Wybór typu ogrzewania domowego jest niezwykle ważny. Na rynku dostępne jest wiele rozwiązań, jednak warto zdecydować się na te, które pobierają mało energii i są bardziej opłacalne niż tradycyjne grzejniki.

Ciekawy rodzaj ogrzewania

Coraz więcej osób, w ostatnim czasie decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Jest to niezwykle komfortowe i korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego,  że wiąże się z brakiem widocznych elementów, jak np. rurki czy grzejniki. Ponadto, tego typu ogrzewanie generuje znacznie niższe koszty.

Ogrzewanie podłogowe składa się ze specjalnej grzewczej płyty betonowej, w którą wtopione są poszczególne elementy grzejnika. Zależnie od typu podłogi, można zastosować technologię mokrą, która polega na pokryciu rur cementową wylewką, lub technologię suchą, przeznaczoną do drewnianych podłóg. Plany zastosowania takiej podłogi, najlepiej uściślić jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Będzie można wtedy, od początku wykonać podłogę o odpowiedniej wysokości. W przeciwnym wypadku, konieczna będzie wykonywanie dodatkowych prac budowlanych.

Najważniejsze informacje

Aby ciepło nie uciekało z podłogi, trzeba zastosować płyty izolacyjne, które mogą być wykonane z wełny mineralnej lub specjalnych płyt styropianowych. Grubość warstwy izolacyjnej powinna być odpowiednio dobrana do współczynnika przenikania ciepła.

Bardzo ważne jest także zdecydowanie się na ogrzewanie wodne lub ogrzewanie elektryczne. Podejmując decyzję przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, to że energia elektryczna jest dość droga, przez co ogrzewanie prądem będzie się wiązało z wyższymi rachunkami. Z drugiej strony, koszt montażu elementów potrzebnych do instalacji elektrycznej jest znacznie tańszy niż instalacja wodna. Ogrzewanie wodne może też się wiązać z szeregiem, różnych problemów związanych z eksploatacją.

Zalety zastosowania instalacji podłogowej

Zastosowanie ogrzewania podłogowego, wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to dużo bardziej komfortowe rozwiązanie. Wiąże się ono z wymianą ciepła przez konwekcję i promieniowanie. Dzięki temu ludzie, którzy przebywają w pomieszczeniach, ogrzewanych w ten sposób czują się lepiej.  Cieplejsza podłoga sprawia, że potrzeba mniejszej ilości ciepła, aby nie było zimno. Co za tym idzie, można utrzymywać temperaturę mniejszą o ok. 2 st. niższą niż w przypadku zwykłych grzejników. Jest to także, odpowiednie rozwiązanie dla osób, które mogą być uczulone na kurz i roztocza. Jak wspomniano wcześniej, zastosowanie ogrzewania podłogowego, pozwala także na zaoszczędzenie pieniędzy.

Tego typu ogrzewanie można zamontować we wszystkich pomieszczeniach. Jednak tam, gdzie podłoga w dużej mierze jest zastawiona meblami, to rozwiązanie nie jest polecane. Ponadto nie powinno się go wykorzystywać w pomieszczeniach, które są wykorzystywane tylko okresowo. Z uwagi na to, że ogrzewanie podłogowe ma stosunkowo małą moc, rzadko kiedy jest ono jedynym systemem grzewczym, który stosuje się w domu.


Materiał partnera zewnętrznego