Są takie momenty w roku, w których decydujemy się na gruntowne sprzątanie otaczającej  nas przestrzeni – domu, mieszkania czy ogrodu. Najczęściej sezonowe porządki rozpoczynamy na wiosnę i jesienią. Lato dobiegło już końca, czas więc zaplanować strategię działania, tak by sprzątanie nie odebrało nam całej, tak ważnej w czasie coraz zimniejszych i krótszych dni energii.

Wymiana garderoby

Nie oszukujmy się – ciepłe, słoneczne miesiące mamy już za sobą. Zwiewne sukienki, szorty, cienkie bluzki i sandały nie przydadzą nam się przynajmniej przez następne pół roku. Sprzątanie warto więc zacząć od porządków w garderobie, letnią odzież spakować do worków – najlepiej próżniowych – lub specjalnych pokrowców na ubrania i zastąpić je ciepłymi swetrami, żakietami, kurtkami i butami adekwatnymi do pogody. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca w szafie, łatwiej będzie nam znaleźć w niej potrzebne rzeczy  i utrzymać porządek.

Sprzątanie tarasu i ogrodu

Również przestrzeń wokół domu należy przygotować na nadejście chłodnych miesięcy. W najbliższym czasie raczej nie przydadzą nam się meble ogrodowe, leżaki i hamak. Zostawienie ich na zewnątrz przez całą jesień i zimę mogłoby jednak spowodować zniszczenie materiału, z którego zostały zrobione. Z tego względu najlepiej zabrać je do domu i schować w piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli jesteśmy właścicielami ogrodu, będziemy musieli również zmierzyć się z ostatnim w tym sezonie koszeniem trawy i grabieniem suchych liści. W tym celu warto wykorzystać przyjazne dla środowiska, biodegradowalne worki na śmieci.

Domowe porządki

Początek jesieni to doskonały moment na gruntowne sprzątanie. Dni są jeszcze dość długie i ciepłe, a promienie słoneczne na tyle intensywne, że bez problemu możemy wietrzyć mieszkanie, czy suszyć wypraną odzież, pościel, koce, narzuty itp. Z tego względu jest to świetlny okres na  mycie okien i zmianę zasłon oraz firanek, pranie dywanów, materacy, tapicerki foteli i kanap, dokładne czyszczenie armatury i kabiny prysznicowej w łazience  oraz lodówki, kuchenki i innych sprzętów AGD.  Najlepiej rozplanować te czynności na kilka dni, np. w jeden dzień posprzątać kuchnię i łazienkę, w drugi pokoje, a kolejny poświęcić na mycie okien i innych szklanych powierzchni. Przed rozpoczęciem sprzątania warto zaopatrzyć się w skuteczne, wydajne i ekologiczne środki czystości. Szeroki wybór przyjaznych dla środowiska produktów do sprzątania oferuje Ludwik Ekologiczny. Zostały one stworzone na bazie naturalnych składników, a ponadto szybko rozprawiają się nawet z dużymi zanieczyszczeniami.

Sprzątanie samochodu

Przed nadejściem zimy warto zabrać również o nasz środek transportu. Standardowe odkurzanie i mycie dobrze jest poszerzyć o woskowanie karoserii, które sprawi, że będzie ona bardziej odporna na nadchodzącą, kapryśną aurę. Jest to również czas, w którym należy pomyśleć o wymianie opon na zimowe, do schowka wrzucić skrobaczkę do szyb, a do bagażnika ciepły koc. W październiku przymrozki zdarzają się bardzo często!

Czysta, uporządkowana przestrzeń

Sprzątanie nie należy do ulubionych czynności większości osób, jednak jego efekty zazwyczaj są bardzo satysfakcjonujące. Bo przecież przyjemnie jest wziąć ciepłą kąpiel w lśniącej czystością łazience, zaparzyć rozgrzewającą herbatę w uporządkowanej kuchni i usiąść na kanapie, pod pachnącym niedawnym praniem kocem z książką w ręce, by przyjemnie spędzić długi, jesienny wieczór.


Materiał partnera zewnętrznego