy postawić także na ozdobne ramki metalowe lub takie z dodatkowymi perełkami, kryształkami czy udekorowane ażurowymi konstrukcjami.

W sklepach dostępny jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju ram. Można znaleźć więc mniej lub bardziej ozdobne ramki w różnych wymiarach. Warto pamiętać jednak o tym, że zbyt mała powierzchnia może zasłonić ważną część zdjęcia, z kolei jeżeli ramka jest zbyt duża – jak w przypadku antyramy – całość może się nie prezentować najlepiej. Znaczenie ma też kształt ramki. Obecnie w specjalistycznych sklepach można znaleźć niezwykle oryginalne ramki do zdjęć, które charakteryzują się zupełnie nietypowym kształtem.

Drewniane ramki do zdjęć
Oprócz ramek drewnianych w wielu wariantach kolorystycznych, możemy postawić także na ozdobne ramki metalowe | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wiele osób decyduje się na eksponowanie fotografii na ścianach nadając swoim wnętrzom niepowtarzalny, indywidualny rys. Dzięki temu możemy także po prostu często wracać do ulubionych wspomnień. Chcąc powiesić zdjęcia, można wybrać zarówno ramkę do zdjęcia, jak i antyramę, a nasza decyzja powinna być uzależniona od potrzeb, charakteru wnętrza i naszych preferencji. Warto dobrze przemyśleć wybór tak, aby dobrze oprawione zdjęcie cieszyło nasze oko latami.


OLI