Planujesz remont podłogi? Z pewnością słyszałeś o coraz bardziej popularnych panelach winylowych. Niektórzy nazywają je winylami, lub panelami LVT. Wszystkie te pojęcia odnoszą się do rodzaju posadzki wykonanej z polimerów – wodoodpornej, twardej i odpornej na uderzenia. Brzmi jak idealny materiał dla każdego. Ale czy to prawda? Czy panele winylowe sprawdzą się w każdej sytuacji? Sprawdźmy to.
Nim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego materiału na wykończenie posadzek musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Gdzie będzie układana posadzka, jaki jest tam sposób ogrzewania, jakie są funkcje pomieszczeń etc. Przeanalizujmy poszczególne kwestie.
Czy panele winylowe to najlepszy wybór na ogrzewanie podłogowe?
Jeśli mamy bądź planujemy ogrzewanie podłogowe to należy dokładnie przyjrzeć się parametrom posadzki, którą chcemy położyć. Dobrze wybrany materiał pomoże nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Wybierajmy materiały, które cechuje dobre przewodnictwo cieplne. Najlepiej na ogrzewanie podłogowe nadaje się gres, lub właśnie winylowa podłoga. Panele winylowe są przy tym ciepłe w dotyku nawet z wyłączonym ogrzewaniem oraz jako można je układać w systemie pływającym, montaż jest więc szybszy i czystszy. Oczywiście nie wszystkie panele winylowe mają taki sam opór cieplny, warto więc porównać dane producenta dostępne na opakowaniu. Współczynnik oporu cieplnego wyrażony jest poprzez literę R – im niższy jest ten wskaźnik tym panel lepiej będzie oddawać temperaturę.
Czy panele winylowe nadają się do kuchni?
Przed podłoga w kuchni stoi wiele wyzwań. Intensywne użytkowanie, spadające przedmioty, woda, tłuszcz i częste mycie. Zwykłe panele laminowane nie podołają tym wyzwaniom. Panele laminowane nie są wodoodporne i nie poleca ich się do miejsc, które mogą być regularnie zalewane wodą. Jeśli mimo tego zdecydowaliśmy się na panele laminowane w kuchni to zwykle już po paru miesiącach mamy widoczne uszkodzenia, które z czasem zmienią się w zbierające brud uszkodzenia. Najczęściej uszkodzenia powstają w miejscach łączenia paneli. Zaczyna tam odchodzić dekor, a panel wygląda nieestetycznie. Płytki, które najczęściej wybieramy do kuchni są zimne i twarde. Zdarza im się popękać pod ciężarem spadającego garnka. Nie każdy chce też mieć płytki w salonie, a połączenie płytek z panelami jest zawsze dyskusyjny wizualnie. Panele winylowe to świetne rozwiązanie do kuchni ponieważ są one wodoodporne i wyjątkowo trwałe. Nie groźna im zepsutą zmywarka, czy wylany sok. Można na nich nawet swobodnie postawić donicę z kwiatem i nie martwić się o późniejszy wygląd podłogi. Panele winylowe z racji swojej zaawansowanej konstrukcji poradzą sobie nie tylko w kuchni, ale nawet w łazience.
Czy z paneli winylowych mogę mieć zrobioną podłogę we wszystkich pomieszczeniach?
Ustaliliśmy już, że winyle świetnie sprawdzą się w kuchni, a nawet łazience. A co jeśli mamy w domu dużą przestrzeń, w której planujemy zrobić jednolitą posadzkę? Czy podłoga winylowa będzie najlepszym wyborem? Zdecydowanie tak. To jedyny na rynku materiał dostępny w systemie pływającym, który nadaje się do położenia zarówno w salonie, kuchni jak, a nawet w łazience. Jednocześnie system montażu nie wymaga uciążliwego klejenia. Im więcej metrów kwadratowych jednolitej podłogi tym posadzka winylowa wydaje się lepszym wyborem. Jeśli nie chcemy mieć progów w drzwiach wybierzmy winyle. Panele winylowe z rdzeniem mineralnym można układać nawet na 200m2 bez dodatkowej dylatacji, również w drzwiach. Te najnowocześniejsze na rynku panele (z twardym rdzeniem) dzięki swojej konstrukcji pozbyły się podstawowej wady winyli starszych generacji -przestały zmieniać swoją objętość pod wpływem temperatury. Mówiąc prościej panele winylowe z np. mineralnym rdzeniem są stabilne wymiarowo, a zatem nie wymagają dodatkowych dylatacji w progach drzwi.
Czy panele winylowe sprawdzą się w domu w którym mieszkają dzieci?
Podłoga winylowa ma tę przewagę nad innymi materiałami, że doskonale nadaje się dla dzieci, alergików, czy kobiet w ciąży. Jest przyjemna w dotyku, ciepła, a jednocześnie odporna na uderzenia, czy zarysowania. Jednocześnie jest bardzo bezpieczna ponieważ dobre panele winylowe nie zawierają szkodliwych substancji takich jak ftalany, czy szkodliwe plastyfikatory. Nie trzeba jej także co kilka lat odświeżać za pomocą lakierów i bejc. Panele winylowe są na tle odpornym materiałem, że niektórzy producenci oferują ponad 10-letnią gwarancji na swój produkt.
Czy panele winylowe są łatwe w utrzymaniu czystości?
Jeśli kochasz porządek w domu i czystą podłogę możesz w zasadzie wykluczyć z repertuaru produktów podłogowych wykładziny i dywany. Również naturalne drewno może być wyzwaniem jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Dla perfekcyjnych pań i panów domu idealnie sprawdzi się panel winylowy.
Podłogi winylowe są materiałem, który bardzo łatwo utrzymać w czystości. To zasługa dwóch właściwości. Po pierwsze winylowe panele są wodoodporne. Nie straszne im zatem rozlane soki, awaria pralki, czy zbyt mokry mop. Po drugie najlepsze winylowe podłogi są odporne na zarysowanie. A zatem piasek przyniesiony z dworu nie będzie żadnym problemem. Szukając paneli wybierajmy takie, które mają dodatkową warstwę ochronną lakieru np. Titanium Nano Layer.
Czy panele winylowe są drogie?
Panele winylowe przyzwoitej jakości nie są najtańszym rozwiązaniem na rynku. Zwykle ich koszt waha się od 90 do 150 zł za m2 w zależności od grubości, klasy użyteczności czy wielkości paneli. To cena podobna do ceny dobrej jakości paneli laminowanych. To znaczy, że lokują się gdzieś pomiędzy zwykłymi panelami, a drewnianą deską warstwową. W tym przypadku na koszt ma wpływ duża gęstość materiału oraz jego wysoka jakość, a także niezwykła precyzja łączeń.
Na rynku są dostępne tanie podłogi winylowe. Za kilkadziesiąt złotych otrzymujemy jednak wyrób winylopodobny. Materiał niskiej jakości, świecąca plastikiem powierzchnia, grubość poniżej 4mm, słabe łączenia (zamki) paneli, które powodują, że w panelach powstaną szpary. Jeśli Twój budżet ogranicza się do takiej kwoty, lepiej wybierz panele laminowane. Nie będą wodoodporne, ale sprawdzą się zapewne lepiej niż niskiej jakości podłoga winylowa.
Czy panele winylowe to materiał dla każdego? Z pewnością nie. Panele winylowe mają jednak szereg zalet, które sprawiają, że są niemal bezkonkurencyjnym materiałem. Trzeba jednak pamiętać, że wśród samych podłóg winylowych mamy znaczne rozbieżności. Wybierajmy zatem świadomie – sprawdzajmy obietnice producenta i nie bójmy się pytać o szczegóły.
Materiał partnera zewnętrznego