Nadeszła wiosna, a więc zaczyna się sezon na kwiaty. Są one niezwykle piękną ozdobą terenu, a także domu, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że poza funkcjami dekoracyjnymi, kwiaty doniczkowe posiadają także szereg zalet zdrowotnych. Ich wielkim plusem jest również to, że doskonale radzą sobie w zamkniętych pomieszczeniach niezależnie od pory roku.

Zalety posiadania kwiatów doniczkowych

Mówi się, że niektórzy nie mają ręki do kwiatów, jednak prawdą jest, że zapewnienie im odpowiednich potrzeb nie jest rzeczą trudną. Kwiaty są niezwykłą dekoracją, która cieszy oczy i warto zadbać o to, aby przetrwały one jak najdłużej. Istnieje wiele gatunków, o różnym wyglądzie i potrzebach, więc każdy powinien znaleźć odpowiedni rodzaj kwiatów dla siebie. Duża liczba roślin posiada także właściwości prozdrowotne i jest to dodatkowy plus przemawiający za tym, aby swoje mieszkanie upiększyć kwiatami. Ogromna liczba tych roślin jest wieloletnia, a więc można do minimum ograniczyć wydatki i za niewielkie pieniądze cieszyć się pięknym wyglądem i dobrym samopoczuciem.

Rośliny o dobrym wpływie na zdrowie człowieka

kwiaty w domu
Bluszcz dobrze znosi niekorzystne warunki i z sukcesem przystosowuje się do warunków otoczenia | fot.: Fotolia

Do roślin prozdrowotnych można zaliczyć kilka znanych i lubianych gatunków:

1. Bluszcz. Jest to popularna roślina, ponieważ dobrze znosi niekorzystne warunki i z sukcesem przystosowuje się do warunków otoczenia. Działa jak oczyszczacz powietrza, ponieważ usuwa szkodzące ludziom toksyny.

2. Paproć. Jest to kolejny ulubieniec wielu pań domu. Dobrze wpływa na ogólne samopoczucie, działa uspokajająco i jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Ma funkcje oczyszczające i nawilżające powietrze. Pochłania szkodliwy formaldehyd. Upiększa sypialnię i dodaje jej stylu.

3. Ze swoich oczyszczających właściwości znany jest także fikus/figowiec. Idealnie sprawdzi się w biurze i salonie, ponieważ pochłania promieniowanie elektromagnetyczne ze sprzętów. Jego wadą jest niestety to, że w nocy pobrane wcześniej związki wydala, więc nie jest to roślina dobra do postawienia w sypialni.

4. Aloes jest rośliną polecaną jeszcze przez nasze babcie, już od dawna bowiem znane są jego właściwości lecznicze. Liście przyspieszają gojenie ran i poprawiają stan skóry. Sok z aloesu dostarcza wielu zdrowotnych korzyści, a sama roślina produkuje w nocy tlen, więc świetnie sprawdzi się w sypialni.

5. Roślina o wdzięcznej potocznej nazwie drzewo parasol jest idealnym rozwiązaniem w domu osób palących, ponieważ pochłania szkodliwy dym papierosowy.

6. Wężownica jest rośliną, która sprawdzi dla alergików, ponieważ minimalizuje ilość alergenów w powietrzu. Produkuje tlen, oczyszcza powietrze i nie ma dużych wymagań.

7. Gardenia charakteryzuje się pięknymi kwiatami, poza tym działa uspokajająco i poprawia samopoczucie. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z chandrą i walczą z dużym stresem.

8. Skrzydłokwiat. Ma duże funkcje dekoracyjne, a przy tym neutralizuje dym papierosowy oraz alkohol.

Warto korzystać z dobrodziejstw natury i wspomagać się roślinnością. Dobrze wpłynie to na nasze samopoczucie i zdrowie, a kwiaty dodatkowo wspaniale upiększą przestrzeń mieszkalną i wprowadzą wiosnę do wnętrza.


KSZ