Strona główna Lifestyle Dom Ciekawe pomysły na umeblowanie małego pokoju

Ciekawe pomysły na umeblowanie małego pokoju

340
0
wystrój małego salonu
Wszystkie jasne kolory powiększają optycznie. Najmocniejsze działanie ma pod tym względem biel | fot.: Fotolia

Niewielka przestrzeń nie przywodzi na myśl wygodnego wnętrza. Co jednak, jeśli na takim obszarze ma się znaleźć salon czy sypialnia? Trzeba zadbać o to, by w pokojach tych było wygodnie. Jest na to wiele sposobów.

Jasne i lekkie meble do małego pokoju

Wszystkie jasne kolory powiększają optycznie. Najmocniejsze działanie ma pod tym względem biel. W małym pokoju idealnie sprawdzą się więc białe meble. Biel to kolor oddalający wizualnie coś, co jest w tym kolorze. Ponadto jest to barwa w dużym stopniu odbijająca światło słoneczne. Pokój będzie więc wydawał się większy. Zamiast białych można zdecydować się na meble jasnoszare albo beżowe. Można też w swoim wyborze pójść nieco dalej i wybrać meble przezroczyste, jak szklany stolik albo bezbarwne krzesła z poliwęglanu. Drugi klucz według którego należy wybierać umeblowanie do małego pokoju, by wydawał się większy, to meble lekkie pod względem wizualnym. Lekkości nadaje jasny kolor, ale też prosty styl, smukłe nóżki, ażurowa konstrukcja. Każda ze wspomnianych cech jest pożądana. Wybierane meble do salonu czy sypialni nie muszą jednak mieć ich wszystkich.

Meble o więcej niż jednej funkcji

Wybierając meble, dobrze jest wybierać wielofunkcyjne. Dobrym pomysłem jest zakup i takich o jednej funkcji, jeśli da się je różnie wykorzystać. Przykładem mogą być pufy. Jeśli mają schowek, są to meble wielofunkcyjne. Nawet jednak jeśli go nie mają, a są w miarę twarde, to mogą służyć albo jako siedziska, albo dodatkowe stoliki, jeśli położy się na nich tackę. Pufa to także doskonały podnóżek. Jeśli może zabraknąć miejsca na przechowywanie, warto wybierać meble ze schowkiem. Taka może być pufa, ale też sofa czy łóżko. Praktyczna będzie dodatkowa półka przy ławie. Wielofunkcyjny mebel to także sofa rozkładana. To dobry wybór do pokoju dziennego. W sypialni trzeba zapewnić sobie komfort snu, więc niezbędne jest łóżko. Bardzo ciekawym pomysłem jest materac na podeście. W utworzonej konstrukcji będzie mnóstwo miejsca na różne rzeczy, a wnętrze będzie wyglądać ciekawiej.

Niskie meble, by zapewnić większą przestronność

Wizualnie powiększają przestrzeń nie tylko rzeczy jasne i lekkie. W małym wnętrzu najlepiej ustawiać niskie meble. Można wstawić niskie segmenty regałów modułowych. Miejsce do przechowywania mogą zapewnić także niskie regały i komody. Powinny mieć jednakową wysokość, tak będzie bardziej estetycznie i efekt powiększania będzie najsilniejszy. Gdyby takie meble nie zapewniły odpowiedniego miejsca na przechowywanie, to część umeblowania mogą stanowić wysokie. Jeśli ma być zabudowana większa część jednej ściany, to można wybrać meble segmentowe, które w całości jej nie zakryją. Kiedy niezbędna jest meblościanka, to najlepiej, aby była jasna albo o połyskliwych frontach.

Wybierając odpowiednie meble, można zapewnić poczucie komfortu i w małym salonie, i w sypialni. Wspomniane w artykule pomysły i porady dotyczą mebli. Warto jednak mieć na uwadze i inne elementy aranżacji, tak by pomagały stworzyć przyjemną przestrzeń w małym pokoju. W odniesieniu do umeblowania niewielkich wnętrz nie można zapomnieć o dwóch podstawowych zasadach. Mebli nie może być więcej, niż jest to konieczne. Nie powinny mieć także rozmiarów większych, niż są niezbędne.


SBA