Strona główna Lifestyle Dom Fotowoltaika – chwilowy boom czy przyszłość energetyki?

Fotowoltaika – chwilowy boom czy przyszłość energetyki?

413
0
nowoczesney dom z panelami fotowoltaicznymi i samochodem elektrycznym
Panele fotowoltaiczne to specjalne ogniwa, które służą do pozyskiwania energii pobieranej ze światła słonecznego | fot.: stock.adobe.com

W ostatnim czasie instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Rosnący w siłę trend ekologiczny, możliwość uniezależnienia się od dostawców prądu, a końcu – możliwość skorzystania z najnowocześniejszych technologii w obrębie własnego domu, to najważniejsze powody, dla których coraz większa rzesza konsumentów rozważa montaż paneli fotowoltaicznych. O czym warto wiedzieć decydując się na takie rozwiązanie?

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to specjalne ogniwa, które służą do pozyskiwania energii pobieranej ze światła słonecznego. Wbrew obiegowej opinii, nie oznacza to jednak, że instalacja produkuje prąd jedynie w słoneczne dni. Dla działania paneli kluczowe jest samo światło słoneczne, dlatego nawet w pochmurne i deszczowe dni energia jest pobierana. Bezsprzecznie jednak najefektywniej cała konstrukcja działa w dni słoneczne.

Warto zaznaczyć, że poszczególne ogniwa fotowoltaiczne zazwyczaj montuje się na dachu od strony południowej, gdzie jest największe nasłonecznienie. Ogniwa pobierają energię słoneczną i za pomocą specjalnego falownika przetwarzają ją na energię elektryczną.

Jeszcze kilka lat temu takie rozwiązanie wydawałoby się mało prawdopodobne i trudne do wyobrażenia. Dzisiaj jednak można je znaleźć na wielu dachach. Po zamontowaniu odpowiedniej ilości paneli dopasowanej do potrzeb danego gospodarstwa domowego można cieszyć się własnym, a przede wszystkim tanim prądem. Po upływie czasu określonego w umowie, prąd jest całkowicie darmowy.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo interesujących ofert dotyczących zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Dzięki atrakcyjnym możliwościom kredytowym jest to rozwiązanie praktycznie na każdą kieszeń. Dodatkowym atutem wpływającym na to, że fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna wpływają także różne programy rządowe, które sporo dopłacają gospodarstwom, które zdecydowały się na posiadanie „własnej elektrowni”.

Dofinansowanie z Programu „Mój Prąd” oznacza 5 tysięcy złotych dla elektrowni słonecznej o mocy od 2 do 10kW. Wystarczy  wybudować własną elektrownię słoneczną, przyłączyć ją do lokalnego operatora sieci energetycznej i wówczas można otrzymać dofinansowanie, na przykład za pomocą pośrednika, który zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi.

Czy panele fotowoltaiczne to rozwiązanie przyszłościowe czy chwilowa moda?

Osoby propagujące ekologiczne rozwiązania decydują się na różnego typu rozwiązania jak np. ograniczenie użycia plastiku, wykorzystanie sprzętu energooszczędnego, czy oszczędzanie wody, światła i pozostałych zasobów. Na drogach można też spotkać coraz więcej samochodów hybrydowych lub elektrycznych. Na tle tych rozwiązań wykorzystanie paneli fotowoltaicznych wydaje się praktycznym i rozsądnym rozwiązaniem (szczytem ekologicznego podejścia byłoby tu ładowanie pozyskaną energią samochodów elektrycznych). Ponadto fotowoltaika ma bardzo duże znaczenie ekonomiczne. Pozwala na osiągnięcie sporych oszczędności, a także na odsprzedawanie nadwyżek prądu. W przypadku mało słonecznego czasu także nie musimy rezygnować z prądu pozyskanego z promieni słonecznych. Mamy bowiem możliwość magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanej latem w ciągu dnia. Decydując się na montaż paneli w swoim domu mamy świadomość i pewność, że w sposób skuteczny przyczyniamy się do zmniejszenia smogu oraz innych zanieczyszczeń. Wydaje się więc, że prawdziwy boom na wykorzystywanie energii słonecznej dopiero przed nami.

Już dziś warto zapoznać się z dostępnymi ofertami dotyczącymi montażu paneli fotowoltaicznych. W tym celu wystarczy wpisać odpowiednią frazę oraz nazwę swojego miasta, np. instalacje fotowoltaiczne Bydgoszcz aby zyskać niezbędną pomoc. Specjaliści szacują, że rozwijająca się technologia wykorzystania dostępnych za darmo promieni słonecznych rozwinie się na tyle, że już za kilka lat  panele będzie można znaleźć niemal na każdym dachu, zarówno w miastach jak i na wsiach.


Materiał partnera zewnętrznego