Wakacyjne wyjazdy wiążą się z wieloma przyjemnościami, ale mogą także nieść ze sobą ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości, jak chociażby biegunka czy wymioty związane z zatruciem pokarmowym, a nawet zmianą klimatu. Wtedy może dojść do bardzo niebezpiecznego stanu w organizmie, jakim jest odwodnienie. Czym dokładnie jest odwodnienie i jak można sobie z nim poradzić? O tym piszemy poniżej?

Czym dokładnie jest odwodnienie organizmu?

Odwodnienie to stan, w którym organizm wydala z siebie więcej wody niż jej otrzymuje. Przy długotrwałym odwodnieniu może dojść do zaburzenia funkcjonowania organizmu. W najcięższych przypadkach może nawet dojść do zaprzestania funkcjonowania poszczególnych narządów, co z czasem może doprowadzić nawet do śmierci. Odwodnienie szczególnie niebezpieczne jest u małych dzieci – zwłaszcza u noworodków i niemowląt.

W jaki sposób można rozpoznać odwodnienie?

Przy odwodnieniu dziecko często staje się apatyczne i senne. Jednak te objawy bardzo lawo pomylić ze zmęczeniem. Inne mogące pojawić się przy odwodnieniu objawy to przede wszystkim rozdrażnienie i płaczliwość. Często właśnie dzięki płaczowi można rozpoznać odwodnienie u dziecka, gdyż w tym przypadku z oczu nie będą płynęły łzy. Nie wolno przegapić już tych pierwszych objawów, gdyż u dziecka odwodnienie przebiega bardzo szybko i trudno później przywrócić równowagę organizmu.

W jaki sposób można pomóc dziecku przy odwodnieniu?

Jeżeli odwodnienie spowodowane jest biegunką czy wymiotami, warto na ten czas wprowadzić do diety dziecka lekkostrawne i delikatne pożywienie. Poleca się między innymi kisiel, ryż, delikatne biszkopty czy sucharki. Ważne jest, żeby nie obciążyć zbytnio układu pokarmowego dziecka i jednocześnie dostarczyć mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest wzbogacenie diety dziecka o preparaty zawierające elektrolity. Najlepiej jeśli preparat jest w formie płynnej, co znacznie ułatwi jego przyjmowanie małemu dziecko w czasie choroby.


Materiał partnera zewnętrznego