W kuchni liczy się jakość produktów – nie tylko składników spożywczych, ale też naczyń, których używa się do przygotowywania potraw. Smażenie, duszenie, podgrzewanie, a nawet grillowanie nie obejdzie się bez patelni. Jednak wybór jest tak szeroki, że czasami pojawiają się wątpliwości, którą wybrać.

Wybór patelni może przyprawić o zawrót głowy – żeliwne, aluminiowe, teflonowe, szklane; do naleśników, ryb, jajek, głębokie, płytkie, grillowe i elektryczne. Która patelnia będzie najlepsza? Wybrać jedną, ale wielofunkcyjną, czy może postawić na zestaw kilku różnych? Wybór jak zawsze uzależniony od potrzeb i preferencji użytkownika, a także od rodzaju płyty grzewczej czy kuchenki, na której będą przygotowywane potrawy. Duże patelnie przydadzą się osobom, które przygotowują posiłki dla całej rodziny, małe tym, które gotują tylko dla siebie.

Przeznaczenie patelni

Wszystkim, którzy smażą niezliczone ilości naleśników swoim pociechom, poleca się specjalne patelnie – lekkie, płaskie, okrągłe i płytkie (o niskich brzegach). Zazwyczaj przystosowane są do smażenia na minimalnej ilości tłuszczu, mają powłokę nieprzywierającą. Wiele z nich wyposażonych jest we wskaźnik temperatury smażenie. Naleśniki przygotowywane na specjalnej patelni są idealnie okrągłe, cienkie, łatwo je przewrócić na drugą stronę. Miłośnicy ryb powinni wybrać patelnię, dzięki której mogą smażyć ryby w całości. Mają one często kształt ryby i lekko faliste dno. Z kolei patelnia przeznaczona do przygotowywania jajek ma specjalne zagłębienia, w których zmieści się całe rozbite jajko. Zagłębienia miewają różne kształty – okręgu, serca, gwiazdy, dzięki czemu przygotowane jajko zachwyca nie tylko smakiem, lecz także wyglądem. Jeszcze innym rodzajem patelni jest wok, używany głównie w kuchni chińskiej. To wysoka patelnia, która umożliwia przygotowywanie potraw wieloskładnikowych – część produktów jest mocno podsmażana na dnie patelni, a reszta lekko podgrzewana na jej bokach. Dużo ciekawych propozycji dla osób myślących o zakupie patelni można znaleźć na stronie https://www.payback.pl/ekstra.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając patelnię?

Kryterium wyboru jest nie tylko przeznaczenie patelni i jej wielkość, lecz także materiał, z którego została wykonana oraz pokrywająca dno powłoka. Najpopularniejsze są patelnie teflonowe, czyli naczynia aluminiowe pokryte warstwą teflonu. Smażenie na nich nie wymaga używania dużej ilości tłuszczu, co oznacza, że przygotowane potrawy będą zdrowe. Alternatywą dla nich są patelnie tytanowe, które doskonale przewodzą ciepło i również umożliwiają smażenie beztłuszczowe. W ofercie znajdują się także patelnie żeliwne, stalowe, ceramiczne, a nawet szklane. Szukając patelni idealnej, należy zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju kuchenki są przystosowane – nie każda nadaje się do kuchenek indukcyjnych. Nie wszystkie patelnie można również myć w zmywarce. Ważnym elementem jest rodzaj uchwytu. Warto wybierać patelnie, których rączki nie nagrzewają się i dobrze układają się w dłoni. Niektóre modele mają odpinane uchwyty, co umożliwia wstawienie patelni do piekarnika.


Materiał partnera zewnętrznego