Strona główna Lifestyle Dom Jak zabudować pralkę?

Jak zabudować pralkę?

330
0
Biała łazienka z zabudową
Warto pamiętać, że chcąc zabudować pralkę w szafie, należy wziąć pod uwagę sposób ładowania urządzenia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Potrzeba zabudowy pralki do prania wynika z faktu, że najczęściej umieszczamy ją w pomieszczeniach często użytkowanych – łazienka, kuchnia czy przedpokój. Dlatego też niekiedy chcemy, aby po prostu nie było jej widać w pomieszczeniu. Zobacz więc na co zwrócić uwagę zabudowując pralkę.

Jeśli w swoim domu masz pralnię zabudowa sprzętu AGD jest niepotrzebna. Zabudowa pralki do prania lub pralki z funkcją suszenia to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy urządzenie to umieszczamy w pomieszczeniach, takich jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Pozwoli to, tam, gdzie to potrzebne, całkowicie zasłonić pralkę. W innych miejscach będzie natomiast sposobem na optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni i funkcjonalne zaaranżowanie wnętrza. Poznaj więc sposoby zabudowy pralki do prania.

Pralki pod zabudowę

Meble łazienkowe lub kuchenne często zawierają w sobie segment poświęcony właśnie specjalnie dedykowanym temu pralkom. Dzięki czemu pralki pod zabudowę po prostu nie widać w pomieszczeniu. Pralki pod zabudowę mają te same funkcje i wyposażenie, co pralki wolnostojące. Różnica polega w montażu tych urządzeń.

Przed instalacją sprzętu należy dokładnie zmierzyć pralkę i miejsce, w którym chcesz schować ją w zabudowie. Za pralką warto pozostawić około 10 cm wolnej przestrzeni. Po bokach urządzenia natomiast około 2 cm. Pralka podczas wirowania zaczyna wibrować. Dlatego nie powinna stykać się bezpośrednio ze ścianami lub z innymi sprzętami, gdyż grozi to ich uszkodzeniem lub porysowaniem samej pralki.

Ponadto warto też zwrócić uwagę na dostęp do gniazdka elektrycznego. Odległość od gniazdka nie powinna być większa niż 1,5 m. Niezalecane jest również podłączanie innych urządzeń do tego samego gniazdka co pralki – może nastąpić przeciążenie.

Dodatkowo warto wiedzieć, że przy właściwie przeprowadzonym podłączeniu woda powinna być odprowadzana z prędkością 21 litrów na minutę.

Zabudowa pralki do prania –  blat łazienkowy

Zastosowanie blatu łazienkowego to najprostszy sposób na szybką zabudowę pralki. Dzięki temu rozwiązaniu półka powstała nad urządzeniem pozwala dodatkowo na przykład na zamocowanie w nim/lub na nim umywalki lub pod nim szafki. W ten sposób zyskujemy spójną, jednolitą zabudowę, a jeśli wystarczy nam miejsca, pod blatem można zmieścić obok pralki do prania także kosz na bieliznę. Blat łazienkowy powinien zostać zamontowany na takiej wysokości, by umożliwił wygodne korzystanie z umywalki – będzie to ok. 90 cm ponad podłogą. Z drugiej strony należy pamiętać, że nie może on opierać się o pralkę.

Ponadto można zdecydować się też na zasłonięcie frontu pralki do prania lub pralki z funkcją suszenia drzwiczkami, przesuwną ścianą wykonaną np. ze szkła lub zasłonką.

Szafa na pralkę

W roli schowka na pralkę świetnie sprawdzi się też odpowiednio zaprojektowana szafa. Na urządzenie przeznaczona jest najczęściej dolna część takiego mebla. Szafa jest rozwiązaniem uniwersalnym, które możesz wykorzystać w dowolnym pomieszczeniu swojego domu – nie tylko w łazience, ale i przedpokoju czy w kuchni. Możesz zaprojektować ją tak, aby idealnie pasowała do pozostałych elementów wystroju wnętrza i jego stylu.

Warto pamiętać, że chcąc zabudować pralkę w szafie, należy wziąć pod uwagę sposób ładowania urządzenia. Pralki ładowane od góry będą wymagały pozostawienia ponad nimi więcej wolnej przestrzeni, co będzie się wiązało z tym, że pierwszą półkę będziemy mogli zamontować znacznie wyżej niż w przypadku pralki z uchylnymi drzwiczkami

Wnęka na pralkę

Jeśli nie posiadasz wydzielonego miejsca na pralkę, a możesz pozwolić sobie na działania w istniejącej łazience lub kuchni, możesz samodzielnie stworzyć wnękę na to urządzenie  Za pomocą płyt gipsowo-kartonowych oraz profili łatwo zbudujesz konstrukcję o wymiarach pozwalających na wsunięcie pralki. Dodatkowo ponad nią na całej wysokości ściany możesz zaprojektować również półki. Ponadto wnękę możesz także zasłonić na przykład poprzez montaż przesuwnych drzwi, lustra lub rolet meblowych.


Materiał partnera zewnętrznego