Materac jest elementem wyposażenia, z którego codziennie korzystamy i który ma istotny wpływ na komfort naszego funkcjonowania. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że dobry sen wpływa na kondycję całego organizmu. Na rynku funkcjonuje mnóstwo rodzajów materacy i niektórym trudno zorientować się, na jakie kryteria zwracać uwagę podczas wyboru. Sprawdź jaki model będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Postaw na wygodę

Każdy, kto doświadczył spania na niewygodnym i niedopasowanym materacu wie z jak przykrymi konsekwencjami może się to wiązać. Niewyspanie, ból pleców a w finale zrujnowany humor i złe samopoczucie. Funkcjonowanie w ten sposób na co dzień może okazać się nie do zniesienia, dlatego warto zainwestować w materac, który będzie na tyle dopasowany do naszych potrzeb, że zapewni nam dobry i komfortowy sen. Jakie są najlepsze materace? Sprawdźmy!

Jaki rodzaj materaca wybrać

Na rynku dostępnych jest wiele modeli materaców. Możemy wybierać spośród sprężynowych, kieszeniowych, lateksowych, a nawet termoelastycznych. Skąd wiedzieć, który będzie dla nas najlepszy? Przede wszystkim pamiętajmy, że liczy się nasz komfort i jakość snu, a także fakt, że materac powinien być tym przedmiotem, który będzie służył nam przez lata. Materace sprężynowe mają skłonność do odkształcania się, ponadto z czasem sprężyny mogą przebijać materac i sprawiać nam ogromny dyskomfort. Mają one jednak wiele zalet, takich jak dobre podtrzymywanie kręgosłupa podczas snu. Ciekawym kompromisem wydaje się w tym wypadku materac kieszeniowy, który charakteryzuje się tym, że sprężyny są w nim schowane w specjalnych kieszeniach, które zapobiegają ich wydostawaniu się na zewnątrz. Istnieją materace, które są połączeniem wersji kieszeniowej oraz piankowej. Materace piankowe nie są zazwyczaj wykonane z jednego rodzaju pianki poliuretanowej, a raczej uzupełniane różnymi rodzajami pianek tak, aby zapewniały podparcie newralgicznych części ciała. Materace termoelastyczne mają z kolei tę cenną właściwość, że dodatkowo dopasowują się do indywidualnych właściwości osoby śpiącej. Dzięki temu materace doskonale dopasowują się do kształtu ciała, są ponadto hipoalergiczne i antygrzybiczne. Wybór połączenia tych dwóch rodzajów materaca to gwarancja trwałości i odpowiedniej wentylacji. Zwykle występują one w wersji dwustronnej o różnym poziomie twardości.

Jaka twardość materaca będzie odpowiednia

W przypadku materaca twardość zdecydowanie ma znaczenie. Jej wybór zależy od indywidualnych preferencji, a także kilku szczególnych czynników. Skala twardości materaców rozciąga się od H2 do H4 a o tym, jaką wybierzemy powinna decydować przede wszystkim nasza waga. Zazwyczaj materace o najniższej twardości poleca się dzieciom i osobom ważącym do osiemdziesięciu kilogramów. Te o twardości H3 polecane są osobom, które nie przekroczyły stu kilogramów, natomiast ciężsi użytkownicy powinni decydować się na materace H4.

Wybierając spośród producentów tego typu rozwiązań, zwróćmy uwagę na tych o ustalonej renomie, którzy od lat tworzą materace ergonomiczne, trwałe i wykonane z najlepszych komponentów. Dodatkową zaletą produktów będą także właściwości antyalergiczne użytych komponentów. Wszystkie te warunki spełniają na przykład materace hilding.

Oczywiście głównym kryterium powinien być nasz osobisty komfort, jeżeli więc lubimy spać na twardym materacu, możemy sięgnąć po ten o skali wyższej niż dedykowane naszej wadze. Warto jednak pamiętać o tym, że osoba długotrwale użytkująca zbyt miękki dla siebie materac może w konsekwencji spowodować jego odkształcenie, a nawet zniszczenie. Ma to także negatywny wpływ na kondycję kręgosłupa i może w konsekwencji powodować jego ból, sztywnienie karku oraz problemy z kręgosłupem.

Artykuł powstał we współpracy z sennamaterace.pl


OLI