Strona główna Lifestyle Dom Głośniki 2.0 czy 2.1? Po co nam subwoofer?

Głośniki 2.0 czy 2.1? Po co nam subwoofer?

2999
0
Głośniki przy komputerze
Słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy granie w gry komputerowe wymagają dobrania odpowiednich głośników. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy granie w gry komputerowe – każda z tych czynności wymaga dobrania do urządzeń komputerowych lub RTV w domu odpowiednich głośników. Do jakich zastosowań najlepiej nadają się głośniki 2.0 i 2.1 i kiedy przydaje się subwoofer? Sprawdź!

Czym jest subwoofer?

Zacznijmy może od wytłumaczenia pojęcia subwoofera. Jest to jeden z głośników zestawów kina domowego lub głośników komputerowych. Zwany jest też głośnikiem superniskotonowym, więc jak można się domyśleć, podkreśla dźwięki o małych częstotliwościach. Warto go zatem dobrać do kompletu, jeśli zależy nam na słyszalnych basach, które to właśnie często są zadniedbane przez zwykłe zestwy głośników. Pamiętaj jednak, że tylko najlepsze subwoofery od renomowanych producentów są w stanie zapewnić czyste brzmienie niskich tonów!

Co kryje się pod oznaczeniami 2.0 i 2.1?

Kupując zestaw głośników, możesz natknąć się na ich różne oznaczenia – 2.0, 2.1, 5.1, czy 7.1. Pierwsza cyfra w takim zestawieniu oznacza liczbę głośników w komplecie, zaś druga informuje, czy dodatkowo dołączony został subwoofer. Warto jednak zaznaczyć, że często zestawy 2.0, czyli składające się z dwóch głośników, mają wbudowany subwoofer – należy dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniu, by wiedzieć, co się kupuje!

Subwoofer na półce
Subwoofer zwany jest też głośnikiem superniskotonowym, więc jak można się domyśleć, podkreśla dźwięki o małych częstotliwościach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy kupić głośniki z subwooferem, a kiedy bez?

Czy zawsze głośniki 2.1 są lepsze od 2.0? Okazuje się, że nie jest to regułą. Do słuchania muzyki z komputera często są bowiem polecane głośniki bez subwoofera, ewentualnie z subwooferem wbudowanym. Jakość dźwięku z tak małego zestawu będzie bowiem w tym przypadku wystarczająca, tym bardziej, że nie są one nastawione na głośne słuchanie muzyki. Subwoofer okazuje się natomiast niezbędny wtedy, gdy chcesz stworzyć prawdziwie profesjonalny zestaw do odtwarzania ścieżek dźwiękowych w filmach (jak w przypadku zestawów kina domowego), bądź do głośnego słuchania muzyki. W takich sytuacjach jego obecność robi sporą różnicę: to właśnie brak najniższych tonów jest bardziej słyszalny od słabej reprodukcji wysokich tonów.

Czarne głośniki na parapecie
Czy zawsze głośniki 2.1 są lepsze od 2.0? Okazuje się, że nie jest to regułą. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rodzaje subwooferów

Kupując zestaw głośników z subwooferem, sprawdź również, jaki rodzaj głośnika superniskotonowego otrzymasz w komplecie:

  • subwoofer aktywny to rodzaj głośnika, do którego wbudowany został wzmacniacz. Oznacza to, że jest on od razu gotowy do instalacji i użytkowania. Dla osób, które planują podłączyć głośniki do komputera, będzie miał znaczenie fakt, że subwoofer aktywny zajmuje mniej miejsca, niż pasywny. Dodatkowo wybór tego typu głośników niskotonowych jest o wiele większy. Jedyną wadą tego modelu jest jego wysoka cena;
  • subwoofer pasywny nie ma wbudowanego wzmacniacza, a zatem należy go samodzielnie dobrać. Jest o wiele mniej popularnym wyborem, ponieważ pomimo niższej ceny, wymaga dokupienia dodatkowego urządzenia, wraz z którym zajmuje później o wiele więcej miejsca na biurku niż subwoofer aktywny.

Materiał partnera zewnętrznego