Czasy, gdy oświetlenie miało pełnić jedynie funkcje praktyczne – doświetlać ciemniejsze strony wnętrz i w pełno oświetlać je po zapadnięciu zmroku, minęły już dawno. Już sama forma elementów oświetleniowych odbiega od dawnych lamp i żyrandoli. Obecnie można również ciekawe efekty uzyskać przy pomocy samego światła. Jak to zrobić? Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Oświetlenie funkcjonalne – o czym pamiętać?

Wybierając oświetlenie do domu, nie można zapominać o jego podstawowej funkcji. Dlatego moc i ilość punktów oświetleniowych trzeba dobrać w taki sposób, aby wszystkie miejsca w mieszkaniu były odpowiednio doświetlone. W salonie i sypialni warto zamontować regulatory, które pozwolą na dowolne przyciemnienie lub rozjaśnienie światła.

Oprócz głównego światła górnego, warto zamontować także dodatkowe punkty świetlne na ścianach np. kinkiety lub wybrać lampę stojącą np. koło stołu czy kącika wypoczynkowego.

W pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, gabinet i pokój dziecka należy pamiętać o zamontowaniu dodatkowych punktów świetlnych, które będą pomagały doświetlić obszar, na którym się pracuje, np. blat w kuchni czy burko w gabinecie i pokoju dziecka.

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe – na co warto zwrócić uwagę?

Nowoczesne technologie pozwalają na opracowanie opraw świetlnych, które przy odpowiedniej regulacji pomagają „udekorować” mieszkanie. Duży wybór takich opraw produkowanych jest w technologii led. Zazwyczaj można je kupić w komplecie ze specjalnym urządzeniem sterującym (zobacz na importmania.pl). Urządzenie sterujące pozwala na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem (w domu musi być sieć Wi-Fi). Dzięki takiemu pilotowi i pasującym do niego żarówkom można w pełni kontrolować takie parametry jak intensywność oświetlenia, ale także jego kolor. To powoduje, że za pomocą jednego przycisku możemy uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie do jasnych, jednolitych pomieszczeń, gdzie zmieniając kolor oświetlenia można w pełni zmienić charakter wnętrza.


Materiał partnera zewnętrznego